Dobra udeležba vinogradnikov na prvem letošnjem praktičnem prikazu rezi vinske trte, ki ga je na vinogradniški kmetiji Vina Matečko v Jakobskem Dolu organiziral  Kmetijsko gozdarski zavod Maribor, govori, da je ta tema še kako aktualna. V želji po čim večjem in kakovostnem pridelku so nova znanja na področju rezi, ki velja za najpomembnejše strokovno opravilo v vinogradu, zelo dobrodošla, sploh, če gre za obujanje načinov, ki so bili v zadnjih letih nekoliko potisnjeni v ozadje. 

Delavnico sta vodila priznana strokovnjaka s področja vinogradništva Simona Hauptman in Marko Breznik. Predstavila sta tako imenovano mehko rez, pri kateri je manj poseganja v trto, posledično so manjše tudi rane, s čimer delujemo preventivno proti lesnim boleznim. 

Režemo v suhem vremenu in ob nizkih temperaturah 

Kot pojasnjuje Breznik, so v tem trenutku glede na stanje dozorelosti lesa vinske trte izpolnjeni vsi pogoji za začetek zimske rezi: "Napoved nizkih temperatur in hkrati suhega vremena je idealna, zato lahko v starejših vinogradih in pri sortah, ki kasneje odganjajo, začnemo s tem opravilom. Večje kleti so z rezjo začele že v decembru. Odsvetujemo pa rez v mokrem oziroma deževnem vremenu, ko je zračna vlaga visoka, višje temperature pa omogočajo pojav gliv esce, ki so primarni razlog za pojav bolezni lesa. Namreč s tem, ko naredimo rano na starem lesu, prevodni sistem neposredno izpostavimo okužbam."

[[image_1_article_73538]]

Mehka rez predstavlja nadgradnjo 

Mehka rez vinske trte, ki so jo poznali že naši predniki, ima tako velik vpliv na dolgoživost vinske trte, dolgotrajno ekonomično izrabo in povečano odpornost. "Dolgoživost je tisti pojem, ki se je v zadnjem času manj omenjal. Na račun stresnih dejavnikov in bolezni lesa se nam namreč dolgoživost trt zmanjšuje, posledično pa moramo vinograde hitreje obnavljati. Stanje, ki ga imamo trenutno v vinogradih, nas bo prisililo, da bomo znova začeli implementirati nekaj starega znanja v pridelavo. Ima pa tudi mehka rez, za katero pravimo, da je nadgradnja, na drugi strani tudi negativno posledico, to je večje število ur zelenih del, kar si večji vinogradniki težje privoščijo." Poleg tega takšna rez zahteva več strokovnega znanja tako rezača kot plevača in daljši čas prisotnosti v vinogradih. Odločiti se moramo, ali želimo na eni strani dolgoživost trte ali na drugi strani hitro izvedene agrotehnične ukrepe. 

[[image_2_article_73538]]

V spodnjem videoposnetku si lahko ogledate prikaz mehke rezi vinske trte, ki ga je izvedel Marko Breznik, magister kmetijstva in specialist za vinogradništvo, zaposlen na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor. 

Naslednja delavnica na temo sodobnih pristopov mehke rezi bo v sredo, 22. januarja, ob 10. uri na vinogradniški kmetiji Vina Vrecl v Hočah.

[[image_3_article_73538]]