V večnamenskem centru v Pesnici je pretekli teden potekala osrednja regijska prireditev ob 1. marcu, dnevu civilne zaščite. Dogodka so se udeležili pripadniki in pripadnice civilne zaščite, med njimi regijska poveljnica Ivana Grilanc, člani reševalnih služb, župani občin vzhodnoštajerske regije ter predstavniki drugih organizacij, ki delujejo na področju zaščite, reševanja in pomoči. Zbrane je nagovoril župan občine Pesnica mag. Gregor Žmak, slavnostni govornik je bil generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin.
Pripadniki struktur za zaščito, reševanje in pomoč so ključni del sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Da bi zaščitili življenja in premoženje drugih, tvegajo lastno varnost. Na prireditvi so se tako posameznikom in organizacijam s priznanji zahvalili za hitro in učinkovito ukrepanje ob nesrečah.
Službe za zaščito, reševanje in pomoč so imele lani ogromno dela
Na območju vzhodnoštajerske regije so v letu 2023 zabeležili 4701 dogodek, pri katerem je bilo potrebno posredovanje sil za zaščito, reševanje in pomoč. Začelo se je v januarju s snegolomom in se nadaljevalo vse do novembra. Močna neurja z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, poplavljanje hudournikov in zemeljski plazovi, visoke vode reke Drave so povzročili veliko gmotno škodo na stanovanjskih, javnih in gospodarskih objektih, cestni in električni infrastrukturi. V noči s 3. na 4. avgust se je začela pisati zgodba največje naravne nesreče v zgodovini Slovenije.
Bronasti znaki civilne zaščite
Komisija za nagrade in priznanja civilne zaščite je izbrala13 prejemnikov. Za požrtvovalno in uspešno opravljanje nalog zaščite, reševanja in pomoči so bronasti znak civilne zaščite prejeli: Matej Knuplež (poveljnik občinskega gasilskega poveljstva in član Prostovoljnega gasilskega društva Jerenina), Albin Kolar (član občinskega štaba CZ občine Oplotnica), Tanja Kosi (strokovna delavka na področju ZiR v občini Rače-Fram), Iztok Peterin (poveljnik štaba Civilne zaščite občine Miklavž na Dravskem polju), Tadej Pišek (operativni gasilec PGD Razvanje in gasilec v Gasilski brigadi Maribor) in Jernej Šmirmaul (član Prostovoljnega gasilskega društva Ceršak). Bronasti znak civilne zaščite je prejel tudi Dušan Pšeničnik, pripadnik Slovenske vojske, znak mu je bil podeljen na državni prireditvi ob dnevu civilne zaščite 1. marca na Brdu pri Kranju.
Srebrni znaki civilne zaščite
Prejemniki srebrnega znaka civilne zaščite, ki se podeljuje za posebne zasluge in izjemen prispevek pri razvijanju in krepitvi varnosti pred naravnimi in drugimi nesrečami: Jožef Časar (do nedavnega poveljnik občinskega štaba CZ občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah), Mihael Grabrovec (član Prostovoljnega gasilskega društva Zgornja Kungota), Jure Jarc (podpoveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Slemen) in Jožef Kerneža (Policijska uprava Maribor). Srebrni znak civilne zaščite je na državni proslavi prejel tudi Samo Robič, poveljnik Civilne zaščite Mestne občine Maribor.
Zlati znaki Valentini Ošlovnik, Franciju Petku in PGD Razvanje
Zlati znak civilne zaščite, ki se podeljuje za dolgoletno uspešno delo pri razvijanju in krepitvi organiziranosti, usposobljenosti in pripravljenosti civilne zaščite ter drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč, je prejela Valentina Ošlovnik, poveljnica Civilne zaščite občine Šentilj. V obrazložitvi so med drugim navedli, da se je svojega dela lotila odgovorno in vestno ter uspešno vodi štab CZ občine Šentilj. Ima poseben talent, saj v stresnih situacijah odreagira hitro, kompetentno, strokovno ter odgovorno. Odgovornosti ne prelaga na druge, temveč odločitve sprejema hitro. Njene rešitve so se izkazale za primer dobre prakse.
[[image_1_article_64043]]
V mesecu maju 2023 je v občini Šentilj obiskala več kot 500 lokacij, pomagala in poiskala rešitve, kritične in ogrožene hiše pa spremlja še danes. Valentina je tudi gasilka, ki za to vlogo živi z dušo in telesom. Ne glede na to ali gre za operativne ali organizacijske naloge, poprime za vsako delo. Svoje življenje podreja delu v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter gasilstvu.
Zlati znak civilne zaščite so namenili tudi Prostovoljemu gasilskemu društvu Razvanje. Ustanovljeno je bilo 18.septembra 1904, torej letos praznuje 120 let delovanja. Po kategorizaciji Gasilske zveze Slovenije je društvo druge kategorije v sklopu Javne gasilske službe Maribor in član Gasilke zveze Maribor. Društvo ima 78 članov od tega 21 pionirjev, 9 mladincev, 30 operativnih gasilcev, 6 članov gasilke organizacije in 12 veteranov. Z njihovo zavzetostjo in solidarnostjo se uvrščajo med aktivne in zanesljive člane gasilske skupnosti.
Na državni proslavi na Brdu pri Kranju je zlati znak civilne zaščite za to leto prejel tudi Franci Petek, poveljnik Gasilske zveze Slovenije do leta 2023.
Plaketa za PGD Lenart
In še najvišje priznanje - plaketa civilne zaščite, ki se podeljuje posameznikom, skupinam in organizacijam za življenjsko delo, posebne zasluge in izjemne uspehe pri zaščiti in reševanju ljudi, živali, premoženja, kulturne dediščine ter varovanju okolja ob naravnih in drugih nesrečah. Tokrat je šla v roke Prostovoljnemu gasilskemu društvu Lenart. Gre za društvo III. kategorije, ki deluje kot osrednja enota v občini Lenart. Ustanovljeno je bilo leta 1874.
[[image_2_article_64043]]
V društvu skrbijo za ustrezno opremljenost in usposobljenost, veliko naporov vlagajo v pomladitev operativne enote, v delo z gasilsko mladino ter delo s članicami in gasilskimi veterani. Lenarško društvo praznuje letos 150-letnico ustanovitve in delovanja. Tamkajšnji gasilci so v dolgih desetletjih opravili plemenito in humano poslanstvo in vedno pomagali ljudem. Društveno vodstvo je v vseh obdobjih sledilo toku časa. Lenarški gasilci so od začetka skrbeli tudi za živahno društveno življenje. Tradicija gasilstva bo v središču Slovenskih goric ostala in z njo tudi geslo: »V službi ljudstva na pomoč«. Manj znano pa je, da so se gasilci včasih radi poimenovali tudi kot »bratje v ognju, dimu in pepelu«.