Zemljišča na območju nekdanjega turistično-rekreacijskega centra v Bresternici (z motelom, avtokampom, bungalovi, minigolfom ...), so v večinski lasti družbe Mestne nepremičnine. Ta želi na omenjenem kompleksu ob Dravi, kjer sedaj deluje le veslaški center, oživiti še druge dejavnosti in mu tako povrniti vlogo, kakršno je imel nekoč. O trenutnem stanju in načrtih za prihodnost smo se pogovarjali s Primožem Hedlom, predsednikom KS Bresternica-Gaj in s podjetjem Mestne nepremičnine.

V kratkem bo objavljeno javno povabilo

Kot poudari Hedl, krajevna skupnost Bresternica-Gaj že več let podpira pobudo za oživitev območja. "Veseli nas, da smo končno pred realizacijo, ki si jo želimo vsi, tako krajani kot vodstvo KS Bresternica-Gaj," doda.

Aktualne so različne ideje in vsebine, vse pa je povezano z iskanjem dolgoročnega najemnika, ki bi lahko sledil skupnim ciljem revitalizacije območja, zastavljenim v sodelovanju med MO Maribor, KS Bresternica in Mestnimi nepremičninami. Kot izpostavijo v podjetju Mestne nepremičnine, bo v ta namen kmalu objavljeno tudi javno povabilo "Zbiranje ponudb za oddajo namere za najem zemljišča za ureditev gostinsko-turističnih in rekreativnih vsebin", s katerim želijo preveriti interes zainteresiranih ponudnikov in se pogovoriti o možnostih izvedbe novih dejavnosti.

Sestanek o ureditvi območja že ta mesec 

Hedl ob tem poudari, da krajevna skupnost s trenutnim lastnikom zelo dobro sodeluje. Doda tudi, da od nakupa naprej zgledno skrbijo za ureditev prostora, ki je bil v preteklosti večinoma zanemarjen in neurejen. "O načrtih in namerah nas redno obveščajo, v aprilu imamo v načrtu tudi sestanek na temo ureditve tega področja, kjer nam bodo predstavili svoje ideje. Verjamem, da bomo našli skupen jezik in rešitve, ki so v interesu naših krajanov ter ostalih obiskovalcev od blizu in daleč," izpostavi.

Pri tem je potrebno omeniti, da so Mestne nepremičnine minula leta že poskrbele za urejen videz celotnega območja z rednimi košnjami in vzdrževalnimi deli, očistile so staro minigolf igrišče ter sodelovale z Mestno občino Maribor pri ureditvi otroških igral in postavitvi urbane opreme.

"Tako kot v minulih letih pa bo celotno območje tudi letos redno vzdrževano in urejeno za vse obiskovalce."

Oživitev, a ne s stanovanjsko gradnjo

Mestne nepremičnine so lani pristopile k preveritvi komunalne opremljenosti in stanja teh zemljišč. V povezavi z njimi razmišljajo o vzpostavitvi urejenega postajališča za avtodome, postavitvi montažnega gostinskega objekta s sanitarnim delom, ureditvi rekreativnih površin (mestne plaže, igrišč za padel, minigolf ...).

Predlagane vsebine, ki prinašajo oživitev področja, krajevna skupnost Bresternica-Gaj podpira. "Želimo si, da območje postane "after work place" za vse prebivalce Maribora, ki se želijo naužiti južne lege ter prijetne okolice v naravi s pogledom na Pohorje," pove Hedl. Ena izmed konkretnih pobud krajanov je bila denimo tudi premestitev Mariborskega Akvarija in Terarija, za katerega so v MOM v določenem obdobju iskali novo lokacijo. Sogovornik ob tem doda, da opažajo, da bi si ljudje na tem območju želeli obuditi čase, ko je na omenjeni lokaciji živel turizem (minigolf, camp, gostinstvo...).

[[image_1_article_75884]]

Pojasni tudi, da se je KS, že od nekdaj trudila in dajala pobude, da se ta prostor ponovno oživi, vendar ne s stanovanjsko gradnjo. "Seveda je ključnega pomena, da je župan Saša Arsenovič izpogajal dobre nakupne pogoje ter da je celotno zemljišče prešlo v last MOM, za kar smo mu hvaležni," poudari.

Prostorske omejitve

Ker se zemljišča nahajajo znotraj Nature 2000, je bil, po podatkih Mestnih nepremičnin k sodelovanju za opredelitev možnih vsebin povabljen tudi Zavod RS za varstvo narave; slednjega so zaprosili za informacijo glede morebitnih prostorskih omejitev in pogojev, ki jih bo treba upoštevati pri dokončni izbiri vsebin in dejavnosti. 

Zraven Nature 2000 pa je del območja razglašen tudi za naravni spomenik, NASAD EXOT. "Sami smo mnenja, da je potrebno naravo in človeka povezati tudi skozi souporabo, saj jo ljudje tako bolj cenijo in varujejo. To veliko območje omogoča številne vsebine, ki niso invazivne in se skladajo z našo željo, da naravo hkrati koristimo tako krajani kot ostali obiskovalci in jo hkrati tudi skupaj varujemo," pojasni sogovornik.

Želijo povezati Mestno občino Maribor in občino Selnica ob Dravi

Krajevna skupnost Bresternica-Gaj za omenjeno področje še ni pridobila smernic Zavoda RS za varstvo narave, so pa sodelovali pri pridobivanju soglasij za peš pot od Sidra do Veslaškega kluba in je bilo, po besedah Hedla, sodelovanje zahtevno in kompleksno, vendar konstruktivno.

"Kot se je večkrat že pokazalo v praksi, če je narava urejena, se tudi ljudje do nje obnašajo spoštljivo. Z izgradnjo peš poti smo preprečili številna črna odlagališča, ki so bila do takrat očem skrita. Sedaj aktivno delujemo na pobudi izgradnje peš-kolesarske-traktorske poti ob reki Dravi, ki bi povezala MOM in občino Selnica ob Dravi. Raztezala bi se vse do Ruškega mosta, kar bi bila velika pridobitev za pešce in kolesarje, saj bi se s tem izognili zelo nevarni državni cesti Maribor-Dravograd. Hkrati bi s tem uporabnikom omogočili prečudovito gibanje v neokrnjeni naravi ob reki Dravi," nam za konec zaupa predsednik KS.