V organizaciji Občine Pesnica, Kolesarskega društva Branik, Kolesarske zveze Slovenije in Olimpijskega komiteja Slovenije bo v soboto, 20. maja, 30. kolesarski maraton Po sadno vinskih cestah. Dogodek, ki bo potekal na območju občin Pesnica, Kungota in Šentilj, bo organiziran v okviru akcije Slovenija kolesari.
Maraton pomeni odličen trening za podoben dogodek okoli Pohorja v juniju
Uspešna zgodba o maratonu, ki je rekreativne narave in se ga vsako leto udeležili od 100 do 150 kolesarjev, se je začela pisati pred 30 leti, ko je že pokojni Lojze Fajdiga, dolgoletni predsednik Kolesarskega društva Branik in organizator kolesarskega maratona okoli Pohorja, prosil Branka Rokavca, danes tajnika Kolesarskega društva Branik Maribor, naj kak kolesarski dogodek organizira tudi v tistem predelu Slovenskih goric. Na ta način je ta maraton postal priprava za kolesarje, ki so se udeleževali kolesarskega maratona okoli Pohorja. V tistih časih je maraton potekal 6. julija, danes je prestavljen v junijski termin.
Prvi start maratona, ki je danes imenovan Po sadno vinskih cestah, je bil na prostoru današnjega Lidla v Melju. Ker pa je bilo vedno več težav s tranzitnim prometom skozi Maribor, saj še ni bilo hitre ceste in avtoceste, se je maraton premaknil v Pesnico. Najprej so kolesarji startali pri tehnološkem parku, zadnja leta pa to storijo pred sedežem Občine in Upravne enote Pesnica. Sprva se je maraton imenoval Po Slovenskih goricah, kasneje je bila ideja, da bi ga poimenovali Po treh občinah, vendar so jih prehiteli v Grosuplju, na koncu je, ker gre za območje z vinogradi in sadovnjaki, obveljalo današnje ime.
Kolesarji bodo tudi tokrat izbirali med dvema trasama
Start maratona bo ob 9. uri, kolesarji pa lahko izbirajo med dvema trasama. Prva, daljša, je v dolžini 60 kilometrov, poteka pa s središča Pesnice proti Kungoti, Kresnici, Šentilju, Sladkemu Vrhu, Velki, Šomatu in nazaj v Pesnico. Kot nam je povedal Branko Rokavec, pa so zaradi številnih družin z manjšimi otroci, ki se udeležujejo dogodka, dodali krajšo traso, ki je dolga 25 kilometrov. Ta se v Šentilju odcepi proti Jarenini, Gačniku in Pesnici. “Daljša trasa maratona je precej zahtevna. Udeleženci morajo biti dobro pripravljeni. S krajšo progo smo se izognili vzponov proti Sladkemu Vrhu.” Dogodek nima tekmovalnega značaja, tudi najpočasnejši traso prevozijo v petih urah s povprečno hitrostjo 12 kilometrov na uro. Med udeleženci je tudi veliko Avstrijcev in Hrvatov.
Cilj maratona je vzpodbuditi udeležence, da kolo ni primerno le za dirke, temveč je tudi odlično prevozno sredstvo.
Rokavec pravi, da želijo z maratonom sporočiti, da je lahko kolo zelo dobro prevozno sredstvo, kar je dejansko nekoč v teh krajih bilo. “Cilj maratona je vzpodbuditi udeležence, da kolo ni primerno le za dirke, temveč je tudi odlično prevozno sredstvo.” Predprijave na maraton niso potrebne, so pa dobrodošle. Startnina, v katero so vštete medalja, malica in spominska majica, znaša do 17. maja 15 evrov, na dan dogodka 20 evrov (O.K. 12, evrov, za otroke 5 evrov, nad 65 let 12 evrov).