Nekaj več kot 9700 gospodarskih družb, ki so oddale letno poročilo, je ustvarilo 574 milijonov evrov neto čistega dobička, kar ob upoštevanju inflacije pomeni osemodstotno realno rast glede na leto 2023.

Enoodstotna rast prihodkov

Kot je na današnji novinarski konferenci podravske izpostave Ajpesa povedala vodja oddelka za statistiko in informiranje Andreja Terbuc Munda, je iz razpoložljivih podatkov vidna realna ohranitev prihodkov in odhodkov, čistih prihodkov od prodaje na tujem trgu, rast neto dodane vrednosti in neto čistega dobička, izstopa pa rast stroškov dela in rast stroškov storitev in znižanje stroškov blaga in materiala, predvsem na račun nižjih stroškov električne energije.

Družbe v regiji so skupaj ustvarile za dobre 13,5 milijarde evrov prihodkov, kar je v primerjavi z letom prej realno enoodstotna rast. Zaposlovale so 73.751 delavcev oziroma skoraj 500 več kot ob koncu leta 2023. Dosežena neto dodana vrednost na zaposlenega je bila z 51.860 evri nominalno višja za šest odstotkov. Uspešne gospodarske družbe so izkazale za 654 milijonov evrov čistega dobička, družbe, ki so poslovno leto zaključile z negativnim rezultatom, pa skupaj 80 milijonov evrov čiste izgube. Skupni znesek čistega dobička je tako v primerjavi s preteklim letom zvišal za odstotkov, medtem ko se je skupna izguba znižala za sedem odstotkov, kar se je pokazalo v višji izkazani vrednosti neto čistega dobička. Največje število podjetij v regiji, kar petino vseh, je še naprej s področja trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil, ki so skupaj ustvarile 2,6 milijarde evrov čistih prihodkov od prodaje, na področju predelovalnih dejavnosti je delovalo 1485 družb, ki so zaposlovale kar 38 odstotkov vseh oziroma 28.021 delavcev in s 5,7 milijarde oziroma 44 odstotki vseh predstavljajo najpomembnejšo dejavnost glede ustvarjenih čistih prihodkov.

Višja mesečna plača

Sicer pa je povprečna mesečna plača zaposlenih v regiji lani znašala 2156 evrov in je za 107 evrov višja kot leto prej, a je še vedno za devet odstotkov zaostajala za slovenskim povprečjem (2366 evrov). Najbolj so regijsko povprečje presegla podjetja s področja energetike, kjer je povprečna plača znašala več kot 3000 evrov, še vedno pa so najslabše plačani delavci na področju gostinstva, kjer so plače kar za četrtino zaostajale za regijskim povprečjem (1614 evrov).

Kot je povedala vodja mariborske izpostave Vesna Zupanič, je bilo lani med poslovno aktivnimi družbami v regiji 38 velikih družb, ki so zaposlovale 25 odstotkov vseh zaposlenih v regiji in ustvarile dobrih 35 odstotkov prihodkov. Srednje velikih podjetij je bilo 165, majhnih 1543, mikro pa 7992.

STA