Ko razmišljamo o novogradnji ali adaptaciji svojega doma, želimo, da bi vgradili čim več naravnih in ekološko sprejemljivih materialov. In kje se potem zatakne? Najprej že pri projektiranju, potem v ceni, pri dobavljivosti tovrstnih materialov in nenazadnje tudi pri slabem poznavanju lastnosti in prednosti ekoloških gradbenih materialov.

Da izolacija zadosti definiciji ekološki in naravni materiali mora izpolniti naslednje pogoje:
– da celoten življenjski cikel maksimalno ohranja okolje,
– da celoten cikel pozitivno vpliva na ljudi in živali,
– da je izdelana iz naravnih surovin,
– da je zdravstveno neoporečen material,
– da ima nizko vsebnost energije pri proizvodnji,
– da med proizvodnjo ne prihaja do škodljivih emisij v ozračju,
– da postopek pridobivanja izolacije ne škodi okolju,
– da po sami vgradnji doseže maksimalno toplotno in zvočno izolativnost, s čimer doseže minimalno porabo ogrevalne energije ter preprečuje zvočno onesnaženje okolja,
– ko izolacija odsluži svojemu namenu mora omogočiti bodisi recikliranje ali kompostiranje.

Med izolacije, ki dejansko izpolnjujejo vse zgornje zahteve in ki so že pridobile certifikat ekološke kakovosti, spada bio volnena izolacija podjetja Soven d.o.o. iz Selnice ob Dravi. Surovina za izdelavo izolacije (ovčja volna) izvira iz slovenskega prostora, sama proizvodnja pa je izredno nizko energetske narave in ne onesnažuje okolja. Ta povsem naraven material dosega najvišje evropske standarde, tako toplotne kot tudi standarde zvočne izolativnosti. Ima izredno dolgo življenjsko dobo, po uporabi pa jo brez težav kompostiramo.

Zakaj se je dobro odločiti za uporabo bio volnene izolacije?

Zaradi izrednega porasta obolenj so v tujini že pred 20 leti začeli z intenzivnimi raziskavami potencialnih vzrokov na področju bivalnega okolja, saj človek večino svojega časa preživi v zaprtih prostorih. Oblikoval se je izraz sindrom bolnih hiš. To so hiše, v katerih so ljudje pogosteje obolevali za rakom, motnjami spanja in splošnega telesnega razvoja ter alergijami in boleznimi dihal. Vzroki za nastanek teh obolenj so v uporabi nevarnih kemikalij (barve, lesni premazi, razna lepila in veziva-pohištvo, …), nizko in visoko frekvenčnih elektromagnetnih sevanj (elektrosmog) , nepropustnih materialov za končno obdelavo – tako v notranjosti prostorov kot tudi na fasadi, … Tako so raziskave pripeljale gradbene biologe nazaj v preteklost, kjer človek tovrstnih bolezenskih problemov ni poznal. Posledica tega je razvoj sodobnih naravnih gradbenih materialov in načinov vgradnje. Pozitivne lastnosti te gradnje so celo pripeljale sodoben svet tako daleč, da so graditelji deležni subvencij za svoje okolje in predvsem človeku pozitivno naravnano početje.

Tudi Slovenci imamo ogromen potencial za razvoj naravne in ekološke gradnje. Toda v nas se pojavlja strah pred novitetami. Rajši prisegamo na tradicionalne metode gradnje, kar v bistvu pomeni, da si bo naše novo bivališče hitro pridobilo naziv sindrom bolne hiše.

“Tudi Slovenci imamo ogromen potencial za razvoj naravne in ekološke gradnje. Toda v nas se pojavlja strah pred novitetami. Rajši prisegamo na tradicionalne metode gradnje, kar v bistvu pomeni, da si bo naše novo bivališče hitro pridobilo naziv sindrom bolne hiše.
Naj naštejem le nekaj pomislekov pri bio volneni izolaciji: ali je cenovno dražja, kako je z molji, kakšna je njena življenjska doba in še in še,” pravi Marija Srblin, direktorica podjetja Soven. Dodaja, da pozabljamo, da sodobna tehnologija z lahkoto obvladuje vse navedene dvome, hkrati pa poskrbi, da izdelek obdrži svoje poslanstvo. “To je, da ostaja 100% naravni material. In nenazadnje naravna gradiva prinašajo več ugodja in sproščenosti, saj prijeten vonj, občutek topline in prijazne oblike pomenijo občutek varnega zavetja.”

Lastnosti bio volnene izolacije

Ovčja volna je naravni material. Vlakno vsebuje maščobo, imenovano lanolin. Večja kot je vsebnost lanolina, boljša je izolativnost in boljši je vpliv materiala na človeka in okolje. Varuje pred mrazom, negativnimi vplivi okolja in vzpostavlja prijetno klimo ter omogoča dober pretok zraka. Prav tako uravnava temperaturo, poleti varuje pred vročino, pozimi greje. Z naraščanjem mraza se povečuje njena zaščita pred mrazom. Ohranja življenjsko energijo, odbija prah, pršico, vlago. Se sama čisti oziroma se čisti z prezračevanjem. Je samogasna. Vnetljiva je pri visokih temperaturah, nad 520 stopinj Celzija. Odbija vonjave in umazanijo. Ne daje občutka vlažnosti in lepljivosti.

Ohranja življenjsko energijo, odbija prah, pršico, vlago. Se sama čisti oziroma se čisti z prezračevanjem. Je samogasna. Vnetljiva je pri visokih temperaturah, nad 520 stopinj Celzija. Odbija vonjave in umazanijo. Ne daje občutka vlažnosti in lepljivosti.

Morda koga moti močan vonj po lanolinu, ki pa je po vgradnji izolacije minimalen in za človeka nezaznaven ter s časoma izgine. Direkten dotik z volnenim vlaknom je zelo prijeten, izolacija ne draži kože, oči in dihal.

Značilnosti:

• Priporočljiva DEBELINA izolacije: 16 do 20 cm na strehi in zunanjih stenah ter 8 do 16 cm na notranjih stropih in vmesnih stenah,
TOPLOTNA PREVODNOST: 0,035 W/mK,
TOPLOTNA PREHODNOST pri 10 cm: 0,35 W/m2K, pri 16cm: 0,2 W/m2K, pri 25cm pa le še 0,14 W/m2K,
FAZNI ZAMIK TOPLOTE: 45 minut/1cm-poleti se ne pregreva, pozimi počasi izgublja akumulirano toploto,
ZVOČNA IZOLATIVNOST : Trenutno daleč najboljši na trgu ponujen zvočno izolativni material (prekaša ostale izolacije za minimalno 30%),
• Je odlično PARAPROPUSTNA: µ=1,
• Ustvari ugodno bivalno klimo,
• Zagotavlja POŽARNO VARNOST, je samo SAMOGASNA,
• Je PROTIALERGIJSKA, po naravni poti odbija prah, pršico in vlago,
• Preživi več generacij, je DOLGOROČEN material,
POSEDANJE je minimalno, preprečimo ga z uporniki in enostavnim pritrjevanjem z vrvico,
• Odpadna izolacija NE OBREMENJUJE OKOLJA,
• Je okoljevarstveno in ZDRAVSTVENO NEOPOREČNA,
• Pri normalnih okoliščinah NE RAZPADA, NE GNIJE, NE IZGUBLJA IZOLACIJSKE MOČI,
• Po naravni poti je ODPORNA na mikroorganizme, sicer pa je DODATNO ZAŠČITENA proti moljem in drugim zajedavcem,
Električni upor: 1,7 kPa s/m2,
VODOVPOJNOST je max 0,7kg/m2,
• Količina vgrajenega materiala v m3=18-22 kg volne.

Zaščita proti moljem in zajedavcem skrbi skoraj vsakega investitorja. V osnovi ima ovčja volna lanolin ali volneni vosek. Prav te maščobe molji, miši, podgane, mravlje ne marajo. Pri ekološkem pranju volne, kar se uporablja  že skoraj v vseh pralnicah volne, se ohrani najvišji možen odstotek lanolina.Torej je volna že v osnovi zaščitena proti tem tujkom. Pri volneni izolaciji vlakna tudi niso fino obdelana, kar moti in odganja nekatere zajedavce, saj ne marajo grobega otipa na svojo dlako. Da pa se nič ne prepusti naključju, je volna v fazi pranja še dodatno zaščitena z zaščitnim sredstvom Eulan,ki velja za naravno zaščitno sredstvo in ga uporabljajo za zaščito po vsem svetu.

Na voljo so tri vrste izolacije iz prave volne

Bio volnena izolacija se lahko uporablja tako za klasične – zidane hiše in tudi za vse sodobne montažne; lesene, nizkoenergetske, ekološke in pasivne hiše. Vgradnja bio volnene izolacije je enostavna, hitra, predvsem pa cenovno izredno ugodna. Med vgradnjo izolacije ne potrebujemo nobenih zaščitnih sredstev, saj izolacija ne draži kože, oči in dihal. Izbiramo lahko med tremi oblikami bio volnene izolacije:
1. v obliki iglanih plošč – se polaga, režemo jo s škarjami
2. v razsutem stanju – izolacijo rahlo natlačimo med ostrešje in opaž

NOVOST:

3. bio volneni gradbeni filc

Bio volneni filc je močno iglana volna, ki s tem postopkom pri debelini 8 mm pridobi gostoto med 1 in 1,20 kg na m/2. Iz tega lahko razberemo, da lahko ta filc nadomesti cca 6-8 cm bio volnene izolacije v ploščah. Ravno zaradi tega se gradbeni filc odlično obnese pri:
• izoliranju prostorov, kjer je pomanjkanje prostora za drugo debelejšo izolacijo,
• zvočno izoliranje prostorov,
• izoliranje lesene gradnje z brunami.

Iz tega lahko razberemo, da lahko ta filc nadomesti cca 6-8 cm bio volnene izolacije v ploščah.

Vgradnja je še enostavnejša kot pri iglanih ploščah ali pri razsutem stanju. Zvit je v rolo. Režemo ga z navadnimi škarjami. Pritrjujemo ga z žebljički.  Širina filca je max. 2 metra, dolžina poljubno. Proizvajalec pa na željo investitorja lahko opravi razrez na želeno mero.

Vgradnja bio volnene izolacije

“Pred vgradnjo je zelo pomembna izbira ustrezne debeline izolacije. Vsi se dobro zavedamo, da vsak dodatni centimeter res pomeni višje stroške, toda ne smemo pozabiti, kaj to pomeni v zimskih mesecih pri porabi kurjave. Pri vgradnji izolacije v obliki iglanih plošč te ne smemo stiskati ali tlačiti. Prav tako je potrebno pri uporabi izolacije v razsutem stanju delati po navodilih proizvajalca in upoštevati priporočljivo gostoto,” pojasnjuje Srblinova.

Iglane plošče in izolacijo v razsutem stanju lahko uporabimo za vse vrste izoliranja; od stropov, podov, vmesnih sten do ostrešja. Ne moremo pa ju uporabiti neposredno na zunanjih stenah z mokrim ometom. Potrebno je suho zapiranje. Filc iz prave ovčje volne za namen izoliranja pa uporabimo predvsem za leseno gradnjo – med brunami. Lahko pa jo namestimo pod podom, da preprečimo škripanje, primerna pa je tudi za zapiranje raznih prostorov, kjer z drugo izolacijo ne moremo zraven.

“Iglane plošče in izolacijo v razsutem stanju lahko uporabimo za vse vrste izoliranja; od stropov, podov, vmesnih sten do ostrešja. Ne moremo pa ju uporabiti neposredno na zunanjih stenah z mokrim ometom. Potrebno je suho zapiranje. Filc iz prave ovčje volne za namen izoliranja pa uporabimo predvsem za leseno gradnjo – med brunami. Lahko pa jo namestimo pod podom, da preprečimo škripanje, primerna pa je tudi za zapiranje raznih prostorov, kjer z drugo izolacijo ne moremo zraven. Izolacija je narejena izključno iz naravne volne brez lepil, maziv, trdil in drugih ojačevalcev. Postopek izdelave je popolnoma naraven, ovčja volna je oprana brez kemikalij in zaščitena proti moljem,” je še razložila Marija Srblin.

Poleg tega, da je volna že po naravni poti samogasna, ima še eno praktično značilnost. “V primeru, da streha zamaka, ni potrebna menjava izolacije. Ko namreč omogočimo, da do izolacije pride zrak, pa četudi je stara 50 let ali več, se bo volna posušila, njena izolativnost pa se ne bo zmanjšala.”

V primeru, da streha zamaka, ni potrebna menjava izolacije. Ko namreč omogočimo, da do izolacije pride zrak, pa četudi je stara 50 let ali več, se bo volna posušila, njena izolativnost pa se ne bo zmanjšala.

Izolacija ima tudi certifikat ETA – Evropsko tehnično soglasje, ki je trenutno na področju gradbenih materialov najbolj nujen in iskan certifikat.

Pri izbiri debeline in tipa izolacije naj nam bo v oporo spodnja tabela:

Pri ostrešju se bio volnena izolacija lahko vgradi bodisi med špirovce ali pod njih. Pod prečne in vzdolžne letve vgradimo parapropustno folijo, zatem pa položimo izolacijo. Med izolacijo in podstrešjem ni potrebno položit PE folije – parne zapore, je pa priporočljiva. Če opustimo to folijo, bo vlogo vsrkavanja vlage prevzela bio volnena izolacija, ki ima dobro vpojnost vlage, pri čemer pa se ne poškoduje. Najenostavnejša in najcenejša vgradnja je ta, da pritrdimo izolacijo med špirovce z žebljički, ki jih nabijemo na špirovce in jih medsebojno povežemo z vrvico (cik-cak).

Medtem ko so cene gradbenega materiala, tudi fasadnega stiroporja in stirodura poskočile, pa so se v podjetju Soven odločili, da bodo to sezono, kar zadeva bio volneno izolacijo, vztrajali pri obstoječih cenah. 

Pri uporabi izolacije na zunanjih opečnih zidovih izdelamo in pritrdimo na zid lesen okvir, v katerega položimo izolacijo. Na ta okvir pritrdimo PE folijo ter bodisi mavčne ali lesene vlaknene plošče. Na koncu še nanesemo omet. Podoben postopek uporabimo tudi pri notranjih predelnih stenah. Ko izoliramo strope in pode, bio volneno izolacijo enostavno posujemo med lesene opornike. Tudi tu je priporočljiva uporaba PE folije.

Medtem ko so cene gradbenega materiala, tudi fasadnega stiroporja in stirodura poskočile, pa so se v podjetju Soven odločili, da bodo to sezono, kar zadeva bio volneno izolacijo, vztrajali pri obstoječih cenah.

V času epidemije je pomembna zlasti spletna prodaja

Največ izdelkov v tem času prodajo preko spleta: “Ljudje pri nas naše produkte naročijo, nato jim jih pošljemo po povzetju. Fizično pa lahko vidijo in kupijo naše proizvode v Selnici ob Dravi – v tovarniški prodajalni na Mariborski cesti 48 in pa v tovarniški prodajalni v Ljubljani na Gosposvetski cesti 7. Ob tem je v Sloveniji vsaj 160 trgovin, ki prodajajo tudi naše produkte,”  je še povedala naša sogovornica Marija Srblin.

Ko bo vaš dom končan, naključni občudovalci ne bodo videli, kakšno in koliko izolacije ste vgradili. Da ste zares vgradili pravo in naravno izolacijo boste najbolj čutili vi sami, ko boste ob večerih čutili prijetno, zračno, nevlažno bivalno klimo in ko bodo vaši otroci zdravi, brez pljučnih obolenj.
Žal se premalo zavedamo, da večino svojega življenja preživimo v svojem domu, kjer si želimo prijetne topline, prijetne klime in vonj po naravnem in zdravem. Bodimo dobri arhitekti svojega življenja. Pri tem pa vam lahko zelo koristno pomagamo v podjetju Soven Selnica ob Dravi. Kot vodilni slovenski predelovalec ovčje volne smo razvili odlično naravno, toplotno in zvočno izolacijo za vaš dom, pa naj bo lesena, klasično zidana ali kakršna koli ekološka in varčna hiša. Zaupajte slovenskim proizvajalcem in se prepričajte o slovenski kvaliteti.
Marija Srblin