Bralci so nas obvestili, da so na Kalvariji in Piramidi že videli prve kače. Te je na plan privabilo lepo vreme. »Vsako leto približno ob tem času začnejo kukati na plano, to ni nič posebnega. Več bo pomladnega sonca, bolj bodo aktivne. Ko je deževno, jih navadno ni opaziti,« so nam povedali v Herpetološkem društvu, kjer so z namenom prispevati k izboljšanju odnosa Slovencev do kač zagnali projekt Kačofon.

Najbolj pogosta strupenjača je Modras

V Sloveniji sicer živi enajst vrst kač, od tega tri strupene: modras, navadni gad in laški gad. Modras je sicer v Mariboru oziroma na njegovih gričih edina znana strupenjača. Lahko ga prepoznamo po značilnem rožičku na konici gobčka, čokatem telesu ter temni cik-cak progi po sredini hrbta.

Previdno, če se odpravljate na sprehod s psom

Sprehajalcem Griša Planinc s Kačofona svetuje, naj bodo pozorni kam stopajo, hodijo naj primerno obuti ter naj z rokami ne segajo v grmičevje in špranje. Dodaja še: »Sprehajalci psov naj poskrbijo, da bodo njihovi ljubljenčki vselej na povodcih in se zadržujejo na preglednih poteh, saj bi se vohljanju po grmovju in visoki travi lahko žalostno končalo.«

Domorodne kače zavarovane

»Vse domorodne kače so zavarovane. Ne sme se jih nadlegovati in pobijati. Nekateri jih sovražijo in se jih želijo znebiti na takšen ali drugačen način. Razumljivo je, da se bojijo strupenega ugriza, a zavedati se je treba, da imajo tudi kače svojo vlogo v ekosistemih in se jim zlahka ognemo ali jih odženemo, če so nam že ravno napoti. Pobijanje res ni primerno.«

Več informacij o domorodnih kačah na Kačofonu

Na telefonski liniji Kačofona vam člani društva nudijo informacije o domorodnih vrstah kač in svetujejo, kako postopati v primeru, kadar se kača pojavi v bližini domovanj. V nujnih primerih opravljajo intervencije na domovih in kače preselijo v primernejša bivališča. Kontaktirate jih lahko na telefonsko številko 040/322-449. »Nekateri imajo kače radi, drugi se jih bojijo in imajo lahko celo fobijo, so panični, takšnim je potrebno pomagati. Motivi, zakaj se obrnejo na nas, so različni,« še ob koncu pove Planinc.

In kaj storiti če pride do ugriza?

V kolikor pride do ugriza in ne vemo kakšna kača nas je ugriznila, moramo poklicati medicinsko pomoč, ran pa ne zarezujemo in ne izsesavamo strupa, tudi prevez nad rano ne delamo. Kadar ugrizne nestrupena kača, je dovolj, če rano izperemo s čisto vodo ter mesto ugriza namažemo z antibiotično kremo. V primerih kadar ugrizne strupenjača, pa je potrebno strogo mirovanje in zdravniška pomoč. V Sloveniji sicer v zadnjih letih ne beležimo smrtnega primera zaradi ugriza kače.