Revija Decanter je objavila rezultate letošnjega največjega in najvplivnejšega ocenjevanja vin na svetu Decanter World Wine Awards (DWWA). Na že 20. londonskem ocenjevanju so bili slovenski vinarji zelo uspešni, odnesli so kar 44 medalj več kot lani. Kot je mogoče prebrati na spletnem portalu ovinu.si, je sicer Slovenija ostala brez platinaste medalje, je pa prejela 12 zlatih medalj. Absolutni zmagovalec med slovenskimi vinarji je letos Klet Brda, zlato medaljo pa je med drugim osvojila tudi Ptujska klet za sauvignon letnik 2022.

Ptujska klet, ki velja za eno večjih kleti v Sloveniji in je s svojimi vini prisotna v Sloveniji in tujini, na omenjenem ocenjevanju sodeluje že vrsto let, po nekaj letih pa se lahko znova pohvali z visokim priznanjem. Nagrajeno vino spada pod blagovno znamko Pullus, v tako imenovano svežo linijo. Gre za suho vino (do štiri grame sladkorja na liter) z intenzivno aromatiko, ki nas spominja na pušpan, pasijonko, črni ribez, suha zelišča, grenivko, koprivo in bezgovo cvetje. Vino se prileže k jedem s šparglji, ribam na žaru pa tudi cezarjevi solati.

Le malo je manjkalo do platinastega priznanja

“Sauvignon je fermentirano vino iz inox posode, ki je brez kakršnega koli pridiha iz lesenega soda. Ima nekoliko višjo kislino, ki pa ni preveč agresivna. Je tipična za sauvignone,” nam je povedal Nejc Borko, enolog v Ptujski kleti. Dodaja, da jim je pri nagrajenem vinu le malo zmanjkalo do osvojitve platinaste medalje: “Za naše vino smo po 100-točkovni metodi prejeli 95 točk, kar zadošča za zlato priznanje, če bi imeli dve točki več, bi dobili platinasto priznanje.” Zlati sauvignon je sicer na voljo v maloprodaji.

In kaj za Ptujsko klet pomeni zlata medalja? Borko odgovarja, da je to zagotovo potrditev, da so z ekipo zaposlenih in vinogradnikov na dobri poti, vsako takšno priznanje pa vpliva tudi na prodajo vina. Kot pravi sogovornik, je ocenjevanj po svetu ogromno, Decanter pa ima prav posebno veljavo. Zato so se tudi odločili, da sodelujejo na njem. Posebna komisija, sestavljena iz sto ocenjevalcev, ocenjuje vzorce iz celega sveta, njihovo število se giblje okoli 18 tisoč, kar pomeni, da je selekcija res narejena med najboljšimi vini.