Inovativno družinsko podjetje Ledinek Engineering iz Hoč je vodilno na področju izdelave strojev in avtomatiziranih linij za proizvodnjo lesnih polizdelkov, ki neprestano išče nove priložnosti za razvoj potenciala lesa. Letos sodelujejo tudi pri projektu Štajerski Gospodarski oskar, kjer se priznanja podeljujejo najboljšim podjetjem v regiji.
Junija so s strani Štajerske gospodarske zbornice prejeli tudi zlato priznanje za inovacijo ”X-Form”, ki je le ena v bogati paleti inovacij podjetja v zadnjih letih na področju strojev za lesno industrijo. ”To je eden izmed mejnikov v našem proizvodnem portalu, ki nam bo omogočil nadaljnjo rast našega podjetja,” so bili z uspehom zadovoljni pri podjetju. Priznanja, ki jih je podelila Štajerska gospodarska zbornica, so del nacionalnega projekta Priznanja Gospodarske zbornice Slovenije za inovacije in predstavljajo najvišja nacionalna priznanja za inovativne dosežke slovenskih podjetij in organizacij.
Štajerska gospodarska zbornica je podjetju podelila zlato priznanje za inovacijo ‘X-form’. Nam jo lahko opišete. Zakaj je ta inovacija pomembna za lesno industrijo, kaj je spremenila?
”Večvretenski obdelovalni stroj X-FORM je bil posebej razvit za obdelavo masivnega lesa za uporabo v avtomatiziranih obratih za proizvodnjo križno lepljenega lesa (CLT). Primeren je za predhodno oblikovanje – stransko formatiranje lepljenih večslojnih lesenih plošč.
Izziv s katerim smo se spopadali je bilo vprašanje, kako oplemenititi naš proces, da bi proizvodi, ki nastanejo na naših linijah imeli višjo dodano vrednost. Po končanem lepljenju CLT elementa, je vzdolžne in prečne stranice elementa potrebno obdelati, saj posamezni sloji lamel niso popolnoma poravnani – zato je CLT plošča izdelana z nadmero, ki se pri nadaljnji obdelavi odpravi. In ravno s to delovno operacijo – stranskim formatiranjem, smo želeli razširiti svoj prodajni portfolio.
Poleg tega, da nov stroj X-FORM za nas pomeni dodano vrednost, ki bo pripomogla pri odločitvah za investiranje strank v našo opremo, njegova uporaba zagotavlja pozitivne učinke tudi na strani uporabnikov, saj se bo povišala vrednost predkončanega proizvoda, oz. z vpeljavo X-FORM-a v proizvodne linije, se bodo sprostile delovne kapacitete na klasičnih obdelovalnih centrih za tiste bolj zahtevne delovne operacije.”
Na podelitvi priznanj ste omenili, da je ‘X-form’ le ena izmed vaših inovacij na tem področju. O katerih drugih inovacijah ste govorili?
”Naše podjetje je na globalnem trgu poznano kot ponudnik celovitih rešitev za proizvodne linije za lepljen konstrukcijski les. Zavedamo se, da naše stranke spremljajo naš razvoj in od nas ves čas pričakujejo inovativne rešitve, ki bi pripomogle k optimizaciji njihovega proizvodnega procesa. S tem tudi ohranjamo položaj vodilnega proizvajalca tehnološke opreme v branži, v svetovnem merilu. In temu je podrejena tudi organizacija dela v našem podjetju, ki temelji na nenehnem inoviranju.
Naše razvojno delo obsega razvoj novih strojev ter razvoj tehnološke opreme (celotne proizvodne linije) za avtomatizacijo proizvodnega procesa. Vse naše inovativne tehnološke rešitve so plod lastnega razvoja, pri nas je zaposlenih okoli sedemdeset inženirjev.
Trenutni poudarek pri razvoju strojev je na stiskalnicah za konstrukcijski les tipa Flexipress in Rotopress (obe stiskalnici sta na voljo v različnih izvedbah do dolžine 18 m) ter novega skobeljnika tipa Stratoplan, ki je naš najhitrejši skobeljnik z obratovalno hitrostjo do 1.000 m/min.”
Vašo inovacije najdemo povsod po svetu. Kje vse uporabljajo vaše proizvodne linije?
”Na priloženem zemljevidu so označene države, v katerih smo oz. bomo v bližnji prihodnosti postavili proizvodnje linije. S posameznimi stroji pa smo prisotni tudi še v drugih državah po celem svetu.”
Kaj svetovna prepoznavnost pomeni za vaše podjetje?
”Predvsem je to priznanje za naše dolgoletno vztrajno in predano delo in zahvala gre tu generacijam, ki so bile v podjetju pred nami in tistim, ki k uspešnosti podjetja prispevajo sedaj. Seveda pa je to odlična popotnica pri sklepanju novih poslov, z novimi strankami.”
Kateri so tisti dosežki podjetja v zadnjem obdobju na katere ste posebno ponosni?
”Če govorimo z vidika naših izdelkov je to zagotovo sodelovanje pri vseh pomembnejših investicijah v lesnopredelovalni industriji po svetu, drugače pa je dosežek to, da uspemo ustvariti takšne pogoje za delo, da slovenskim delavcem ni treba čez mejo za boljši zaslužek. Pri nas imajo sodelavci, ki se želijo učiti in napredovati v stroki, veliko možnosti. Ponosni smo tudi na sodelavce, ki so pri nas preživeli celo aktivno dobo, imamo primere, ko so k nam prišli kot vajenci in ostali celih 40 let ali še kakšno več.”
Na kakšne načine podjetje izkazuje družbeno odgovornost?
”V podjetjih LEDINEK se zavedamo, da smo soodvisni od svojih zaposlenih, poslovnih partnerjev, okolja, skupnosti in dobrega vodenja. Pomen družbene odgovornosti razumemo kot odgovornost za svoje vplive na družbo in okolje, to je na ljudi in naravo, kot na enega ključnih orodij trajnostnega razvoja. Radi podpiramo športne, humanitarne in kulturne iniciative, predvsem v lokalnem okolju. Skozi svoje delovanje si prizadevamo za vrednote, na katerih naj bi gradili bolj povezano družbo.”
Kakšni so vaši načrti za razvoj in širitve v prihodnosti?
”V prihodnje se bomo osredotočili na posodobitev in širitev v vseh produktnih skupinah skobeljnih strojev, strojev za čelno spajanje in sistemov za obdelavo konstrukcijskega lesa.
Pri skobeljnih strojih in strojih za čelno spajanje se bomo posvetili predvsem posodobitvi in dopolnitvi obstoječih izdelkov, med tem ko v segmentu konstrukcijskega lesa načrtujemo razvoj novih strojev.
Trenutno širimo tudi naše poslovne prostore in na dvorišču gradimo stavbo s poslovnimi prostori, skladiščem in proizvodno halo, ki nam bodo omogočali še večjo produktivnost in učinkovitost, bodo pa tudi bolj energetsko varčni, saj prehajamo na ogrevanje z energijo iz obnovljivih virov.”
Pri projektu Štajerski gospodarski oskar poleg podjetja Ledinek Engineering ponosno sodelujejo tudi:
- STELA HAUS
- Novogradnje Maribor
- Aluminium Kety Emmi
- Protect
- Trgovine Jager
- Nomnio
- Dravske elektrarne Maribor
- Mikro+polo
Vrhunec projekta bo slavnostna gala prireditev Štajerskih gospodarskih oskarjev, ki bo potekala 18. oktobra v hotelu Habakuk. Na tej prireditvi bodo podeljene nagrade najuspešnejšim podjetjem iz širše Štajerske regije. Prireditev bo v živo prenašana na nacionalni televiziji RTV Slovenija.