Pomurski sejem iz Gornje Radgone je na današnji tiskovni konferenci predstavil rezultate mednarodnih ocenjevanj kakovosti, ki so potekala pod okriljem 63. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma Agra.Ta bo na gornjeradgonskem sejmišču potekal od 23. do 28. avgusta.

[[image_1_article_78666]]

Ocenili 408 mesnih izdelkov, nagradili so jih 392

V maju in juniju potekalo že 46. mednarodno ocenjevanje kakovosti mesa in mesnih izdelkov. Strokovna komisija, ki ji je predsedovala doc. dr. Mateja Lušnic Polak z Biotehniške fakultete v Ljubljani, je ocenila kar 408 izdelkov iz Slovenije, Avstrije, Hrvaške in Italije. Sodelovalo je 46 podjetij, največ iz Slovenije, nagrajenih pa je bilo kar 392 izdelkov, kar dokazuje visoko raven kakovosti v mesnopredelovalni industriji.

[[image_8_article_78666]]

Podeljenih je bilo 26 nazivov šampionov, 60 zlatih medalj, 195 srebrnih ter več kot 60 medalj za tržno ponudbo. Najbolje ocenjena izdelka v svojih skupinah sta bila klobasa za pečenje s sirom podjetja Meso izdelki Žerak in kraški pršut narezek podjetja Kras d.o.o., ki je prejel tudi posebno priznanje za najboljše konzervirano meso. Med šampioni kakovosti so se znašla znana imena, kot so Kodila, Kras, Perutnina Ptuj, Loške mesnine, Panvita in Mercator, z izdelki kot so prekmurska šunka, poli hrenovka in bohinjska zaseka. Inovacijsko priznanje je letos prejelo podjetje Pivka Perutninarstvo, za varovalne mesnine in tržno ponudbo mesa pa Perutnina Ptuj. Prejemnik posebnega priznanja za konzervirano meso je kuhan pršut iz Krasa. 

Ocenjevalna komisija je pohvalila visok nivo kakovosti, še posebej pri oblikovanem in začinjenem presnem mesu. "Rezultati potrjujejo trud in strokovnost proizvajalcev, ki pomembno prispevajo k razvoju živilske industrije," jev poudarila predsednica komisije doc. dr. Mateja Lušinc Polak. 

Sedem nazivov šampionov za mleko in mlečne izdelke

Med 27. in 30. majem je na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni potekalo 39. mednarodno ocenjevanje mleka, mlečnih izdelkov in rastlinskih nadomestkov. Ocenjevalna komisija pod vodstvom izr. prof. dr. Andreje Čanžek Majhenič je ocenila 154 izdelkov iz Slovenije, Hrvaške in Avstrije. Skupno je sodelovalo 28 podjetij. Podeljenih je bilo sedem nazivov šampion kakovosti, 46 velikih zlatih medalj, 18 zlatih, 52 srebrnih in 17 bronastih medalj.

[[image_5_article_78666]]

Naziv šampion kakovosti so si prislužili izdelki avstrijskega Kärntnermilch in slovenskega proizvajalca Klemen Matk, ki je z inovativnimi izdelki meeeksi prejel več nagrad. Vindija iz Hrvaške je prav tako prejela šampionsko priznanje za svoj kremni sir natur. Posebno priznanje za izjemno kakovost je komisija soglasno podelila Kmetiji Sinkovič iz Vrenske Gorce za njihove liofilizirane mlečne izdelke (sadni jogurt in sladoled). Ocenjeni so bili kot izjemno inovativni, primerni za aktivne potrošnike in dokazujejo visoko kakovost osnovne surovine. Predsednica komisije je poudarila pomen senzorične ocene izdelkov po mednarodnih standardih in izrazila zadovoljstvo nad stalno prisotnostjo visoko kakovostnih vzorcev. Opozorila je na upad klasičnih mlečnih izdelkov, kot so fermentirano mleko in siri tradicionalne izdelave, ter pozvala k ohranjanju teh proizvodnih tehnik. Zaznavajo namreč, da gre vse preveč v smeri hitrih tehnologij, na primer izdelava kuhanega sira. Presenečeni pa so bili nad velikim številom kefirjev.

[[image_6_article_78666]]

[[image_7_article_78666]]

Članica ocenjevalne komisije Stanka Podkrajšek je povedala, da ni bilo izločenih izdelkov, le 14 izdelkov pa niso nagradili. "Strokovno službe na ministrstvu bi lahko to ocenjevanje bolj podprle." 

Zaznavajo trend zmanjševanja vsebnosti sladkorja

10. in 11. junija je potekalo še 29. mednarodno ocenjevanje sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod. Na ocenjevanju je sodelovalo 30 podjetij iz šestih držav s skupno 120 izdelki. Največ vzorcev je prispelo iz Slovenije (86), sledile so Italija, Avstrija, Hrvaška, Madžarska in celo Tajska.

[[image_3_article_78666]]

Komisija pod vodstvom izr. prof. dr. Tomaža Požrla je podelila skupno 119 odličij, med njimi tri šampionske nazive, 16 velikih zlatih medalj in 34 zlatih medalj. Naziv šampiona kakovosti so si letos prislužili trije izdelki: Dana mineral siciljanska mandarina (Dana d.o.o.), Teranovka – grozdni sok (Vinska klet Štok) in Xan-Max 100-odstotni naravni sok iz mangostina (XAN-MAX d.o.o.). Po besedah predsednika komisije je bilo letos prijavljenih bistveno več izdelkov kot lani, izstopali pa so novi trendi, kot so funkcionalne vode, pijače z zmanjšano vsebnostjo sladkorja, zeliščni okusi in kakovostne gazirane ter izotonične pijače. Pri embaliranih vodah je bila kakovost še posebej visoka - vsi vzorci so prejeli zlato medaljo (brez napak in priokusov). Širi se trend energijskih pijač, kjer še ni ustrezne regulacije. 

[[image_4_article_78666]]

Dr. Majda Barbara Povše je med drugim dejala, da se je Pomurski sejem na tem območju dobro etabliral, saj so svoje proizvode na ocenjevanje poslale vse sosednje države. 

Celotno razstavo in podelitev odličij bo možno videti na sejmu AGRA 25. avgusta. Do začetka sejma sicer sledijo še tri ocenjevanja: ocenjevanje Vino Slovenija, ocenjevanje medu in mednarodno ocenjevanje kmetijske mehanizacije in opreme. 

Agra bo tradicionalno sveža

Boris Nicolas Erjavec, izvršni direktor Pomurskega sejma, je o tem, kaj prinaša letošnja Agra povedal: