Civilna iniciativa Selnica ob Dravi je v ponedeljek zvečer pripravila zbor občanov, s katerim je želela omogočiti odprto in transparentno javno razpravo o projektu Črpalne hidroelektarne (ČHE) Kozjak. Razprava se je na koncu kljub pripravljenim sklepom v takšno smer prevesila v absolutno nasprotovanje projektu Dravskih elektrarn Maribor (DEM). Na srečanju so sodelovali predstavniki občine, med njimi županja dr. Vlasta Krmelj, ter drugi lokalni funkcionarji. Prisotni so bili tudi predstavniki Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), družbe ELES in Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE).

"Takšne trditve so neresnične, neutemeljene in zavajajoče"

Kot so izpostavili v družbi Dravske elektrarne Maribor, ČHE Kozjak ni le projekt DEM, temveč skupni projekt vseh. "V družbi Dravske elektrarne Maribor (DEM) se odzivamo na nepopolne in zavajajoče informacije, predstavljene na zboru občanov Občine Selnica ob Dravi, saj ne odražajo celovite podobe projekta ČHE Kozjak in ne prispevajo k odprtemu in konstruktivnemu dialogu. Črpalna hidroelektrarna (ČHE) Kozjak predstavlja enega ključnih in strateško najpomembnejših energetskih projektov v Sloveniji. Ponuja odgovor na potrebe in rešitev za stabilno in zanesljivo oskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov, dolgoročno krepitev energetske neodvisnosti države ter zagotavlja zeleni prehod. Gre za bistven element energetske infrastrukture, ki bo omogočal učinkovito shranjevanje energije in večjo zanesljivost elektroenergetskega sistema. Projekt ČHE Kozjak je uvrščen na seznam evropskih energetskih projektov skupnega interesa (Projects of Common Interest – PCI), kar potrjuje njegov strateški pomen za energetsko prihodnost Slovenije in Evrope. Poudarjamo, da je tehnologija črpalnih hidroelektrarn preverjena, zanesljiva in v uporabi po vsem svetu. Gre za globalno uveljavljeno rešitev za shranjevanje energije, ki jo poznamo tudi v Sloveniji – primer dobre prakse je ČHE Avče, ki uspešno obratuje že več kot desetletje. Očitki, ki se pojavljajo v javnosti, da v tujini ni primerov črpalnih hidroelektrarn v bližini poseljenih območij, nikakor ne držijo. ČHE Goldisthal v Nemčiji in ČHE Dlouhé Stráně na Češkem sta le dva primera sodobnih objektov, umeščenih v neposredno bližino naselij, ki sobivajo z lokalnim okoljem. Ti primeri potrjujejo, da je takšne objekte mogoče varno, trajnostno in v sodelovanju s skupnostjo umestiti v prostor. Nedavni zbor krajanov v Selnici ob Dravi, ki je bil sklican z utemeljitvijo, da DEM kot investitor ne sodeluje z lokalnim okoljem, je pokazal, da se v povezavi s črpalnimi elektrarnami pojavljajo informacije, ki ne predstavljajo realne slike načrtovanega projekta ČHE Kozjak," so zapisali v izjavi za javnost.

Ob tem so dodali, da v DEM odločno in strokovno zavračajo očitke, da naj bi kot investitor ignorirali pobude iz lokalnega okolja: "Takšne trditve so neresnične, neutemeljene in zavajajoče. Še več – kažejo na zavesten poskus diskreditacije projekta in manipulacije z javnostjo. Ob tem obžalujemo, da na zbor krajanov nismo bili povabljeni. Naša prisotnost bi omogočila neposredno predstavitev dejstev in strokovne odgovore na morebitna vprašanja krajanov. Namesto dialoga se je ustvaril prostor za širjenje napačnih in zavajajočih informacij ter nepotrebno strašenje ljudi. Verjamemo, da bi se temu lahko izognili in da bi razprava ob predstavitvi vseh argumentov potekala v drugačnem duhu ter z drugačnimi zaključki. Ne nazadnje smo nedavno na sestanku v Selnici ob Dravi sprejeli vse pobude skupine gospodarstvenikov, jih jasno zabeležili in se zavezali k ukrepanju. Prepričani smo, da je na podlagi takšnih dogodkov mogoče nadaljevati dialog z lokalno "

"V DEM ostajamo zavezani odgovorni, strokovni in transparentni izvedbi"

"Udeleženci sestanka – predstavniki gospodarstva, občine in lokalni funkcionarji – so prejeli odgovore na vsa vprašanja, na katera je v tej fazi projekta mogoče podati strokovna pojasnila. Še več, na podlagi njihovih pobud in v duhu dodatne skrbnosti smo pričeli z aktivnostmi priprave idejnih zasnov kot podlage za naročilo dodatnih neodvisnih strokovnih študij: o varnosti akumulacijskega jezera (poplavna in potresna varnost), o možnosti delne izvedbe kablovoda na trasi daljnovoda (DV), in o alternativah transportnih poti. Vse z namenom dodatnega zagotavljanja varnosti ljudi, okolja in življenjskega prostora. Prav tako smo se dogovorili, da bodo predstavniki te skupine vključeni v pripravo študij – kar presega običajne prakse v Sloveniji, spodbuja neodvisnost ter kaže na našo zavezanost transparentnosti in sodelovanju. Zavajajoča interpretacija nenamenske študije poplavne varnosti, predstavljena na zboru, je nedopustna. Gre za neprimeren primer manipulacije z informacijami z namenom povzročanja nepotrebnega strahu med prebivalci. Prav tako so izjave glede akumulacijskega jezera ne le poenostavljene, temveč lahko celo nevarne. DEM je podjetje z dolgoletnimi izkušnjami, ki varno gradi, upravlja in vzdržuje hidroelektrarne, male hidroelektrarne in sončne elektrarne – tudi na drugih vodotokih v EU. Vsi naši objekti obratujejo varno in zanesljivo. Pobudnikom in sklicateljem zbora krajanov smo jasno in natančno predstavili načrte. Vse študije so bile javno objavljene v postopkih sprejemanja državnega prostorskega načrta in so še vedno javno dostopne. Poudarjamo, da pri pripravi projekta sodelujejo številni neodvisni strokovnjaki iz Slovenije in tujine. Doslej je bilo izvedenih osemnajst strokovnih študij in raziskav, vezanih na daljnovodno povezavo, ter deset, ki se nanašajo na transportne rešitve in akumulacijsko jezero. Omenjene študije so navedene na povezavi. Številne strokovne podlage so glede na fazo projekta še v pripravi, doslej pa je bilo zaključenih že več kot devetdeset različnih strokovnih podlag. Te bodo predstavljale osnovo za pripravo presoje vplivov na okolje, ki je v skladu z veljavno zakonodajo naslednji korak v postopku priprave projekta. Takrat bodo vse raziskave – skupaj z njihovimi rezultati – javno objavljene in predstavljene tudi vsem prebivalcem območja, kamor je umeščena ČHE Kozjak. Varnost prebivalcev je in bo pri projektu ČHE Kozjak vedno na prvem mestu," so nadaljevali.

V DEM ostajamo zavezani odgovorni, strokovni in transparentni izvedbi vseh faz projekta. Z lokalno skupnostjo bomo nadaljevali dialog in predstavitve takoj, ko bodo dodatne strokovne raziskave zaključene in bo mogoče podati celovite ter preverjene informacije. Naš cilj ostaja jasen: uresničitev strateškega elektroenergetskega projekta v dobro ljudi, okolja in prihodnosti Slovenije, s ciljem doseganja večje energetske avtonomije. Pri tem pa ostajamo odprti za dialog in sodelovanje.

Odziv Civilne iniciative Selnica ob Dravi

A včeraj se je ponovno odzvala tudi Civilna iniciativa Selnica ob Dravi. Zapisali so, da odziv DEM ocenjujejo kot nekorekten, neposloven, populističen in, da kot tak ne prispeva h konstruktivnemu dialogu, h kateremu sami pozivajo. "Investicija v zvezi z ČHE Kozjak predstavlja enega največjih projektov v Sloveniji ter ob dejstvu, da je to za projektom gradnje HE Fala, največji infrastrukturni projekt v naši občini, je razumno, da se občani o tem pogovorimo. Zbor občanov je naša zakonska pravica! V dosedanji komunikaciji s predstavniki investitorja, kljub pozivom in prošnjam, ni bilo ustreznih odgovorov in pojasnil na navedena vprašaja. Občani Selnice ob Dravi so tako upravičeno zaskrbljeni predvsem zaradi neodgovorjenih vprašanj na varnostne pomisleke in vplivov na okolje ob tako velikem projektu. Na Zbor občanov so bili vabljeni občani Selnice ob Dravi z namenom medsebojnega dialoga in oblikovanja skupnega stališča glede predvidene investicije. Stališča in sklepi, ki so bili vsem prisotnim občanom vročeni ob registraciji, so konsistentni s stališči, ki smo jih s strani Delovne skupine Občine Selnica ob Dravi predstavili že ob sestanku s predstavniki MOPE, HSE, DEM in ELES (dne 20. 3. 2025) in jih ponovno navajamo na koncu odgovora. Na zboru smo občani soglano izglasovali sklep, ki je bil oblikovan na samem zboru na predlog udelžencev in izraža odklonilno stališče do celotnega projekta," so zapisali.

Trditve DEM, da smo občanom dajali nepopolne in zavajajoče informacije odločno zavračamo.

V nadaljevanju so pojasnili, da so občanom predali vse informacije, ki so javno dostopne in katere jim je doslej predal DEM. "Njihov odziv razumemo kot poskus diskreditacije in vodstvu DEM predlagamo, da raje več energije vložijo v strokovno pripravo projekta, profesionalno in transparentno komunikacijo z javnostmi, razumevanju skrbi prizadetih občanov, sklepanju kompromisov in izpolnjevanju danih obljub," so dodali.

Stališča in sklepi

"V odzivu na sprejeti sklep zbora občanov je DEM sporočil, citiramo: "Doslej je bilo izvedenih osemnajst strokovnih študij in raziskav, vezanih na daljnovodno povezavo ter deset, ki se nanašajo na transportne rešitve in akumulacijsko jezero" (Večer, 22.5.2025, str. 3). Navedba nas preseneča, saj smo DEM večkrat pozivali k objavi izvedenih študij, odpravili pa so nas s pojasnilom, da bodo lete objavili takoj, ko bodo narejene. DEM zato ponovno pozivamo, da javno objavi vse do sedaj izvedene študije. Ocenjujemo, da bi s tem lahko zagotovili višjo stopnjo zaupanja v investitorja in projekt, ki je sedaj močno načeto. Visoka udeležba občanov Selnice ob Dravi na zboru je dokaz zaskrbljenosti občanov in želje po pojasnilih kako bo morebitna izvedba projekta ČHE Kozjak vplivala na njihovo življenje in premoženje v času gradnje ter obratovanja. Njihova soglasna zavrnitev predlaganih sklepov in izglasovanje jasnega NE projektu ČHE Kozjak pa ni rezultat vpliva in zavajanj občanov s strani Civilne iniciative, kot trdi DEM, temveč jasen dokaz slabega informiranja DEM o vplivih projekta na okolje in življene v občini. Zato DEM-u s strani Civilne iniciative Selnica ob Dravi sporočamo: Ne podcenjujte občanov Selnice ob Dravi! Prevzemite odgovornost slabega vodenja projekta! Skladno z voljo občanov ustavite projekt! Civilna iniciativa Selnice ob Dravi V nadaljevanju navajamo predlagana stališča in predloge sklepov na Zboru občanov, dne 19.5.2025," so nadaljevali.

Na Zboru občanov predlagana stališča: 1. Občani zahtevamo, da se za varnost akumulacijskega jezera pripravi neodvisna ocena ogroženosti ob nevarnosti poplavnega vala zaradi porušitve nasipa akumulacijskega jezera in simulacija poplavnega vala. Na tej osnovi se morajo s strani investitorja predvideti ukrepi za zavarovanje življenj in premoženja v primeru najslabšega scenarija (zasilni izpusti vode, zadrževalniki poplavnega vala in drugo.) Tudi v primeru nepredvidenih okoliščin (terorizem, potres, erozija) se ne sme zgoditi, da bi poplavni val ogrozil življenja in premoženje občanov. 2. Občani zahtevamo, da se pripravi neodvisna ocena vplivov na okolje zaradi izgradnje akumulacijskega jezera, posebej 400 kV daljnovoda, pitne vode in transportnih poti v času gradnje in obratovanja. V kolikor se pokažejo negativne posledice tega posega, želimo, da investitor ukrepe za odpravo teh posledic načrtuje in izvede v sodelovanju z občino in občani. 3. Občani zahtevamo, da se preučijo vse možnosti transporta v času gradnje in da se najdejo možnosti transporta izven strnjenih naselij. Nasprotujemo možnosti transporta mimo šole in vrtca po Šolski ulici in Vodovodni ulici. Zahtevamo, da se ob vseh poteh, kjer bo potekal transport v času gradnje, izvedejo ukrepi za zagotavljanje varnosti ljudi (pločniki, varnostne, protihrupne, protiprašne in druge zaščite). 4. Občani zahtevamo, da se na osnovi neodvisne ocene ogroženosti (zaradi popoplavnega vala, transporta, daljnovodov itd) med investitorjem, državo in neposredno ogroženimi občani sklene dogovor o pravičnih odškodninah ter se hkrati dogovori obseg letnega finančnega nadomestila Občini Selnica ob Dravi za čas izgradnje in obratovanja ČHE Kozjak," so zaključili.

Za potrditev stališč pa so pripravili tudi dva sklepa:

  • PREDLOG SKLEP 1: Zbor občanov Občine Selnica ob Dravi potrjuje vse navedene zahteve, ki morajo biti izpolnjene za nadaljevanje projekta izgradnje ČHE Kozjak.
  • PREDLOG SKLEP 2: Zbor občanov Občine Selnica ob Dravi nasprotuje izvedbi projekta izgradnje ČHE Kozjak, v kolikor Sklep 1 o zahtevah občanov ni v celoti izpolnjen.