V Jarenini je bilo danes pestro. Občani so izdelovali velikonočne okraske, barvali jajčke, izdelovali presmece, Turistično društvo Ovtar iz Jarenine in Kulturno umetniško društvo (KUD) Kajuh iz Jarenine, ki sta dogajanje tudi organizirala, sta prav tako razglasila težo buče velikanke in zmagovalce, ki so njeno težo najbolje uganili. V kostnici sv. Mihaela so otvorili še velikonočno razstavo, ki si jo lahko obiskovalci ogledajo vsako soboto in nedeljo do prvomajskih praznikov.
Za razstavo so poskrbele Pridne mravljice
Kot nam je povedala predsednica krajevne skupnosti, Sandra Kurnik Zupanič, je današnji dogodek na cvetno soboto nadomestilo za tradicionalni velikonočni sejem, ki je običajno potekal na Dveri Paxu. “Delajo se tudi presmeci pod okriljem turističnega društva Ovtar Jarenine, prav tako vzgojiteljice iz vrtca Jarenina pomagajo otrokom pri barvanju jajčk in izdelovanju velikonočnih okraskov. Te izdelujejo tudi Pridne mravljice,” je povedala Zupaničeva.
Pridne mravljice je skupina upokojenk, ki izdelujejo raznovrstne izdelke. Kot nam je povedala njihova predsednica Marjetka Kranjc, skupaj delujejo že sedem let. “Gre za druženje ob ustvarjanju, zato rade prihajamo. Vsak je dobrodošel, da se pridruži. Ustvarjamo vse, iz naravnih, umetnih, odpadnih materialov, vse kar nam pride pod roke poskusimo uporabiti in kaj ustvariti. Za božič smo imele razstavo jaslic, pred tem pa še jesensko na temo “Darovi jeseni”. Večkrat povabimo k sodelovanju tudi vrtec, da še kaj ustvarijo,” pove predsednica Pridnih mravljic.
“Razstava bo na ogled še vsako soboto in nedeljo do prvomajskih praznikov. Vabimo vse, ki se bodo podali čez Jarenino v teh dneh, da si to ogledajo. Morda bomo s tem tudi koga prepričali, da si ogleda te naše kraje,” je poudarila predsednica krajevne skupnosti.
Skupina Pridnih mravljic je tako ustvarila velikonočno razstavo, ki so jo danes otvorili v jareninski kostnici. “Velikonočne izdelke smo izdelovale od novega leta in sedaj so vsi razstavljeni v Kostnici,” še pove Marjetka Kranjc. Skupina sicer deluje pod okriljem KUD Kajuh Jarenina.
Jarenina ima eno izmed treh prvobitnih kostnic
Kostnica sv. Mihaela v osrčju Jarenine ima z različnimi dogodki že dolgo zgodovino. Za božič je bila tam razstava jaslic, leta 2019 je bila tam tudi večja razstava starih razglednic Jarenine za njeno 880. obletnico. V njej so v zadnjih 20 let potekale še različne likovne in fotografske razstave, prav tako je bila npr. že uporabljena kot božičkova soba.
“Ta ambient, ki je res nekaj enkratnega in edinstvenega v Jarenini, poskušamo osmislit in mu dajati zelo raznolike vsebine. S tem želimo opozoriti na edinstvenost te stavbe. V Sloveniji imamo namreč samo 3 tako prvobitne kostnice iz obdobja 11. oziroma 12. stoletja imamo. Zraven Jarenine sta to še Libeliče in Trebnje,” je ob tem poudarila Zupaničeva in dodala, da Jarenina z njima v prihodnosti snuje sodelovanje, da bi se namen teh edinstvenih stavb ohranil.
“S to kostnico je povezana tudi legenda o Cirilu in Metodu. Na eni izmed svojih poti bi se naj ustavila v Jarenini, kar dokazujejo tudi izpričana zgodovinska dejstva, o kateri piše v svoji knjigi dr. Marija Stanonik, ki se je več ko 20 let ukvarjala s to tematiko,” še pove predsednica krajevne skupnosti in doda, da tudi z njo kmalu načrtujejo sodelovanje.
Razglasili so zmagovalca, ki je najbolje uganil težo buče velikanke
Kot nam je razložila predsednica krajevne skupnosti, Sandra Kurnik Zupanič, so želeli težo buče velikanke razglasiti za Martinovo, a so njihove načrte žal uničili covid ukrepi. V septembru je namreč društvo začelo z akcijo “Dar jeseni”, v okvirju katere so razstavili bučo velikanko v središču Jarenine. Buča je zrasla na posestvu Valdek gospoda Antona Tašiča.
“Vsi obiskovalci Jarenine so imeli možnost ugotavljati težo buče v zameno vsaj dveh evrov prostovoljnega prispevka,” pove Zupaničeva in doda, da je bila buča razstavljena do Martinovega, ko so želeli ugibanje tudi zaključiti in razglasiti zmagovalca. To so zato storili danes. V komisiji je bil župan Občine Pesnica Gregor Žmak, pridelovalec buče Anton Tasič in predsednica krajevne skupnosti Sandra Kurnik Zupanič. Komisija je danes pregledala vse podane stave, poiskala tistega, ki je bil najbližje dejanski teži buče in razglasila zmagovalca.
Buča je tehtala 204 kilograme, o njeni teži so pobrali 109 stav in tako zbrali 285 evrov, ki bodo predani Osnovni šoli Jarenina. Semena buče velikanke je društvo kasneje po dve zapakiralo v male vrečke, ki so bila danes tudi na voljo za prostovoljne prispevke, tako da bodo sredstvom dodali še nekaj denarja.
V Jarenino kmalu prihaja obljubljen muzej
Tako župan Občine Pesnica kot predsednica krajevne skupnosti sta potrdila, da prihaja v osrčje Jarenine Hiša štajerske glasbe oz. muzej Alfija Nipiča. Zanj je že objavljen javni razpis. Gre za stavbo, v kateri je danes potekalo druženje, saj so zaenkrat tukaj prostori turističnih in kulturnih društev. Toda že letos bi se naj začela celotna rekonstrukcija stavbe v namene muzeja Alfija Nipiča.
Občina Pesnica je za muzej že prejela sredstva Ministrstva za kulture. Skoraj polovica sredstev za to investicijo je tako že zagotovljena. Drugo polovico bo zagotovila sama občina.
“Kmalu se bodo z gospodom Nipičem začele intenzivne priprave za ureditev tega muzeja. Potrudili se bomo, da bomo pripravili razstavo, ki bo pokrila njegovo celotno delovanje na tem področju, tako v času, ko je bil član ansambla bratov Avsenik, kot v času njegove solo glasbene kariere, ki je zelo bogata. Seveda ne bomo pozabili vključiti tudi dveh velikih koncertov ansambla bratov Avsenik, ki sta se odvila v Jarenini,” pove Zupaničeva in doda, da želijo z muzejem obuditi ravno ta zgodovinski spomin in obiskovalce opozoriti tudi na to komponento Alfija Nipiča.
“Vemo, da je ustvarjalec in glasbenik, ki je zelo dosti nastopal v tujini, za zamejce, za Slovence po svetu, tudi te vsebine bodo vključene v razstavo. Istočasno bomo opozorili, da se je zelo trudil, da je vključeval lokalno okolje in da je s svojim glasbenim prispevanjem doprinesel tudi k temu, da se je razvijalo lokalno okolje,” še pove predsednica krajevne skupnosti.
V spodnjem nadstropju bo tudi prodajalna z lokalnim produkti
Župan Občine Pesnica, Gregor Žmak, je medtem ob muzeju napovedal še celotno obnovo stavbe. V zgornjem nadstropju bo postavljen muzej, spodaj pa tudi prodajalna z lokalnimi proizvodi, ki je za Jarenino še toliko večjega pomena, saj nima prodajalne. “To, da še nimamo trgovine, je razlog, da bo vse skupaj še na višjem nivoju,” ob tem poudari župan.
“Kulturna dediščina v Jarenini gre naprej, sploh z društvi, ki ji dajejo nov pogon. Vsi delamo na tem, da bo Jarenina lepša, boljša in bolj prepoznavna,” še pove župan Pesnice in doda, da ima Jarenina svetlo prihodnost in zato je pomembno, da so takšna društva aktivna, tako kot danes.