V Selnici ob Dravi ima prostovoljno gasilstvo dolgo tradicijo. Tamkajšnje prostovoljno gasilsko društvo letos praznuje 120 let delovanja, za kar je pred dnevi prejelo zlati znak Civilne zaščite RS za vzhodnoštajersko regijo. Na nedavnem občnem zboru pa je prišlo do sprememb v vodstvu društva. Po 10 letih predsedovanja in 16 letih poveljevanja sta se od teh funkcij poslovila predsednik Igor Štruc in poveljnik Franc Amon. Člani so za novega predsednika izvolili Martina Deželaka, do zdaj je bil namestnik predsednika, za poveljnika pa Klemna Štegerja, ki je bil pred tem namestnik dosedanjega poveljnika. Poleg tega pa društvo obnavlja gasilski dom in kupuje novo vozilo GVM -1 VW Caravelle.

Martin Deželak

Predaja »štafetne palice« je potekala lahkotno

Novi predsednik PGD Selnica ob Dravi Martin Deželak je prostovoljni gasilec že več kot 11 let. Pravi, da ko pomisli nazaj, v bistvu ne ve, zakaj je tako dolgo okleval in se ni društvu pridružil že prej. “Ko sem zbral dovolj poguma in se pridružil selniškim prostovoljnim gasilcem, sem se med njimi hitro počutil domače in se pričel udejstvovati na vseh področjih v društvu (operativa, pomoč mladini, gasilska tekmovanja, postal sem tajnik društva, …) Za PGD sem se odločil, ker mi poslanstvo prostovoljnih gasilcev pomeni veliko. Rad opravljam prostovoljno delo, pomagam sočloveku, se izobražujem, sodelujem z mladino, se udeležujem gasilskih tekmovanj.”

Deželak pojasnjuje, da sta se dosedanja predsednik in poveljnik Igor Štruc in Franc Amon že na prejšnjih volitvah odločila, da bo to njun zadnji mandat, in da bosta začela svoje izkušnje in bogato znanje predajati naslednikoma. “Tako sva takrat skupaj s sedanjim novim poveljnikom Klemnom Štegerjem, ki je gasilec že od malih nog in to poslanstvo opravlja tudi na poklicnem nivoju, prevzela vlogi njunih namestnikov. Tovariš Štruc se je poslovil po 10 letih predsedovanja, tovariš Amon pa po 16 letih poveljevanja društvu. Oba seveda ostajata pomembna člana v društvu, na katera se še vedno lahko zanesemo. Veseli me, da je predaja »štafetne palice« potekala lahkotno. Oba s poveljnikom se zavedava najine odgovornosti. Sama ne moreva veliko postoriti, skupaj s podporo članstva pa lahko ustvarimo lepe zgodbe.”

Gasilski dom obnavljajo v štirih fazah, v prihodnje ga želijo opremiti še s sončno elektrarno

Njihov gasilski dom bo počasi zasijal v novi podobi. Za obnovo objekta so se v prvi vrsti odločili zaradi energetske potratnosti obstoječe stavbe in prostorske stiske. “Omarice z osebno gasilsko opremo se nahajajo v garaži tik ob vozilih. Tako v primeru intervencije obstaja velika nevarnost za nesrečo med gasilci. Tudi prostora za skupno opremo ni veliko, zaradi česa so pogosto zasedene prehodne poti. Vse to lahko vpliva na dodaten čas ob izvozih. Sami pa vemo, kako dragocen je čas, ko nekdo potrebuje pomoč gasilcev.”

Novi dom bo gasilcem PGD Selnica ob Dravi omogočal boljše pogoje za opravljanje nalog gasilske službe, boljšo varnost gasilcev ob izvozih na intervencijo in boljši čas intervencij. Z obnovo bodo, ker bo objekt postal energetsko varčen, zmanjšali stroške ogrevanja, prenovili bodo prostore za sestanke, izobraževanja in druženje članov, več bo tudi prostora za vzdrževanje in shranjevanje skupne opreme in orodja. Gradnja gasilskega doma sicer poteka v štirih fazah. Do sedaj so bile postavljene stene prizidka, vgradili so nova montažna dvižna vrata in v nove prostore postavili gasilska vozila. Prav tako je selniški gasilski dom končno dočakal svoj stolp, ki bo služil za operativne vaje in za sušenje mokrih cevi. V zgornjem delu doma so nove elektroinštalacije, končana je finalna obdelava sten v dvorani, sejni sobi in majhni pisarni. Pridobili so tudi nove sanitarne prostore. V spodnjih so naredili prizidek s štirimi garažami. Zgrajene so nove predelne stene. Operativa bo pridobila nove delovne prostore, preselili bodo garderobo. V garderobnih prostorih je urejen WC s tušem. Prav tako so pripravljeni prostori za umivanje in sušenje opreme ter kompresorska soba. Toplotna izolacija je že na fasadnih stenah, potreben je še zadnji sloj fasade. Zaključuje se opremljenost objekta z instalacijami, potrebno je urediti še tla v garažah in urediti okolico gasilskega doma. “Ob tej priložnosti se bi rad zahvalil naši občini, ki ima posluh za naše projekte in nas zmeraj podpira,” dodaja novi predsednik selniških gasilcev.

Prav tako je selniški gasilski dom končno dočakal svoj stolp, ki bo služil za operativne vaje in za sušenje mokrih cevi.

Želja je, da v prihodnje obnovljeni gasilski dom v sodelovanju z Občino Selnica ob Dravi opremijo s sončno elektrarno. Na ta način bi povečali samozadostnost doma in zmanjšali stroške električne energije. Naloga gasilcev pa bo, da napolnijo prostore z vsebino.

Jubilej bodo praznovali 20. maja

Prva pomembna naloga, ki čaka selniške gasilce, je organizacija svečane slovesnost ob 120-letnici obstoja društva. Martin Deželak pravi, da bo projekt od vseh zahteval veliko časa in truda, a ne dvomi, da bodo prireditev s skupnimi močmi izpeljali tako, kot znajo. “Trenutno sestavljamo organizacijski odbor, ki bo poskrbel za organizacijo slovesnosti ob naši 120-letnici. Proslavo bomo organizirali 20. maja v času občinskega praznika. Načrtujemo gasilko parado, svečano sejo v Hramu Kulture Arnolda Tovornika in otvoritev prenovljenega doma.”

Že pred enim letom so naročili novo vozilo GVM -1 VW Caravelle

Društvo danes šteje 134 članov, od tega je 43 operativcev. Podmladek sestavlja 27 gasilcev, med njimi je osem pionirjev in 19 mladincev. “Živimo v takšnih časih, ko je nekatere mlade težko motivirati, da izklopijo svoje telefone in se začnejo v prostem času ukvarjati z gasilstvom. Zaenkrat nam to nekako uspeva. Skupaj z ekipo mladih mentorjev se bom trudil, da se bo članstvo mladine povečevalo. Konec koncev so oni tisti, ki bodo enkrat zamenjali našo generacijo.” V garažah se trenutno nahajajo GVC-1, GVC-2 in GVM-1. “Že pred enim letom smo naročili novo vozilo GVM -1 VW Caravelle, ki bi moral danes že stati v garaži, vendar bomo morali zaradi razmer na avtomobilskem trgu nanj še malo počakati. Za učinkovito posredovanje na intervencijah je potrebno opremo in vozila redno posodabljati, kar pomeni da bo čez čas tudi naš GVC-1 potreben zamenjave,” pravi Deželak.

“Kot zastopnik društva sem odgovoren za tekoče in redno poslovanje ter izvajanje programov, tako na nivoju našega društva kot tudi na nivoju Gasilske zveze Ruše. Potrebno bo zagotavljati finančna sredstva za nemoteno operativno in organizacijsko delovanje društva. Naša naloga je, da vsakomur, ki ima željo po strokovnem izpopolnjevanju in izobraževanju, to omogočimo. Še tako dobra oprema brez strokovno podkovanega operativca ni vredna ničesar. Želim motivirati obstoječe članstvo in hkrati pridobiti nove člane na vseh ravneh članstva, od mladine do veteranov. Še naprej bomo gojili dober medgeneracijski odnos. Skrbel bom, da bodo naši odnosi temeljili na medsebojnem spoštovanju, vzajemni in solidarni pomoči, strpnosti in iskrenosti ter zaupanju in dostojanstvu. Pomembno mi je, da se člani v društvu počutijo kot doma,” nadaljuje naš sogovornik.

Leta 1943 je prišlo do največjega gozdnega požara v Selnici

In kateri so najpomembnejši mejniki PGD Selnica ob Dravi v njegovi 120-letni zgodovini? 3. novembra 1903 je v Selnici zatrobil gasilski rog in ustanovljena je bila prva gasilska četa – požarna bramba. Leta 1904 si je društvo z lastnimi sredstvi kupilo preprosto ročno brizgalko ‘kuelšprico’, nameščeno na preprost dvoetažni samotežni voziček. V letu 1908 so selniški gasilci nabavili prvo brizgalno na ročni pogon, ki  so jo vlekli konji. 11 let zatem je bil sklican prvi občni zbor z namenom spodbuditi razvoj gasilstva v Selnici ob Dravi. Leta 1925 je zagorela stanovanjska in gospodarska hiša pri Forneciju, kjer so ognjeni zublji uničili gasilsko kroniko. Blagoslov prve motorne brizgalne so opravili v letu 1931, sedem let kasneje je sledil prvi prapor, leta 1939 pa so tovorni avto Austro-Daimler predelali v gasilskega, ki ga je zamenjal SPA, legenda med vozili, ki je gasil največji gozdni požar v Selnici leta 1943. Gorelo je 85 hektarjev med Šturmovo grabo in domačijo Grušovnik. 1951. leta je Regina Bruder požrtvovalnim gasilcem podarila zemljišče, na katerem so zgradili gasilsko garažo »fajerberg huto« in vanjo pet let kasneje postavili TAM Pionirja, po domače Prago (Julo). Leta 1964 je Jurij Lep st. postal predsednik društva ter med svojim predsednikovanjem postavil novi gasilski dom na del temeljev ‘fajerberg hute’. Še dandanes je med gasilci kot častni predsednik. V letu 1975 postane poveljnik Branko Žaucer st. in v garažo pripelje vozilo za prevoz vode TAM 125 T10 Dojc+.

Obstoječi gasilski dom so v Selnici zgradili leta 1979, leta 1983 so se selniški gasilci pridružili novoustanovljeni Gasilski zvezi Ruše, ki je med seboj povezala šest društev. Med leti 1987 in 2003 se je društvo konstantno moderniziralo z vozili: TAM 80 T5 »Tamič« za prevoz moštva in TAM 190 »Ljubica« avtocisterna. 2003 so s pomočjo občine nabavili IVECO GVC-1 »Ivek«, 2005 v garažo zapelje »Pufek« GVM-1 Opel Vivaro, v letu 2008 se mu v garaži pridruži še »Katrca« GVC-2 Renault Midlum. V letu 2009 društvo nabavi novo motorno brizgalno Rosenbauer Fox, leta 2014 se je zgodil žledolom, leto kasneje pa velik gozdni požar na Spodnjem Slemenu. Leta 2018 je med intervencijo na vozilo GVC-1 padlo drevo. Gasilce v kabini na srečo ni stisnilo, tiste zunaj vozila pa so veje le oplazile. Sledila je nadgradnja vozila. Istega leta so preko projekta LAS uspešno opravili rekonstrukcijo kotlovnice in ogrevalnega sistema. Leta 2020 so začeli z rekonstrukcijo in dozidavo gasilskega doma.

Prejeti zlati znak je priznanje za celotno članstvo

Martin Deželak na vprašanje, kakšni so dolgoročni načrti Prostovoljnega gasilskega društva Selnica ob Dravi, odgovori: “Dolgoročno želimo ostati in delovati tako uspešno kot sedaj ter uresničevati naše poslanstvo, ki je lokalni skupnosti in tudi drugim nuditi varnost in pomoč v vsakem trenutku. Sedaj, ko bomo imeli nove prostore, bo naše delo olajšano. Z ekipo gasilk in gasilcev lahko skupaj, z zaupanjem drug drugemu, uresničimo marsikatere cilje.”

Zlati znak Civilne zaščite vzhodnoštajerske regije, ki ga je na dan zaščite in reševanja društvo prejelo v Svečini, je, kot pravijo, priznanje za celotno članstvo. Vseh, ki so od ustanovitve pa do danes kakorkoli pripomogli k razvoju društva, krepitvi pripravljenosti, izvajanju zaščite, reševanja in pomoči ter odpravljanju posledic naravnih in drugih nesreč ter krepitve požarne varnosti v Selnici ob Dravi. Plaketa je priznanje za njihovo požrtvovalnost, srčnost in nesebično pomoč sočloveku. “V čast mi je bilo, da sem bil tisti, ki je v imenu društva prevzel plaketo, se pa hkrati zavedam svoje odgovornosti za leta, ki so še pred nami,” zaključuje Martin Deželak.