Slavnostne proslave ob 240-letnici šolstva v Jakobu v občini Pesnica, ki je pretekli torek potekala na Osnovni šoli Jakobski Dol, so se udeležili številni visoki gostje. Med njimi so bili minister za vzgojo in izobraževanje dr. Darjo Felda, predstojnica mariborske območne enote Zavoda RS za šolstvo dr. Milena Kerndl, župan občine Pesnica mag. Gregor Žmak, predsednik Krajevne skupnosti Jakob, sicer nekdanji učenec šole in vrhunski športnik Rene Krhin in številni drugi obiskovalci.

Ob visokem jubileju so vsi učenci šole skupaj z mentorji in tehničnim osebjem v šolski telovadnici pripravili pester kulturni program, v katerem je dramska skupina, ki jo vodi učiteljica Franja Senčič, sicer avtorica scenarija dogodka, v domiselni predstavi prikazala celotno zgodovino šolstva v kraju. Folkloristi so prikazali stare plese in igre otrok, slišali smo domačinko Niko Matečko, Mešani pevski zbor KUD Jakob in Malo pihalno godbo Neuvirtovi Štajerci.

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

FOTO: Matjaž Wigele

Zdenka Ekselenski: Že v preteklosti so jekleni možje v Jakobu stopili skupaj za ohranitev samostojne šole v kraju

Ravnateljica Osnovne šole Jakobski Dol Zdenka Ekselenski je v uvodnem nagovoru poudarila, da je zavedanje o pomenu šole za kraj v srcih Jakobčanov globoko ukoreninjeno. Šola je bila skozi stoletja ključni del razvoja kraja, ni pa le kraj učenja in pridobivanja znanja, temveč mesto, kjer so oblikujejo trajni odnosi, prijateljstva, ki trajajo vse življenje. “Oziramo se na uspehe, ki so plod dela naših prednikov. Pouk je  skozi zgodovino v Jakobskem Dolu potekal po različnih stavbah, v teh 240 letih je ogromno učencev pridobilo osnovnošolsko izobrazbo.”  Šola je s finančno pomočjo Občine Pesnica izdala zbornik z naslovom 240 let šolstva v Jakobskem Dolu. “Prav priprava zbornika in prireditev sta močno povezala zaposlene in učence.” 

FOTO: Matjaž Wigele

To da zadnja leta število otrok v šoli močno pada (trenutno jih je 121), mora biti šoli izziv, s katerim se morajo spoprijeti, je nadaljevala ravnateljica in dodala: “Jakobčani ne smemo dovoliti, da bi naše učilnice ostale prazne, brez življenja. Ne smemo se prepustiti občutkom obupa. Že v preteklosti so jekleni možje v Jakobu stopili skupaj za ohranitev samostojne šole v kraju.” V 70. letih so se namreč pojavile ideje, da bi Osnovna šola Jakobski Dol, kljub temu, da je bilo v njej 300 učencev, postala podružnica Pesnice in Jurovskega Dola. Kasneje so govorili celo o tem, da bi šolo zaprli. “Močno sem prepričana, da bomo vsi skupaj, ki oblikujemo delovanje šolstva v kraju, našli neko skupno pot.”

Dr. Darjo Felda: Vizija šole in vrtca v Jakobskem dolu vključuje tri vrednote: ustvarjalnost, radovednost in znanje

Zbrane je nagovoril tudi minister Felda, ki se je ravnateljici, županu, krajanom in ostalim zaposlenim na šoli zahvalil za predanost, soustvarjanje skupnosti in razvoju šole. »Vizija šole in vrtca v Jakobskem dolu vključuje tri vrednote, ki zaznamujejo mladega človeka: ustvarjalnost, radovednost in znanje. Nič manj pomembna pa ni vzgoja mladih ljudi, ki zapuščajo to šolo, saj lahko le tako postanejo odgovorni in uspešni na svojih področjih in v svojem življenju. To je del vizije vaše šole, na katero bodite ponosni in ji sledite tudi v prihodnje. Vsem prisotnim sporočam, da naj bosta znanje in izobraževanje še naprej pomembna stebra vaše skupnosti, saj so mladi prihodnost teh krajev in tudi naše države. Mnogi predniki so prispevali k razvoju šolstva, zato vsi mi še toliko bolj odgovorni, da še naprej skupaj gradimo svetlo prihodnost za naše otroke,« je dejal.

FOTO: Matjaž Wigele

Mag. Gregor Žmak: Vloga učitelja ni le prenašanje znanja, temveč tudi sooblikovanje karakterjev

Župan občine Pesnica mag. Gregor Žmak je zbranim dejal, da šola ni le zgradba, temveč je kraj, kjer se oblikujejo sanje, kjer se mladi učijo, učitelji in vso osebje na šoli pa predajajo naprej vse, kar je v njih modrosti, znanja ter izkušenj. “Vsaka učilnica je postala gnezdo znanja, v katerem so se učitelji z ljubeznijo in predanostjo posvečali učencem. In prav ta odločitev modrih preteklih generacij je tista prelomna. Vedeli so, da je iz mladih potrebno potegniti tisto skrito, latentno, kar že sam latinski izraz za izobraževanje, educare, pravzaprav pomeni. Iz človeka izvabiti tisto globoko, skrito.” Dodal je, da so lahko v Jakobskem Dolu ponosni na dolgoletno zgodovino izobraževanja, kjer so se rodile generacije učencev, ki so temelj vsakega, pa tega kraja. “Ta obletnica nam govori zgodbo o znanju, strasti, upanju, vztrajnosti in potrpežljivosti, najbolj pa o trajnem napredku. Vse se je začelo, ko so se v naših krajih pojavili prvi učitelji, ki so s svojim znanjem in predanostjo začeli oblikovati mlade ljudi. Takrat šolske ustanove, kot jih poznamo danes, še niso obstajale, a so to bili temelji za vse, kar poznamo danes.”

Zavedati se moramo, da se odrasel človek ne spominja, kakšno obleko je nosila katera učiteljica ali s kakšnim pisalom je pisala. Vsi se vedno spominjamo, kakšni so bili učitelji v odnosnem smislu.

Med drugim je še poudaril, da je izobraževanje izjemnega pomena. Je pot na svobodo, je samostojnost, je krepitev uma in telesa, je pot k zrelosti in znanju ter umetnost odločanja. Je vrednota in dar, ki ga premnogi ne poznajo, saj v večjem delu sveta znanje in izobraževanje še vedno nista dostopna vsem. “Bodimo hvaležni, da nam je na voljo.” V nadaljevanju je izpostavil neprecenljivo vlogo učiteljev ter vseh zaposlenih na šoli in dejal: “Zavedati se moramo, da se odrasel človek ne spominja, kakšno obleko je nosila katera učiteljica ali s kakšnim pisalom je pisala. Vsi se vedno spominjamo, kakšni so bili učitelji v odnosnem smislu. Vloga učitelja ni le prenašanje znanja, temveč tudi sooblikovanje karakterjev. Zato vas spodbujam, da se zavedate svoje pomembnosti in vpliva ter si prizadevate za navdih in podporo, ki jih lahko nudite mladim ljudem. Vaša predanost ima dolgoročen in globok vpliv, zato na tem mestu najlepša hvala za vaš trud.”

FOTO: Matjaž Wigele

Po uradnem delu proslave je sledilo druženje nekdanjih učiteljev, učencev, prijateljev in znancev. Za pogostitev so poskrbele članice Društva kmečkih žena Jakob.

Leta 1783 je v svojem stanovanju začel s poučevanjem Mihael Cinauer

Za začetek osnovnega šolstva v Jakobu štejemo leto 1783, ko je začel s poučevanjem prvi učitelj Mihael Cinauer, in to v svojem stanovanju v Jakobu. Sprva je poučeval le 33 učencev, to število se je v naslednjih 110 letih povečalo na 354. Ker kraj ni imel šolske stavbe, sta tedanji župnik in nadučitelj odkupila učiteljevo stanovanje, ki so mu kasneje dogradili dve učilnici. To danes predstavlja staro šolo v Jakobskem Dolu, kjer je zdaj gostilna Žmavc. Leta 1897 je kraj dobil novo šolsko zgradbo s tremi učilnicami in stanovanjem za učitelja, ki so jo kasneje, leta 1931, obnovili in učiteljsko stanovanje spremenili v učilnico. Po drugi svetovni vojni je zaradi pomanjkanja prostora pouk potekal v zadružnem domu, leta 1975 so šoli dogradili prizidek, še enega s tremi učilnicami leta 1985. Takrat je šola dobila tudi moderno kuhinjo, leta  1994 pa tudi telovadnico. Šola danes deluje z osmimi oddelki osnovne šole in štirimi oddelki vrtca.