Zloglasna noroviroza, ki povzroča bruhanje, vročino, v nekaterih primerih tudi drisko, se, kot kaže, hitro kakor blisk širi tudi v Mariboru. Prejšnjo sredo, 24. 4., so izbruh te viroze zaznali na mariborski Osnovni Šoli Gustava Šiliha, kar je za naš osrednji mariborski spletni medij potrdila ravnateljica šole Milojka Sevšek. Virus so konec tedna izolirali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, šoli pa posredovali ukrepe za zajezitev nadaljnjih okužb.
Na šoli preplah, v treh dneh zbolelo kar 83 učencev in učiteljev
Kot so za Maribor24 dejali na NIJZ, je največ oseb obolelo v noči na 25. 4. Skupno so do petka, 26. 4., našteli 69 obolelih otrok in 14 obolelih učiteljev. “Velika večina je opisovala slabost in bruhanje, driska se je pojavljala redko. Laboratorijsko je bil kot povzročitelj težav potrjen norovirus. Šola je prejela navodila za omejevanje nadaljnjega širjenja virusnih črevesnih okužb,” so sporočili. Starš enega izmed otrok, ki obiskuje osnovno šolo, je stanje opisal s “kriznim”, saj so otroci in zaposleni obolevali eden za drugim, čistilke so tako s čiščenjem bruhanja po učilnicah in hodnikih dobile še dodatno delo. Simptomi lahko namreč nastopijo nenadno: oseba se počuti povsem normalno, 5 minut pozneje pa jo oblije slabost in prične bruhati.
Kaj je noroviroza?
Noroviroza je zelo nalezljiva črevesna bolezen, ki jo povzročajo norovirusi. Poljudno ji rečemo tudi trebušna gripa, čeprav nima ničesar opraviti z virusom gripe. Noroviroza se prenaša s stikom med ljudmi (kontaktno), lahko tudi preko kontaminirane hrane in vode ali z dotikanjem kontaminiranih površin. Veliko virusa se nahaja tudi v izbruhani masi in se lahko prenaša po prostoru tudi v obliki aerosola na večje razdalje. Virus povzroča prebavne težave. Okužena oseba zboli 10 – 50 ur po zaužitju virusa, običajno 24 – 48 ur.
“Najpogostejši znaki okužbe so: driska, bruhanje, slabost in želodčne bolečine; bolnik ima lahko tudi povišano telesno temperaturo, glavobol in bolečine po celem telesu. Bruhanje je pogosto prvi oziroma tudi vodilni znak bolezni. Obolenja se pojavljajo posamično ali v obliki izbruhov v vzgojnovarstvenih zavodih, domovih starejših občanov. Največ obolenj se pojavlja v hladnejših mesecih,” za naš portal sporočajo na NIJZ.
Od začetka 2019 za norovirozo zbolelo že 1037 oseb
Po podatkih NIJZ je od 1. januarja do 21. aprila v Sloveniji zbolelo že 954 oseb, če prištejemo še število obolelih na OŠ Gustava Šiliha, pridemo torej do 1037 obolelih oseb. K sreči pri zdravih osebah simptomi izzvenijo v 12 do 60 urah, težji potek okužb pa je lahko pri majhnih otrocih, starejših osebah ali tistih, ki se zdravijo v bolnišnicah. Letos smo enega največjih izbruhov te bolezni zabeležili v podjetju Lek, kjer je za norovirozo zbolelo približno 200 oseb. Za STA so tedaj na NIJZ potrdili, da nihče od obolelih ni umrl ali bil hospitaliziran.
Najpomembnejši ukrepi za preprečevanje bolezni so:
• pravilna higiena rok (pravilno umivanje z milom in tekočo vodo, posebno po opravljanju potrebe, menjavi plenic, pred jedjo ter pred in med pripravo hrane);
• ustrezna obdelava živil pred zaužitjem,
• čiščenje in dezinfekcija onesnaženih površin in prostorov,
• oboleli ostanejo doma do 48 ur po prenehanju bolezenskih znakov.
• pravilna higiena rok (pravilno umivanje z milom in tekočo vodo, posebno po opravljanju potrebe, menjavi plenic, pred jedjo ter pred in med pripravo hrane);
• ustrezna obdelava živil pred zaužitjem,
• čiščenje in dezinfekcija onesnaženih površin in prostorov,
• oboleli ostanejo doma do 48 ur po prenehanju bolezenskih znakov.