Benediško pokopališče, locirano na severozahodnem delu naselja med Slatinsko in Lovsko cesto, se nahaja na naravni terasi, ki se razteza južno od gozdiča, v katerem so ostanki rimskodobnega gomilnega grobišča. Pokopališče se razteza po naravno nekoliko nagnjenem terenu in je dobro osončeno ter prevetreno v smeri vzhod-zahod. Pri vstopu na pokopališče se zahodno od parkirne ploščadi nahaja poslovilni objekt (mrliška vežica). Najstarejši je južni del pokopališča, proti severu se pokopališče redči in novejšega datuma. Osrednji del okoli znamenja je namenjen pokopu duhovnikov.

Ob širitvi pokopališča bodo nanj umestili tudi žarni zid in prostor za raztros pepela

Občina Benedikt se je odločila za širitev pokopališča proti severu in za umestitev žarnih grobov, žarnega zidu in mesta za raztros pepela. Prostor za slednje se navezuje na zgodovinsko kontinuiteto rimskodobnih gomil in je po projektu umeščen na vzhodno stran pokopališča. V osrednjem delu pod znamenjem bodo uredili prostor za govore in svete maše, obstoječe poti med grobnimi polji razširili in utrdili. Ob poteh je predvidena tudi osvetlitev in postavitev klopi. Projekt ob robu in na pokopališču predvideva ureditev zasaditve ter novo ograjo. Obstoječo poslovilno vežico bodo prenovili in vanjo umestili muzej ter skladišče opreme. Prav tako bodo uredili ekološke otoke z vodnjaki in smetnjaki za cvetje in sveče.

Še letos predvidevamo odstranitev cipres skupaj s panji in pripravo terena za sajenje nove žive meje ter postavitve nove ograje okrog pokopališča.

Benediško pokopališče bodo prenovili po vzoru urejanja parkov, tako da bo svojci umrlih imeli možnost prijaznega obiska in intimnega ohranjanja spomina na pokojne. Hkrati bo poskrbljeno za večjo urejenost, čistočo in lep izgled pokopališča.

Župan občine Benedikt mag. Milan Repič je povedal, da bodo z deli začeli še v tem letu: “Še letos predvidevamo odstranitev cipres skupaj s panji in pripravo terena za sajenje nove žive meje ter postavitve nove ograje okrog pokopališča.”