Začetek pustnega časa naznanja še posebno mističen dogodek. Ob polnoči (vedno na svečnico) in ob soju ognja si kurenti/korenti prvič nadenejo zvonce ter z glasnim zvonjenjem pričnejo odganjati zimo in zlo. Že pol stoletja Zvonko Križaj, Matevž Zoki II, drugi princ ptujskega karnevala, nadaljuje tradicijo svojih prednikov. Z njim se je na Ptujskem prebudil zdaj že tradicionalni korantov skok.
“Poslanstvo korentovega skoka je, da ta obred vsak opravi v svoji vasi”
Zvonko Križaj si je ime nadel po starem očetu Matevžu in po lastnem vzdevku Zoki. Kot deček je vsako leto nestrpno pričakoval začetek Kurentovanja in polnoč po svečnici, ko si je smel nadeti kurentove zvonce. Njegovi otroški spomini so navdahnili idejo o korantovem skoku – simbolnem začetku Kurentovanja, ki se je še pred dvema letoma vsako leto po svečnici odvijal na njegovi domačiji v Budini pri Ptuju, kjer upravlja tudi kurentov muzej tradicionalnih pustnih likov. S pojavom covida pa se je tudi to, kot nam je povedal Zvonko Križaj, spremenilo: “Gre za star običaj, ki je bil skoraj pozabljen. Korantovega skoka se spomnim kot otrok, nakar jih je bilo vedno manj. Ko sem bil leta 2002 princ ptujskega karnevala, sem sklenil, da ta običaj obudimo. Že takrat nisem želel, da bi maso korantov pritegnil zgolj na eno dvorišče, ampak le, da ta običaj obudim. Zdaj pa je po 20 letih narava sama poskrbela, da se ne smemo družiti, in smo koranti ta obred res naredili vsak na svojem dvorišču, vsak v svoji vasi in na svoji ulici. Na ta način je pokrito celo Dravsko-Ptujsko polje. Tako da je zdaj korantov skok prišel do tistega rezultata, ki sem ga želel pred 20 leti.”
Odziv je bil dober, celo mesto je rožljalo. Sicer pa vem za vsaj 15 različnih lokacij, na katerih je potekal korantov skok; Markovci, Sela, Grajena, Dornava, …
S korantovim skokom se tudi uradno začne pustni čas. “V preteklosti smo komaj čakali na ta čas, zato smo šli ven ob polnoči. Seveda, tisti koranti, ki so doma v mestu, so ponoči korantov skok opravili po ulicah Ptuja. Odziv je bil dober, celo mesto je rožljalo. Sicer pa vem za vsaj 15 različnih lokacij, na katerih je potekal korantov skok; Markovci, Sela, Grajena, Dornava, … V naši ulici, Ribiški poti v naselju Budina, je skok trajal do tretje ure zjutraj. Sodelovali so tudi otroci.” Po tradiciji si korenti za korantov skok nadenejo le zvonce, ježevko in čevlje, od danes naprej pa se v javnosti pojavljajo v popolni opremi.
Ptujsko Kurentovanje, ki bi letos moralo potekati že 62. leto zapored, bo sicer tudi letos zaradi še vedno trajajoče epidemije namesto tradicionalnega programa, ki je v najstarejše slovensko mesto vsako leto privabil večtisočglavo množico, ponudilo le virtualno različico. Osrednji program bo potekal od 19. februarja do 1. marca.