Potem ko je po družabnih omrežjih mogoče zaslediti zapise, da naj bi se v Slovenijo že vrnile prve štorklje, smo preverili, koliko je v tem resnice. Poklicali smo Uršo Očko, koordinatorico izobraževanj pri Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS).
Težko je ločiti prezimujoče in tiste, ki so se že vrnile
Sogovornica nam je povedala, da se očitno res začenja pomlad, saj so tudi na društvu z različnih strani prejeli informacije, da so se prve štorklje že vrnile v Slovenijo. To je precej zgodaj, glede na to, da se po pravilu štorklje na tukajšnja gnezditvena območja vračajo konec marca oziroma v začetku aprila. "Najbolj zgodnje so prišle že v začetku februarja. Kam natanko, v tem trenutku še težko rečem, saj njihovih prihodov sistematično ne beležimo. Je pa potrebno dodati, da je letos v Sloveniji prezimovalo rekordno število štorkelj. Šlo je za približno 20 osebkov. Te prezimujoče je zato zdaj težko ločiti od tistih, ki so se že začele zgodaj vračati."
Med lokacijami, kjer štorklje že več let zapored preživljajo zimo, Očkova omeni Ivančno Gorico in Stražgonjco na območju Pragerskega. V Stražgonjci naj bi letos prezimovale tri štorklje, v začetku februarja so DOPPS obvestili, da so tam opazili že četrto. Pri tem se upravičeno zastavlja vprašanje, ali se je morebiti slednja že vrnila iz južnih krajev.
Boj za gnezdo
"Opazovanja kažejo, da je med štorkljami, ker njihova populacija narašča, pritisk, da se čim prej vrnejo na gnezditvena območja in si tako zagotovijo najboljša gnezda. Štorklja, ki pride prej, bo lahko zasedla gnezdo, ki si ga želi. Če bo prišla prepozno, se bo morala zanj boriti ali poiskati novo. Načeloma sicer velja, da se štorklja želi vrniti na svoje prejšnje gnezdo, sploh, če je bila tam uspešna, če pa je to gnezdo že zasedeno, pa bo zmagala močnejša. Zgodnji prihodi so, kot kaže, ena od strategij, kako zasesti čimboljšo lokacijo gnezd," še pravi Urša Očko.
Medtem ko bo večina štorkelj ostala pri nas, pa so vmes tudi take, ki so se tukaj ustavile le za krajši čas in bodo odletele še bolj proti severu.