Občinski svet v Rušah se je včeraj sestal na 5. redni seji. Osrednja točka dnevnega reda je bilo drugo branje občinskega proračuna za leto 2023, ki so ga svetniki na koncu s tesno večino potrdili. Za jih je glasovalo devet, osem jih je bilo proti, en član občinskega sveta se je vzdržal. Na seji je bilo sicer kljub drugačnim napovedim prisotnih vseh 18 svetnic in svetnikov.

Od 12 predlaganih so sprejeli štiri amandmaje

Seja, na kateri je bilo kar 19 točk dnevnega reda, se je začela ob 16. uri, ob 21-ih je bila prekinjena in se bo nadaljevala v ponedeljek, 15. maja. Spomnimo, da so ruški občinski svetniki že v prvem branju proračun sprejeli z zamikom. Sprva so ga na seji 23. februarja zavrnili, na  naslednji seji 13. marca pa ga s tesno večino vendarle potrdili. Tudi včeraj pa ni šlo vse gladko. Nekateri svetniki so že pred drugim branjem na predlog proračuna vložili več pripomb in predlogov, do katerih se je morala županja na seji opredeliti, pretekli četrtek pa so vložili še 12 amandmajev, pet jih je predlagatelj po usklajevanju umaknil, sedem jih je šlo na glasovanje. Na koncu so sprejeli štiri. Amandma št. 6 se nanaša na nakup nepremičnine parcelne številke 624, k.o. Ruše, amandma št. 7 pa na nakup nepremičnine parcelne številke 208/1(del), k.o. Smolnik. Omenjena amandmaja sta, ker svetniki v  nadaljevanju niso sprejeli letnega načrta ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Ruše za leto 2023, brezpredmetna. Amandma št. 9 se navezuje na podporo posebnim skupinam. Pri slednjem se bodo sredstva (4 tisoč evrov) iz proračunske postavke Investicije zelenice in parki prenesla na posebne skupine (veteranske organizacije in upokojenska društva). Amandma št. 10 predvideva spremembo 1. odstavka 13. člena Odloka o proračunu Občine Ruše za leto 2023 (črta se vejica in besedilo “predvidene v občinskem proračunu” in se doda besedilo “odvodnjavanja in čiščenja odpadnih vod ter vodooskrbe”).

Višina proračunskih prihodkov in odhodkov se sicer tudi po drugem branju ne spreminja, prišlo je le do notranjih prerazporeditev (10.428.361,18 evrov prihodkov, 10.556.039,09 evrov odhodkov, za investicije 4.338.069,53 evrov).

Uskladitve cen komunalnih storitev niso potrdili

V nadaljevanju seje je občinski svet obravnaval še uskladitev cen komunalnih in drugih storitev v letu 2023. Nove cene odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode, ki jo je predlagalo podjetje Komunala Odtok d.o.o., na koncu niso potrdili. Dvig cen materiala, goriva, elektrike, splošnih in drugih storitev ter zagon nove KČN Bezena je znatno vplival na višino predlaganih cen glede na nivo iz leta 2022. To velja tudi za strošek javne infrastrukture oz. omrežnine (vpliv amortizacije novozgrajene infrastrukture). Primer: pri povprečni porabi 10 kubikov je trenutna cena (z DDV) 13 evrov, po predlaganem dvigu cene pa 23 evrov Tista gospodinjstva, ki imajo greznice, pa trenutno plačujejo slabih 11 evrov, po predlaganem dvigu cene pa bi plačevala skoraj 17 evrov – predvsem zaradi povečane cene omrežnine.

In kaj nesprejetje predlaganih cen pomeni za prihodnje?  “To zdaj v najslabšem primeru pomeni, da bo občina morala to ceno v višini 100 odstotkov subvencionirati. Če se to zgodi, bomo morali zmanjšati investicije na področju čiščenja in odvajanja odpadnih voda. Cena kljub temu, da smo njen dvig napovedovali od leta 2020, ni bila potrjena, in to kljub subvencijam, ki smo jih predvideli, da ne bil udarec za občane tako velik,” je pojasnila županja občine Ruše Urška Repolusk.

Je pa občinski svet včeraj potrdil nove vrednosti grobnin za najem grobov. Zadnji dvig najemnin za grobove je bil sredi leta 2012, sprejete so bile najemnine za naslednje kategorije grobov: žarni, enojni, družinski in grobnica. Glede na to, da se cene najemnin oz. grobnin niso usklajevale že več kot deset let, je bila predlagana uskladitev grobnin v skladu z rastjo inflacije. Člani občinskega sveta so potrdili še spremembe pravilnika  o sofinanciranju nakupa in vgradnje malih komunalnih čistilnih naprav in hišnih črpališč komunalnih odpadnih vod na območju občine Ruše. Subvencije za ta namen so se povišale za 20 odstotkov. Ostale predlagane točke, med katerimi sta tudi sklep o določitvi cen programov javnega vrtca v Občini Ruše in zaključni račun proračuna za leto 2022, bodo obravnavali čez slab teden.