Lokalno

Reorganizacija DEM: Odpuščanj naj ne bi bilo

Uredništvo , 14.12.18 ob 11:21

Potem, ko so v javnosti veliko prahu dvignili z odločitvijo glede poslovanja in upravljanja z DEM, HSE sedaj trdijo, da naj do odpuščanj ne bi prišlo, spet pa se pojavlja vprašanje ali bodo organizacijsko le spadali ‘pod Ljubljano’.

V zadnjem času je veliko prahu dvignila odločitev Holdinga Slovenskih elektrarn (HSE), ki je povezana s poslovanjem in upravljanjem Dravskih elektrarn Maribor (DEM). Vse skupaj že vzbuja zaskrbljenost nad vse večjo centralizacijo Slovenije na vseh področjih.

HSE bi naj namreč velik delež moči prenesel iz Maribora v Ljubljano, kar ni slaba odločitev zgolj za Dravske elektrarne same, vendar tudi za celotno gospodarstvo severovzhodne Slovenije. A kot pravijo v DEM, se zadnje leto izvaja le racionalizacija in stalne izboljšave poslovanje v skupini HSE v DEM za celotno skupino HSE, pričeli so izvajati dela na področju informacijsko komunikacijskih ter ne poročajo o nobeni ukinitvi delovnih področij, kot tudi ne delovnih mest. Tudi pri HSE potrjujejo, da gre zgolj za racionalizacijo in stalne izboljšave poslovanje v skupini HSE ter da le nenehno optimizirajo poslovne procese, še posebej podporne procese naših družb.

Organizacijsko bodo spadali ‘pod Ljubljano’

Tudi poslanec DZ mag. Andrej Rajh je povedal, da kot mu je znano, zaposleni ohranjajo delo. “Organizacijsko bodo spadali ‘pod Ljubljano’,” je povedal Rajh ter dodal, da ne najde razloga za takšno reorganizacijo. “Lahko samo ugibam, na odločitve v HSE pa nimam in ne morem imeti vpliva. O tem, ali je vodstvo HSE primerno, odloča SDH.

Kot je mag. Rajh še povedal, sicer poslanci sprejemajo zakonodajo, a ne morejo vplivati na to, kako gospodarske družbe poslujejo. “Tako je tudi edino pravilno,” je dodal Rajh ter povedal, da si tudi mariborski poslanci želijo, da bi čim več podjetij in organizacij imelo sedež v Mariboru, a da lahko glede tega storijo bolj malo. “HSE ima samostojno vodstvo in nanje lahko mariborski poslanci samo apeliramo, kar pa ne nujno pomeni spremembe.

Medtem smo jih tudi povprašali kolikšna je lastna cena proizvodnje električne energije iz DEM, a zaradi kupoprodajne pogodbe med partnerjema, cene niso znane javnosti. Je pa edini kupec proizvedene električne energije DEM, HSE sam. V letu 2017 je DEM proizvedla 2.333 GWh električne. “Ob tem velja omeniti, da govorimo, kar se količine vode tiče, o enem najslabših let v zadnjem desetletju,” so sporočili iz HSE.

Sredstva za sponzorstva in donacije vse manjša

O očitni reorganizaciji družbe govorijo tudi številke oz. sponzorski in donatorski denar, ki se je v zadnjih šestih letih znižal za petkrat, a v HSE odgovarjajo, da je do tega prišlo zaradi bistvenega znižanja cen električne energije na evropskih trgih in v okviru skupine HSE je bilo potrebno nujno izvesti racionalizacijo stroškov na vseh področjih in to v vseh družbah, vključno s krovno družbo. “Za področje sponzorstev in donacij je bilo leta 2018 namenjenih 270.000 evrov, ki so bila v skladu s sponzorsko in donatorsko politiko družbe DEM razdeljena med organizacije oziroma društva vseh dvajsetih obdravskih občin. Leta 2012 je bilo za to področje na razpolago 1.063.000 evrov,” so povedali pri HSE. Podatki o sponzorstvih in donacijah so tudi javno objavljeni na spletnih straneh.

Po besedah poslanca Rajha je DEM pomembna v energetiki, kjer je veliko priložnosti za razvoj. “Energetika je priložnost za Maribor,” je še povedal ter dodal, da ob vsaki priložnosti ponosno pove, da je delal na razvojnih projektih v HSE Invest ter da bo o pozitivnih aspektih DEM in HSE govoril še dalje.