Danes je v prostorih Upravne enote MOM Rdeči križ predstavil svoje 4-letne rezultate trdega dela. Čeprav smo se izbezali iz krize, je prosilcev za humanitarno pomoč, vse več. Govora je bilo tudi o vsakoletnem letovanju najbolj ogroženih otrok v Punat na otoku Krku.

Denar za letovišče v Punatu zalagajo sami, drugih sredstev ni

Kot pravi Metod Dolinšek, sekretar območnega združenja Rdečega križa v Mariboru, so v letovanje poleg otrok sedaj vključili še starostnike. Tudi obdobje letovanja želijo podaljšati tako, da bi v posamezni sezoni delovali med 5 do 6 mesecev in kapacitete tržili širši populaciji za izvajanje njihovih aktivnosti. V Punatu bodo otrok in starostnike pričakale tudi posodobljene klimatske naprave, oprema za šport in igro, uredili so tudi dostopnost za gibalno ovirane. Povečal se bo tudi sam kompleks letovanja, saj tečejo pogovori o odkupu nepremičnine “Ankica”. Letovišče v Punatu se je razvilo v kvaliteten in moderen center, a kot priznava Dolinšek, javnih sredstev zanj praktično ni, zato morajo denar zalagati sami, zato vsaka pomoč pride prav.

“Brez naše pomoči med begunsko krizo bi bila slika bistveno drugačna”

Govora je bilo tudi o begunski krizi med letoma 2015/2016, ko je v Slovenijo pribežalo na tisoče beguncev iz vojnih in drugih območij. “V kolikor ne bi bilo nas in Karitasa z zelo velikim številom prostovoljcev in dobro organiziranim logističnim aparatom, bi mi v Sloveniji imeli povsem drugačno sliko, kot jo imamo sedaj,” priznava Dolinšek. 1185 prostovoljcev je tedaj oddelalo 8885 ur prostovoljnega dela, zaposleni pa so oddelali 1800 ur.

Število prosilcev za humanitarno pomoč raste

Kljub temu da smo se izbezali iz krize in smo v obdobju gospodarske rasti, pa se to ne pozna v primeru 33.577  prosilcev, ki so v Mariboru za pomoč zaprosili samo v letu 2018. Podobna slika je bila leta 2015, ko je v Mariboru za pomoč zaprosilo 33.351 ljudi. V letih 2016 in 2017  manj, in sicer 30.647 leta 2015 in 32.832 leto kasneje. So pa v letu 2018 so razdelili nekaj tisoč manj kilogramov rabljenih oblačil in obutve, pa tudi bele tehnike je na voljo vedno manj – kot pojasnjuje Dolinšek, razlog tiči verjetno v tem, da ljudje belo tehniko raje prodajo, kot jo podarijo Rdečemu križu.

Otroke naučite solidarnosti namesto tujih jezikov

Dolinšek je v apelu javnosti preko medijev spregovoril tudi na tisoče staršem, ki imajo možnost vzgojiti empatične in solidarne otroke. “Nekje do 10. leta otroka je še čas, da mu privzgojite empatijo in solidarnost, namesto angleškega ali nemškega jezika,” je dejal Dolinšek. Sicer se utegne zgoditi, da bomo vse bolj brali črno kroniko s grozljivimi zgodbami, ker svojih otrok tega nismo naučili.