Od leta 2022 v Rušah uspešno deluje Zavod Rast, javni zavod za dolgotrajno oskrbo. Med 27 zaposlenimi je največ terenskega kadra, torej socialnih oskrbovalk pomoči na domu. Zavod pokriva tudi območje občine Selnica ob Dravi, kjer ima koncesijo za izvajanje storitve pomoči na domu, z občino Lovrenc na Pohorju sodeluje na področju kulturnega turizma. 

Poudarek na načrtovanju dolgotrajne oskrbe

V letu, ki se je izteklo, so v Zavodu Rast največ pozornosti namenjali načrtovanju dolgotrajne oskrbe. "Nadgradili smo storitev pomoč na domu ter pridobili dovoljenje za izvajanje storitve socialni servis. Žal ta storitev ni zaživela, saj je ekonomska cena, ki je občina ne subvencionira, določena pri 15, 62 evra. Sicer pa smo začeli s pilotnim projektom izvajanja fizioterapije na domu, ki se je zelo prijela. Njeni uporabniki so v glavnem tisti, ki koristijo pomoč na domu. Storitve nismo razširili na vse občane, saj bi bila potem gneča prevelika. Hkrati smo ob petkih uvedli skupinske fizioterapevtske vadbe, ki so prav tako zelo dobro obiskane. V nastajanju je že tretja skupina," je pojasnila direktorica Zavoda Rast Ruše Irena Kukovec Stajan.

Podpora za neformalne oskrbovalce 

Ob tem so v letu 2024 dajali veliko podpore neformalnim oskrbovalcem, torej svojcem oziroma družinskim članom, ki laično skrbijo za svoje ljudi. Na terenu so ugotovili, da je precej občanov, ki kar 24 ur svojega časa posvetijo svojcem, s čimer pada kvaliteta njihovega življenja. "Zdi se mi, da potrebujejo skoraj več podpore kot tisti, ki je potreben vsakodnevne pomoči. Zato smo za njih uvedli tematska predavanja z različnimi strokovnjaki, ki so bila zelo dobro obiskana." Sogovornica izpostavi še izobraževanje ekipe Zavoda Rast Ruše, da ne bodo rasli samo po obsegu storitev, ampak tudi osebnostno in strokovno. V letošnjem letu bodo temu področju namenjali še več pozornosti. 

[[image_1_article_73354]]

"Mislim, da bo leto 2025 tisto, v katerem bomo šele začeli orati ledino na področju dolgotrajne oskrbe," doda Irena Kukovec Stajan.

Dobro obiskani programi 

Lahko se pohvalijo, da je v lanskem letu število obiskovalcev zavoda znova naraslo. Ti sodelujejo v različnih programih, kot so zdrav življenjski slog, družabni programi, neformalno izobraževanje, predavanja, bralni klub, likovni čopič, joga, protibolečinska vadba, aktivne počitnice za otroke ... Vsi programi z izjemo tistih, ki jih izvajajo zunanji izvajalci, so za uporabnike iz občine Ruše brezplačni. Prispevek za plačljivi del znaša 80 evrov letno oziroma 0,68 centov za uro vadbe. Vzpostavili so info in knjižni kotiček, v nastanku je kotiček za mlade, izvajajo dobrodelne akcije, se povezujejo z društvi znotraj in izven občine in še bi lahko naštevali.