Čebelarska zveza Slovenije bo v sodelovanju z društvom Medena kraljica v času 62. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma Agra danes, v nedeljo 25. avgusta, okronala novo medeno kraljico. Medena kraljica promovira slovensko čebelarstvo in seznanja širšo javnost o koristnosti in pomembnosti čebelarstva in uživanja čebeljih pridelkov ter širi vedenje s področja čebelarstva in ohranjanja kulturne dediščine.

Izbor Medene kraljice Slovenije se opravi na podlagi razpisa, ki ga društvo Medena kraljica izvede na vsaki dve leti. Letošnje leto je potekal že 6. natečaj za medeno kraljico, ta naziv pa lahko pridobijo mlada dekleta, ki so dopolnila 18 let, so državljanke Republike Slovenije in imajo znanje o čebelah, čebelarstvu in izdelkih iz medu.

Je prva medena kraljica iz okolice Ljubljane

Tadeja Vidmar, ki prihaja iz živinorejske kmetije iz Brezovice pri Ljubljani, je prva v družini, ki se je začela ukvarjati s čebelarstvom. Gospodari z 12 čebeljimi družinami. Kot nam je povedala, je imela v svojih krajih na začetku kar nekaj težav s tem, da je tamkajšnjim ljudem pojasnila, kaj sploh pomeni medena kraljica. Je namreč peta medena kraljica in prva, ki prihaja iz okolice Ljubljane. Prvo leto se je bolj držala v Prekmurju, nato pa se je povezala z občinami in ustvarila nekaj odličnih projektov. Med drugim je opominjala tudi na zgodovino čebelarstva na Ljubljanskem barju. 

[[image_1_article_69232]]

Najbolj je ponosna na sodelovanje z lokalno akcijsko skupino, kjer so za Osnovno šolo Dobrava posneli čebelje življenje v panju s 3D kamero. "Na spoznavanje čebelarstva v Sloveniji sem se odzvala tudi na povabilo francoske novinarke, ki je za ART TV posnela dokumentarni film na temo sodelovanja čebelarjev s kmeti in obratno."

Še največ besede je imela v vrtcih in šolah 

Na vprašanje, koliko so jo v zadnjih dveh letih, ko je nosila lento medene kraljice, upoštevali, je Tadeja odgovorila: "V dveh letih svojega mandata sem predvsem na večjih prireditvah bila velikokrat samo del fotografije, beseda pa ni bila toliko v ospredju. Najtežje sem prenašala velike proslave s samooklicanimi pomembneži. Želela bi si več besede, da povem, kakšno je realno stanje v čebelarstvu. Še največ besede sem imela v vrtcih in šolah, kjer otroci znajo poslušati. Upam, da bo naslednja kraljica prišla do več besede."

[[image_2_article_69232]]

"Želela bi si, da se trend povečevanja čebeljih družin v Sloveniji počasi zmanjša"

Tadeja Vidmar je kritična tudi do promocije čebelarstva v zadnjih petih letih, v okviru katere so množično nagovarjali ljudi, da postanejo čebelarji. "Sama menim, da lahko čebelari vsak na način, da pomaga večjemu čebelarju, recimo pri točenju medu, ali pa pomaga pri zasaditvi kakšnega novega drevesa. Želela bi si, da se trend povečevanja čebeljih družin v Sloveniji počasi zmanjša, saj imamo na kvadratni kilometer že deset čebeljih družin. Če je v eni družini 12 tisoč čebel, si lahko predstavljamo za kako veliko koncentracijo čebel gre. To škode ne povzroča le čebeljim družinam, kjer je hitrejši prenos bolezni, ampak tudi nam čebelarjem, zlasti tisti, ki se s to dejavnostjo ukvarjajo poklicno. Seveda s tem, ko so čebele povsod, nudimo servis opraševanja, vseeno pa mislim, da bi morala biti neka določena omejitev."

Sedanja medena kraljica Tadeja Vidmar, ki je svoje delo, kot sporočajo s Čebelarske zveze Slovenije, opravljala vestno in častno, bo danes ob 10.00 uri na sejmu Agra predala svojo krono naslednici Rebeki Medved za obdobje dveh let.

Ob koncu Tadeja Vidmar pove, da je hvaležna svojim staršem, ki sta jo naučila, katere vrednote zares štejejo. "Novi kraljici želim vso srečo v deželi, kjer se zadnja leta vse manj cedita mleko in med."