Ptujčani po novem v zbirni center na Gajkah ne bodo več mogli odvažati neomejenih količin ločeno zbranih frakcij, predvsem gradbenih, bioloških in nevarnih odpadkov, ki jih tam sicer lahko oddajo brezplačno. Z dopolnjenim pravilnikom za obračun storitev ravnanja s komunalnimi odpadki bodo odslej lahko oddali pol kubičnega metra odpadkov letno.

Kot je pojasnil direktor Javnih služb Ptuj Alen Hodnik, v leta 2017 sprejetem pravilniku doslej ni bila dovolj jasno opredeljena zgornja meja oddanih količin. Občani bodo tako lahko na Gajke letno brez dodatnega plačila pripeljali skupaj približno eno avtomobilsko prikolico ločenih odpadkov.

Sledijo načelu, da odlaganje plača povzročitelj odpadka

V omenjenem občinskem podjetju so mnenja, da je treba v čim večji meri slediti načelu, da odlaganje plača povzročitelj odpadka. “Če vse večje količine odpadkov sprejmemo brezplačno, se tako stroški prevalijo na vse občane,” pravi Hodnik, ki zato zagovarja predvsem zbiranje v organiziranem sistemu od vrat do vrat, s čimer se stroški porazdelijo bolj pravično.

Ob tem poudarja, da že dosedanja ureditev ni omogočala, da bi na zbirnem centru prevzemali gradbene odpadke, saj ti ne sodijo med komunalne odpadke. Res pa je na Ptuju veljala dolgoletna tradicija, da so prevzemali tudi to vrsto odpadkov, čeprav sicer obstajajo drugi prevzemniki odpadnega gradbenega materiala.

Prikrita podražitev odvoza?

Hodnik zavrača očitke, da bi pri tej odločitvi šlo za prikrito podražitev odvoza odpadkov, saj to po njegovem ne bo vplivalo ne na prihodke, ne na stroške podjetja, pač pa gre zgolj za to, koliko odpadkov bodo zbrali na skupnem odjemnem mestu ali pa ločeno po gospodinjstvih.

Ker je prav, da imajo ljudje možnost večje količine odlagati, ko za to obstaja potreba, to pa zlasti velja za zeleni odrez v spomladanskih mesecih, so na Ptuju med prvimi uvedli možnost brezplačnega prevzema odpadkov. Takrat na poziv ljudi pridejo do njihovih prebivališč in odpadke prevzamejo s temu namenjenim vozilom.

Pol kubičnega metra je lahko približna količina sanacije kakšnega stanovanjskega prostora, nikakor pa si več ne želimo izkoriščanja nekaterih izvajalcev storitev obnov, ki skušajo brezplačno oddajo izkoristiti za dodaten zaslužek. Na eni strani namreč ljudem zaračunajo odvoz, po drugi strani pa ga zbirnemu centru ne plačajo,” pravi Hodnik.

Ptujski mestni svet je novost sprejel z zelo tesno večino, saj so nekateri svetniki opozarjali tudi na nevarnost vnovičnega črnega odlaganja. Vendar je Hodnik prepričan, da te bojazni ni. Ptujčani so po njegovem z miselnostjo že bistveno dlje kot v preteklosti in črnih odlagališč praktično ni več.