V Rušah so se lotili priprave občinske celostne prometne strategije, katere cilji so boljša kakovost bivanja, večja prometna varnost, izboljšana mobilnost in dostopnost, boljša podoba občine, bolj zdrava skupnost in odločitve, ki jih podpira javnost. Slednja je namreč vključena v celotno pripravo dokumenta.

Na vprašanje, v čem je trenutno največja težava prometne ureditve v Rušah, so nam na občini odgovorili: "Težave prometne ureditve v Rušah še odkrivamo. V ta namen smo izvedli delavnico in interaktivno razstavo ter povabili javnost k izpolnitvi ankete. Na osnovi analize teh rezultatov bodo predlagani ukrepi, ki jih bo ponovno ocenila javnost." Ker si bo občina s sprejetjem strategije oljajšala pot za pridobitev sredstev za investicije v promet in razvoj, nas je zanimalo, katere od teh investicij načrtujejo. Pravijo, da bodo bodoče investicije odvisne od razpisov, le-ti pa sedaj še niso objavljeni.

V septembru javna razprava in anketi

Do sedaj so v okviru priprave občinske celostne prometne strategije izpeljali več dogodkov v obliki delavnic in javnih razprav, tudi eno javno razstavo na Trgu vstaje, ki je sedaj prestavljena v Zavodu Rast. "Javnost smo poleg tega povabili k izpolnjevanju različnih anket, ključni deležniki pa sedaj dajejo intervjuje na temo stanja prometa v občini. V septembru načrtujemo javno razpravo na temo stebrov in stanja prometa z ogledi terena in spremljanje kazalnikov skozi kordonsko štetje prometa ter anketo o poteh v osnovno šolo in anketo z večjimi zaposlovalci v občini."

Ocenjeno poročilo mora na koncu potrditi občinski svet 

V začetku oktobra načrtujejo še delavnici o ciljnih vrednostih ter o oblikovanju strateških vodil. Na podlagi izsledkov vseh dotedanjih aktivnosti bo izdelovalec občinske celostne prometne strategije (OCPS) pripravil poročilo, ki bo v oktobru poslano v prvo oceno na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Nato v novembru in decembru načrtujejo še tri delavnice s širšo delovno skupino, ponovno pripravo poročila in zaključno oceno ministrstva. Ko poročilo prestane obe oceni ministrstva, ga potrdi še občinski svet, s čimer se izdelava OCPS zaključi. Občina pa nato še sedem let meri kazalnike in poroča ministrstvu o izsledkih.