V petek, 17. maja 2024, se bo pod sloganom ''Tkemo vezi'' odvijal že 12. zaporedni Dan Mariborske knjižnice, tokrat pa ga bo gostila Selnica ob Dravi, kjer v Hramu kulture Arnolda Tovornika deluje ena od najatraktivnejših enot Mariborske knjižnice. Kot pravijo organizatorji, s prireditvijo vsako letno poglabljajo in utrjujejo vezi z lokalno skupnostjo, nadgrajujejo sodelovanje med kulturnimi institucijami in lokalnimi deležniki. 

Poskrbeli za vse generacije

»Program je zelo bogat in pester ter ponuja paleto različnih dogodkov, ki so bili zastavljeni prav z mislijo na posamezne ciljne skupine, ki obiskujejo knjižnico ali za katere si želimo, da bi bolj pogosto obiskovali knjižnico. Tako je program zelo medgeneracijsko zasnovan in izhaja iz naših rednih sodelovanj z lokalno skupnostjo in institucijami,« je danes dejala Martina Magdič, koordinatorka in organizatorka kulturnega programa. 

Vse prireditve so za obiskovalce brezplačne.

V Mariborski knjižnici tako že nekaj let križarijo med enotami v različnih krajih ter s tem utrjujejo svojo prisotnost, poslanstvo in prepoznavnost, kar je, ob intenzivnih pripravah na izgradnjo nove osrednje enote v sklopu Centra Rotovž, ena od prioritetnih usmeritev Mariborske knjižnice. »Ker je prenova osrednje knjižnice sedaj v teku reševanja svojo pozornost že nekaj let usmerjamo v druge kraje, kjer imamo svoje enote. V teh območjih opravljamo podobno vlogo, kot v mestu, morda še bolj pomembno, saj v imamo v mestu kar nekaj kulturnih institucij, v manjših krajih pa so knjižnice pogosto edine,« je dejal direktor Mariborske knjižnice mag. Klemen Brvar in dodal, da bodo s takim sistemom nadaljevali tudi prihodnje leto. 

[[image_1_article_66004]]

»Sporočilo, ki ga želimo poslati med ljudi je, da tkemo vezi in da smo prostor, kjer se različne vezi spajajo in prepletajo. Knjižnice namreč nismo več zgolj zatočišča za bralce. V luči hitrih sprememb svojo vlogo zagovornic in promotork pomena bralne pismenosti in bralne kulture nadgrajujemo z ambicijo postati skupnostni prostori, kjer vsaka generacija najde svoje mesto in glas,« je med drugim še dejal Brvar.

Obiskovalcem bodo predstavili program Umovadba

Za skupine vrtčevskih in osnovnošolskih otrok pripravljajo dopoldne ob pripovedovanju pravljic, igranju in raziskovanju knjižnice z igrami in igračami iz njihove lgroteke, najbogatejše knjižnične zbirke iger in igrač v Sloveniji. Popoldan vabijo mlade k likovnemu ustvarjanju ob mentorstvu likovne sekcije KD Pavza

Celoten program 12. Dneva Mariborske knjižnice:

8.30 - Igralno jutro za otroke
12.00 - Umovadba, predstavitev programa
17.00 - 110 let od začetka izgradnje hidroelektrarne Fala, otvoritev in vodstvo po razstavi
17.00 - Lutkovna ustvarjalnica za otroke v izvedbi KD Pavza
18.00 - Pravljični večer za odrasle
20.00 - Leopold I. in Vid Turica, koncert 

Opoldan bodo predstavili program Umovadba, ki ga že več kot eno leto v obliki rednih brezplačnih tedenskih srečanj izvajajo v Knjižnici Nova vas. »V Mariborski knjižnici z raznolikimi vsebinami aktivno posegamo v družbeni prostor, odzivamo se na različne družbene pojave, sistematično in ciljano spodbujamo tudi dejavnosti na področju vključevanja ranljivih skupin,« razlaga Dragana Lujič, vodja Razvojno analitične službe Mariborske knjižnice. Ob spremljanju naraščajočega  pojava demence in že obstoječih praksah nekaterih splošnih knjižnic doma in v tujini, so v sodelovanju z Zavodom Aloja, Maribor, vzpostavili program Umovadba, ki je namenjen posameznikom  z upadom spoznavnih sposobnosti ter tistim, ki želijo le te ohranjati in krepiti. 

Udeleženci tako s pomočjo iger in didaktičnih pripomočkov iz zbirke igrač Mariborske knjižnice, krepijo spomin, motoriko, senzomotoriko, senzorne zaznave in govorne veščine.

Program se je v zadnjem letu zelo uveljavil, odziv je presegel prvotna pričakovanja, kar nakazuje, da je potreba po tovrstnih vsebinah za starejše odrasle v okolju zelo velika. V dobrem letu delovanja se je zvrstilo 35 srečanj, udeležilo se jih je 730 udeleženk in udeležencev. V sodelovanju so pripravili in redno dopolnjujejo še sezname pisnega gradiva na temo demence »Znanje za življenje z demenco« in je dosegljiv na spletni strani knjižnice. V prihodnje načrtujejo program umestiti še v druge enote ter ga v še večji meri povezati z medgeneracijskimi programi ter ostalimi vsebinami, ki jih izvajajo za starejše odrasle. 

Razstavo si boste lahko ogledali tudi po dnevu Mariborske knjižnice

»Mariborska knjižnica s svojim delovanjem načrtno skrbi za ohranjanje skupnostnega spomina v lokalnih okoljih, zato smo veseli, da z našim angažmajem prišlo do prenosa razstave 110 let od začetka Izgradnje hidroelektrarne Fala, ki je sicer lani nastala v sodelovanju Pokrajinskega arhiva Maribor, Muzeja narodne osvoboditve Maribor in mag. Gregorja Novaka,« o enem izmed programskih poudarkov razlaga vodja Oddelka za dejavnosti, prireditve in promocijo Meta Blagšič. Vodstvo po razstavi, ki je umeščena pred Hram kulture Arnolda Tovornika, bo izvedla soavtorica razstave Mira Grašič iz Muzeja narodne osvoboditve Maribor. 

Obiskovalci bodo tako dobili vpogled v potek gradnje, zahtevna dela ter domače delavce in vojne ujetnike, ki so se spopadali z reko in težkimi pogoji dela. Razstavo pa si bo mogoče ogledati predvidoma do sredine poletja. 

Pripovedi za odrasle in koncert Leopolda I.

\/ Mariborski knjižnici že več kot 50 let sistematično gojijo in negujejo umetnost pripovedovanja, odleta 2009 tudi skozi povezovalni projekt slovenskih splošnih knjižnic, Pravljični večeri za odrasle, ki ga vodijo in koordinirajo. »Aktualna 15. sezona v sodelovanje povezuje 14 pripovedovalk in pripovedovalcev, ki bodo s svojimi pripovedmi do srede junija obiskali 22 sodelujočih knjižnic. Zgodbam, ki s projektom potujejo širom po Sloveniji, od leta 2017 pa tudi v zamejstvu, tako v posamezni sezoni prisluhne okrog tisoč obiskovalcev, saj so pravljični večeri zelo priljubljeni in povsod lepo sprejeti,« je dejala vodja projekta in pripovedovalka Mariborske knjižnice Lea Hedl. Pravljične večer za odrasle izvedejo ob glasbeni spremljavi skupine Taktusi KD Pavza.

Dan bodo zaključili ob ritmih Leopolda I., samosvojega trubadurja iz Gornje Radgone prepoznavnega po odličnih besedilih v radgonskem dialektu, ki ga bo na kitari spremljal Vid Turica.

Knjižnica Selnica ob Dravi bo ta dan izjemoma odprta med 9. in 19. uro. Ob obisku knjižnice bodo med 12. in 19. uro izvajali predstavitve in uporabo različnih elektronskih aplikacij in storitev knjižnice (aplikacije MCobiss, Moja knjižnica, elektronski vpis v knjižnico, dostop do e-knjig,  Bazi slovenskih filmov, Audibook).