Na prihajajoči seji mestnega sveta bo v obravnavi tudi pobuda za spremembo odloka o grbu in zastavi Mestne občine Maribor (MOM), ki vse do sedaj ni vseboval določb, ki bi ščitile ime MOM. Po zgledu Zakona o gospodarskih družbah, ki že določa varovanje besede Republika Slovenija, torej tudi besed republiški, Slovenija, državni in občinski, bo občina v prihodnje zaščitila ime Maribor, oziroma pridevnik mestni, mariborski in občinski.

Župan za hotel Maribor pridobil dovoljenje

Na ta način bomo, podobno kot nekatere druge občine, zaščitili pred gospodarskimi subjekti nepooblaščeno rabo besede Maribor in pridevnikov, ki bi lahko zmotno nakazovali, da gre za družbe v lasti Mestne občine Maribor ali kakorkoli povezane z MOM, a temu ni tako. Gre za manjšo spremembo, pri izvajanju te spremembe ne vidimo kakšnih večjih težav ali zapletov, nadejamo se, da bomo s tem še bolj zaščitili ime mesta Maribor in tako poskrbeli za zaščito vseh skupnih dobrin,” je pojasnil Mitja Senekovič, sicer pooblaščen za varstvo osebnih podatkov na Mestni občini Maribor.

Leta 2016 sem na občino naslovil vlogo in dobil dovoljenje župana za uporabo imena hotel Maribor. Ravnal sem tako, kot pričakujem tudi od drugih, da bi v takšnem primeru ravnali, ki pa sicer ne vprašajo lokalne skupnosti, kaj ta o tem meni. Težko si predstavljamo, da bi lahko v razvitih mestih kdorkoli poljubno poimenoval svojo dejavnost z imenom tistega mesta. Ko govorimo o blagovnih znamkah, glede na to, da vlagamo veliko v to, da bi Maribor nekoč postal to, kar je in vreden še več, moramo ime primerno temu zaščititi.

Sprememba bo tako uvedena po skrajšanem postopku. Trenutni župan MOM Saša Arsenovič pa ima v lasti prav hotel z imenom Maribor, zato se poraja vprašanje, ali je raba tega imena smotrna. Arsenovič je tako predložil dokazila, da je dovoljenje pridobil že leta 2016 od takratnega župana.

Leta 2016 sem na občino naslovil vlogo in dobil dovoljenje župana za uporabo imena hotel Maribor. Ravnal sem tako, kot pričakujem tudi od drugih, da bi v takšnem primeru ravnali, ki pa sicer ne vprašajo lokalne skupnosti, kaj ta o tem meni. Težko si predstavljamo, da bi lahko v razvitih mestih kdorkoli poljubno poimenoval svojo dejavnost z imenom tistega mesta. Ko govorimo o blagovnih znamkah, glede na to, da vlagamo veliko v to, da bi Maribor nekoč postal to, kar je in vreden še več, moramo ime primerno temu zaščititi,” pojasnjuje župan Arsenovič.

Smotrnost rabe imena bo potrebno dokazovati

Gospodarski subjekti, ki bi želeli svoje dejavnosti poimenovati z imeni, ki se nanašajo na Mestno občino Maribor, bodo morali tako pomen rabe izkazovati z ustreznimi dokazili, občinski organi pa se bodo odločali po vnaprej določenih kriterijih, ki so sicer enaki kot v Zakonu o gospodarskih družbah. Ta je bil obenem vzorec pri pripravi odloka.

Pravna podlaga je Zakon o gospodarskih družbah in člen, kjer navaja, da so poleg državnih imen zaščitena tudi imena lokalnih skupnosti. Mi na tej pravni podlagi dopolnjujemo odlok po povsem istem vzorcu, člen je enako napisan, z enakimi kriteriji in merili, kot jih določa navedeni zakon. Osnovna kriterija sta insolventnost in poravnani davki.

Pravna podlaga je Zakon o gospodarskih družbah in člen, kjer navaja, da so poleg državnih imen zaščitena tudi imena lokalnih skupnosti. Mi na tej pravni podlagi dopolnjujemo odlok po povsem istem vzorcu, člen je enako napisan, z enakimi kriteriji in merili, kot jih določa navedeni zakon. Osnovna kriterija sta insolventnost in poravnani davki,” še dodaja Senekovič. Državni organi, torej občinski organi pa imajo pri tem diskrecijsko pravico.

Družbe, ki bodo v prihodnje z mariborsko občino delile ime, bodo morale v prihodnje dokazovati, da ima raba tudi sicer večji pomen za vso mestno občino. “Torej gre za večji pomen, s katerim se varuje ali dviguje ugled mestne občine. Odvzem imena mestni, občinski, mariborski, Maribor pa sledi v primeru, da podjetje huje krši zakonodajo,” še dodaja Senekovič.