V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor kljub naglemu naraščanju števila okužb z novim koronavirusom v državi zaenkrat ne beležijo znatno povišanega števila hospitalizacij zaradi covida-19. Tudi okužb in karanten zaposlenih ni toliko, da bi že morali razglasiti tretjo fazo delovanja, je danes povedal strokovni direktor Matjaž Vogrin.

Trenutno imajo 95 bolnikov s covidom-19, od tega 30 v intenzivni terapiji. Takšno število je večinoma že od božiča. “Veseli smo, da ni prišlo do povečanja, hkrati pa žalostni, da se število ni zmanjšalo do take mere, da bi lahko v še večjem obsegu začeli redno delo,” je povedal Vogrin.

Med hospitaliziranimi je cepljenih proti covidu-19 le 15 do 20 odstotkov, v intenzivni enoti med 10 in 15 odstotkov. Pri petih je dokazana različica omikron.

Število zaposlenih, ki so odsotni zaradi okužbe z novim koronavirusom ali karantene zaradi tveganega stika, se počasi povečuje. Trenutno je v karanteni 25 zaposlenih, okuženih pa 17.

Tretje faze zaenkrat v UKC Maribor še ni

Tretje faze delovanja, v kateri zaposlenim v tveganem stiku brez simptomov ni treba v karanteno, še niso razglasili. “Ocenili smo, da je trenutno dovolj kadra, da so lahko tisti, ki so bili v rizičnem stiku, še vedno napoteni v karanteno. Če se bo njihovo število bistveno povečalo, pa bomo aktivirali tretjo fazo,” je dejal Vogrin.

Minuli konec tedna so bili po besedah predstojnika urgentnega centra Gregorja Prosena priča “manjšemu cunamiju prihodov na urgenco“. Med njimi so bili tako bolniki s covidom-19 kot ostali, se je pa stanje v tem tednu znova umirilo. “V zadnjih dneh ne beležimo pomembno večjega prirasta števila okuženih, bomo pa videli, kako bo v naslednjih tednih,” je dejal.

Stanje na urgenci k sreči ni kritično kot je bilo konec leta

Stanje na urgenci ni tako kritično kot decembra lani, kljub temu so okrepili popoldanske ekipe, razmišljajo pa tudi o morebitni reorganizaciji dela “v smislu nekoliko razširjene obravnave, da se ne bodo prevelike številke prevesile v bolnišnične obravnave“.

Večjih vdorov virusa v t. i. bele cone v trenutnem valu epidemije covida-19 niso imeli. “Imeli smo le enega manjšega prejšnji teden, ki je zajemal le nekaj bolnikov in smo ga takoj zadušili,” je pojasnil Vogrin.

Okuženi predvsem mlajši

Večjih sprememb v starostni strukturi bolnikov s covidom-19 v zadnjem času ne opažajo. Po Vogrinovih besedah je med okuženimi daleč največ starih med 25 in 35 let, sledijo stari od 35 do 40 let ter med 15 in 25 let. Zelo malo okuženih je starejših od 65 let. “Ker so okuženi mlajši, ne prihaja še do takšnega pritiska na bolnišnice. Če pa se bo ta krivulja prevesila v višje starostne skupine, bo prišlo do hudega stanja. Optimistično je, da je večina starejših ljudi cepljenih,” je ocenil.

V UKC Maribor so trenutno hospitalizirani štirje otroci s covidom-19, kar je največ v zadnjem času. “Pričakujemo, da jih bo še več. A delež otrok, ki se okužijo in potrebujejo bolnišnico, je relativno majhen. Pri otrocih gre v glavnem za pulmonalno simptomatiko,” je dodal.

Mariborski klinični center se pridružuje nacionalni akciji Dnevi cepljenja, v okviru katerega bo njihov cepilni center v četrtek, petek in soboto odprt od 8. do 20. ure. “Cepljenje proti covidu-19je edina možnost, da iz tega izidemo vsaj približno kot zmagovalci in preprečimo nepotrebne smrti in trpljenje,” je dejal Prosen.

Predlog za uvedbo pogoja preboleli, cepljeni (PC) načeloma podpirajo. “Pozdravljamo vsak ukrep, ki bo zmanjšal pritisk covidnih bolnikov na našo ustanovo, saj ta onemogoča zdravljenje ostalih bolnikov. Še vedno nismo sposobni skrajševati čakalnih vrst, še vedno odpadajo operativni programi, v naši ustanovi delujejo na okoli 60 odstotkih. Vse ostalo čaka in temu moramo napraviti čim prej konec. Če bo PC pripeljal do tega, če bodo strokovnjaki s tega področja ocenili, da je to pravilno, se bomo temu priklonili,” je povedal Vogrin.