Klub za ohranjanje tehnične kulturne dediščine in razvoj podeželja Steyr je na letošnjem mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu Agra v Gornji Radgoni tradicionalno organiziral srečanje starodobnih traktorjev Steyr. V klubu, ki deluje od leta 2008, je trenutno 43 članov, dva med njimi sta Avstrijca, ki imajo v svoji lasti približno 30 traktorjev. Milan Kolarič iz Koga pri Ormožu, ki predseduje klubu, je pa tudi eden od njegovih ustanoviteljev, nam je povedal, da so bili vsi traktorji Steyr v prejšnjem sistemu kupljeni v Avstriji, kjer izdelava teh traktorjev poteka še danes. "Steyr traktor je še danes med najdražjimi. Lahko bi dejali, da je mercedes med vsem traktorji. Gre za izjemno zanesljiv stroj. Ob ogledu proizvodnje v Avstriji so nam povedali, da je vsak traktor drugačen, saj jih izdelujejo po naročilu."

[[image_1_article_69585]]

Avstrijci se z njimi vozijo k nedeljski maši 

Še posebej poglede privlačijo starodobni traktorji Steyr. Najstarejši traktor v klubu nosi letnico 1948. Je v obliki žabe, ki je bila v preteklosti zlasti med Avstrijci zelo popularna. V naslednjih letih so izdelovali različne tipe traktorjev, in to glede na to, v kakšne namene so jih uporabljali. Nekateri so bili za kmetijsko delo, drugi za transport, ti so bili hitrejši. Kot nam je še povedal Kolarič, te traktorje njihovi lastniki v glavnem uporabljajo za srečanja in krožne vožnje, v sosednji Avstriji se z njimi ob nedeljah vozijo v maši. "Njihovi lastniki so v glavnem starejši ljudje, čeprav so se nam v zadnjem času v klubu pridružili tudi mlajši, predvsem vnuki lastnikov. Traktorji namreč gredo iz roda v rod."

[[image_2_article_69585]]

"Kupil sem ga od sorodnika in ga v celoti restavriral"

Eden izmed članov Steyr kluba Kog je tudi 69-letni Silvo Ivanuša iz Ljutomera. Lastnik starodobnega traktorja Steyr iz leta 1960 z 28 konjskimi močmi je že 15 let. Na vprašanje, zakaj ravno ta znamka traktorjev, hitro odgovori: "Zato, ker so najboljši in najzanesljivejši. Pelje se kot avto." Kupil ga je od sorodnika in ga v celoti restavriral. Zdaj ga uporablja zgolj za srečanja, v preteklosti pa je ta stroj veliko delal po poljih in njivah. "Traktor je v celoti originalen, le na na blatnike sem namestil usnjene sedeže, na katerih se lahko prevažajo sopotniki. Zadaj pa sem dodal zaboj, v katerem lahko shranim kakšno pijačo ali obleko. Če sem žejen ali me dobi dež," nam pojasni Ivanuša. Sam sicer ni kmet, ima pa doma v garaži še enega steyrja, ki je manj zmogljiv, uporablja pa ga žaganje drv, ter traktor Ferguson 35. 

[[image_3_article_69585]]

Traktor ima štiri hitre in štiri počasne prestave. Vzvratno se pelje enako hitro kot naprej. Kabine nima, je pa za varnost voznika nameščen varnostni lok. Njegova posebnost je sedež, ki se tovarniško dviguje in spušča, kar omogoča, da lahko za volan sede tudi voznik z večjim trebuhom. 

[[image_4_article_69585]]

V restavriranje traktorja je vložil veliko ur dela. Večino je opravil sam, le barvanje je prepustil strokovnjaku. Rezervni deli so še danes na voljo, nadaljuje Ivanuša in doda, da bo traktor nekoč podedoval njegov sin, ki je sicer velik ljubitelj ameriških avtomobilov. 

[[image_5_article_69585]]

Ob koncu nas je zanimalo, ali bi Silvo prodal svojega lepotca. Pravi da ne, če pa že, bi morala biti vsota zelo visoka. 

[[image_6_article_69585]]

[[image_7_article_69585]]

[[image_8_article_69585]]