Energetika je eno ključnih področij prihodnosti, ki se razvija s svetlobno hitrostjo, trajnostni viri energije, energetska učinkovitost in napredne tehnologije pa so danes bolj kot kdajkoli prej v ospredju razprav.
Fakulteta za energetiko Univerze v Mariboru (UM), ki deluje v Krškem in Velenju, ponuja celovito izobraževanje na prav tem strateškem področju, hkrati pa študentom omogoča stik z realnim delovnim okoljem, saj sta obe lokaciji srce slovenske energetike.
[[image_1_article_74064]]
Celovita vertikala izobraževanja v energetiki
Programi nudijo visoko stopnjo izbirnosti, saj študenti lahko prilagodijo del študijskih obveznosti glede na svoja zanimanja in karierne cilje. Med izbirnimi vsebinami so hidroenergetika, termoenergetika, jedrska energetika, alternativna energetika in splošna energetika.
Za študente je ključnega pomena tudi vključenost fakultete v mednarodno okolje. Študenti lahko del študijskih obveznosti opravijo v tujini, saj ima fakulteta sklenjene sporazume s številnimi visokošolskimi institucijami po svetu.
Perspektiven poklic prihodnosti
Študij na Fakulteti za energetiko UM je nedvomno privlačen za tiste, ki jih zanimajo tehnološki izzivi in inovacije. Manja Obreza, študentka magistrskega programa Energetika, poudarja: »Študij energetike je nedvomno zanimiva izbira, saj je energetika ena perspektivnejših panog in hkrati interdisciplinarno področje, ki ga na fakulteti pokrivamo v celoti. Pri študiju na Fakulteti za energetiko UM se obravnavajo različna področja, kot so načini pridobivanja energije, prenos in distribucija električne in toplotne energije in vodenje elektroenergetskih omrežij, z velikim poudarkom na obnovljivih virih energije, jedrski energiji in naprednih tehnologijah.«
Energetika je v zadnjih letih vse bolj »vroča« tema, trenutno pa v Sloveniji o takih ali drugačnih energetskih izzivih poslušamo kar vsak dan. Kje vse se lahko študentje Fakultete za energetiko po zaključenem študiju zaposlijo in kaj lahko počnejo? Manja pove:
»Po dokončanem študiju na Fakulteti za energetiko UM, se lahko diplomanti in magistri zaposlijo na različnih področjih kot so proizvodnja energije, upravljanje energetskih sistemov, svetovanje na področju energetske učinkovitosti in še bi lahko naštevala. Možnosti zaposlitve so tako v gospodarstvu kot tudi v javni upravi, tako v Sloveniji kot tudi v tujini.«
Ob tem velja izpostaviti, da so študentje na izzive, ki jih prinaša dogajanje na področju energetike, več kot pripravljeni oziroma kot pove naša sogovornica:
»V času študija se pogosto srečujemo s trenutnimi perečimi izzivi kot so to podnebne spremembe, potreba po povečani energetski učinkovitosti in upoštevanju vplivov vseh virov energije ter iskanju trajnostnih rešitev za uporabo različnih virov energije. Študij nas spodbuja k reševanju realnih problemov, pogosto pa sodelujemo v raznovrstnih študentskih projektih, povezanih z gospodarstvom, ki nam omogoča pridobivanje novih znanj in izkušenj.«
Mladi, ki bodo krojili energetsko prihodnost naše države
Prav študentje Fakultete za energetiko so namreč tisti, ki bodo v prihodnjih desetletjih pomembno krojili energetsko prihodnost naše države. »Občutek odgovornosti obstaja, saj se zavedamo, da bodo naše odločitve kot tudi znanje vplivale na prihodnje generacije,« pravi študentka Manja Obreza, ki dodaja:
»Fakulteta za energetiko nas ne pripravlja le strokovno, temveč nas uči kritičnega razmišljanja ter odgovornega ravnanja. Zavedamo se, da imamo možnost z našimi odločitvami in znanjem prispevati k trajnostni prihodnosti.«
Priznanje kakovosti študijskih programov
Prvo- in drugostopenjski inženirski študijski programi Fakultete za energetiko UM so vnešeni v bazo EEED (European Engineering Education Database), kar diplomantom omogoča lažjo pridobitev mednarodno uveljavljenega naziva EUR-ING. Slednji je pomemben certifikat kakovostnega inženirskega izobraževanja in omogoča lažje dokazovanje pridobljenih kvalifikacij tudi zunaj Evropske unije.
Vseživljenjsko učenje in nacionalne poklicne kvalifikacije
Fakulteta za energetiko UM se poleg klasičnega visokošolskega izobraževanja osredotoča tudi na vseživljenjsko učenje in pridobivanje nacionalnih poklicnih kvalifikacij (NPK). Med prvimi izobraževanji, ki jih začenjajo izvajati, sta:
NPK: Preglednik manj zahtevnih električnih inštalacij in inštalacij zaščite pred delovanjem strele
NPK: Preglednik zahtevnih električnih inštalacij in inštalacij zaščite pred delovanjem strele
Ti programi so namenjeni tako strokovnjakom, ki želijo nadgraditi svoje znanje, kot tudi tistim, ki si želijo nove poklicne priložnosti v energetski panogi.
[[image_2_article_74064]]
Informativni dnevi 2025
Za vse, ki jim je področje energetike prav posebej blizu in bi se vanj želeli podati tudi karierno, so v februarju dogodek, ki se ga gotovo ne sme zamuditi, informativni dnevi Fakultete za energetiko UM, ki bodo potekali:
- Petek, 14. februarja 2025, ob 10. in 15. uri
- Sobota, 15. februarja 2025, ob 10. uri
Dogodki bodo organizirani na dveh lokacijah:
- Inštitut za energetiko v Krškem (Vrbina 18)
- Medpodjetniški izobraževalni center v Velenju (Koroška c. 62a)
Za vse, ki se dogodkov ne bodo mogli udeležiti v živo, pripravljajo spletni predinformativni dan, ki bo potekal 5. februarja ob 16. uri na platformi MS Teams. Tam bodo predstavitve fakultete, študijskih programov in izkušenj s študijem izvedli študentje sami.