V Mariboru so se danes sestali vsi povabljeni predstavniki in predstavnici mestnih odborov strank ter nosilcev in nosilk list, ki jih je izvoljeni župan Saša Arsenovič povabil k tesnejšemu sodelovanju v novem mandatu. Sestanka so se udeležili predstavniki Liste Saše Arsenoviča, SMC, Liste kolesarjev in pešcev, Liste Lidije Divjak Mirnik – Liste za pravičnost in razvoj, Socialnih demokratov, Levice, Gasilcev Maribora – Neodvisne liste, Demokratične stranke upokojencev Slovenije, Liste Melite Petelin, Nove Slovenije – Krščanskih demokratov, Liste mladih – Povezujemo in Stranke mladih – Zeleni Evrope.

Zaenkrat sodelovanje svetniških skupin dobro

S podpisom pisma o nameri so soglasno potrdili dokument, pri katerem so v zadnjem tednu dni prav vsi tvorno sodelovali. Gre, kot je v pobudi zapisal Saša Arsenovič, za »zaris temeljnih področij, na katerih bo naše skupno delo ključno za razvojni preboj Maribora in boljše življenje vseh«. Obenem so se podpisniki strinjali, da bodo pismo skupaj razvili v podrobnejši sporazum o sodelovanju, zato gre le za prvi skupni signal in jasno sporočilo Mariborčanom, »da se lahko nadejajo konstruktivnega sodelovanja ključnih akterjev v prid Maribora«, sporoča ekipa Saše Arsenoviča.

Spodaj objavljamo pismo o nameri sodelovanja, ki so ga javnosti posredovali iz ekipe novoizvoljenega župana, in podpisnike le-tega.

Podpisani predstavniki strank in nosilci list z izvoljenimi svetniki in svetnicami v mestni svet Mestne občine Maribor po opravljenih uvodnih razgovorih ugotavljamo, da nas ob upoštevanju jasno izražene volje volivk in volivcev za spremembo, medsebojnega programskega dopolnjevanja in spoštovanja naše raznolikosti povezuje skrb in zavzemanje ZA:

1.
– Boljše upravljanje mestne občine Maribor in uravnotežene, razvojno naravnane mestne finance.
– Reorganizacijo občinske uprave, ki bo vsem občanom in občankam zagotovila sistematičnost, urejenost, preglednost, boljši servis in upravljanje mesta, kar predvideva tudi ustanovitev Mariborskega holdinga podjetij v lasti MOM.
– Ničelno stopnjo tolerance do korupcije ali katerekoli druge zlorabe javno zaupanih odgovornosti za vse funkcionarje in uslužbence mestne občine ter organe vodenja in nadzora v podjetjih v večinski lasti mestne občine Maribor.
– Oblikovanje dolgoročne strategije mesta kot osnovo razvojnega preboja z inovativnim, na znanju temelječim, trajnostno usmerjenim in okoljsko sprejemljivim gopodarstvom, ki bo s kakovostnimi delovnimi mesti temelj privlačnega in konkurenčnega mesta in širše regije.

2.
– Dostopno javno zdravstvo in kakovostno šolstvo.
– Maribor kot mladim prijazno občino in univerzitetno mesto mladih, kulturnikov in znanstvenikov.
– Perspektivo mladih, varno starost, medgeneracijsko sožitje bril solidarnost z aktivnim odpravljanjem revščine in neenakosti v mestu. – Zaustavitev upadanja populacije mesta z dinamično razvojno politiko, ki v ospredje postavlja kakovost bivanjskega okolja in bivanjsko dostopnost.
– Izgradnjo Mariborske knjižnice kot stičišča sodobnih medijskih praks in ureditev prostorov Umetnostne galerije Maribor.

3.
– Spodbujanje stanovanjske gradnje s posebno pozornostjo, namenjeno mladim družinam in starejšim ter za varovana stanovanja in domove za starostnike.
– Pospešeno energetsko obnovo večstanovanjskih stavb in javnih stavb, ki so v lasti mestne občine ter večjo dostopnost do javnih energetskih, komunikacijskih in komunalnih omrežij
– Novo urbanistično zasnovo ureditve mesta in sprejetje občinskega prostorskega načrta.
– Ureditev mestnega jedra in obal reke Drave, da bodo prijazni ljudem, pešcem in kolesarjem.
– Trajnostno ureditev prometa, ki vključuje izgradnjo javnih garažnih hiš, sistema P&R, kolesarskega omrežja, izboljšavo in razogljičenje javnega potniškega prometa ter vzdrževanje cestne infrastrukture.
– Trajnostno ureditev Mariborske tržnice.

4.
– Spoštovanje demokratične kulture dialoga pri upravljanju mesta in načinov odločanja, ki bodo z večjo stopnjo soudeležbe in uvedbo participativnega proračuna krepili vlogo aktivnih občanov in vlogo mestnih četrti in krajevnih skupnosti.
– Zagotavljanje pogojev za varno življenje občank in občanov Maribora. Skladen razvoj vseh sosesk, krajev, vasi in mestnih četrti.
– Skladen regionalni razvoj, sodelovanje s sosednjimi občinami, vzhodno kohezijsko regijo, vlado RS in sosednjimi mesti v Evropski uniji.
– Prenos nekaterih državnih funkcij upravljanja v Maribor.

5.
– Varovanje okolja z uvajanjem ukrepov v skladu z zavezami Pariškega sporazuma in opozorili Mednarodnega foruma za podnebne spremembe.
– Strateško osmišljanje turističnih potencialov reke Drave in Pohorja.
– Regionalni program trajnostnega razvoja turizma in sistematičen razvoj prioritetnih turističnih produktov kot priložnosti Maribora in regije pod okriljem Zavoda za turizem Maribor.
– Odpravo primanjkljaja zelenih parkovnih površin in ureditev otroških in javnih športnih igrišč.
Podpisniki se zavedamo potrebe po sodelovanju za dosego navedenih in z njimi povezanih drugih ciljev, zato si bomo z razpravami in odločitvami v mestnem svetu prizadevali zanje, s podpisom tega pisma pa izražamo pripravljenost za razgovore o oblikovanju prihodnje koalicije, pripravo proračuna za 2019 in za skupen nastop pri oblikovanju organov in delovnih teles mestnega sveta.

Podpisani so:

Saša Arsenovič (Lista Arsenovič za Maribor), Branislav Rajić (SMC), Josip Rota (Lista kolesarjev in pešcev), Stojan Auer (Lista Lidije Divjak Mirnik – Lista za pravičnost in razvoj), Anton Gačnik (SD), Vladimir Šega (Levica), Darko Hergamas (Gasilci Maribora Neodvisna lista), Jelka Kolmanič (DeSUS), Melita Petelin (Lista Melite Petelin), Bernard Memon (Nova Slovenija – Krščanski demokrati), Matic Matjašič (Lista mladih. Povezujemo), Igor Jurišič (Stranka mladih – Zeleni Evrope).