Med nami so ljudje, ki živali v svoji bližini ne marajo, nekateri se spravijo celo tako daleč, da jim nastavljajo strupe. To se ponovno dogaja tudi v Mariboru, na območju, kjer beležijo pogoste primere zastrupitve – v Novi vasi.
»Nikoli ne bom pozabila tega njenega pogleda«
Z neljubim dogodkom se je včeraj srečala tudi Mariborčanka, ki je na Facebooku opozorila Mariborčane naj bodo pozorni, saj se je njena psička na območju Betnave zastrupila. »Na kliniki se bori za življenje, zaužila je nek živčni strup. Držite pesti, da preživi. Meni se podira svet. Nikoli ne bom pozabila tega njenega pogleda. Zaupanja,« je zapisala. Danes je sporočila, da je noč preživela in se dobro drži.
»Prebedeli noč in zmagali borbo. Ponosna na njo! Pravočasno smo ukrepali,« je dejala danes in se zahvalila vsem, ki so jim v podporo in tistim, ki so ji včeraj pomagali na cesti. Zahvalila se je tudi svojemu “heroju” doktorju Dejanu Eisnerju iz Klinike za male živali, ki se je vso noč boril in ji rešil življenje. »Naši veterinarji so heroji o katerih se še premalo govori! <3,« pove ob koncu.
Ukrepajte takoj
»Če se zgodi, da se naš ljubljenec zastrupi, je takojšnje ukrepanje nujno potrebno. Pomembno je, da res takoj ob prvih znakih odhitimo k veterinarju, kjer bo v veliko pomoč tudi vsaka informacija o tem, kaj in kdaj bi lahko žival požrla,« zapišejo na portalu mojpes.net. Vsako zastrupitev je potrebno prijaviti veterinarskemu inšpektorju na Upravo RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) in na policijo.
Čas ključnega pomena
Znaki zastrupitve se lahko pokažejo že v nekaj minutah – oteženo dihanje, nekoordinirana hoja, motnje v zavesti, motnje vida, slinjenje, bljuvanje s krči, nekontrolirano izločanje, lahko se pojavi tudi driska. Za žival je tak strup v večini primerov usoden, saj napade dihalni center in posledično zadušitev. Tudi za to obstaja protistrup, vendar je čas res ključnega pomena.