Turistično društvo Ovtar Jarenina je tudi letos priredilo srečanje slovenskih fotografov ptic. Tovrstni dogodek so na pobudo Matjaža Wigeleja, ljubiteljskega fotografa iz Jarenine, prvič organizirali lani, in sicer v Jarenini in ob Perniškem jezeru. Udeležilo se ga je 18 fotografov iz vse Slovenije, rdeča nit srečanja sta bila kodeks in etika fotografiranja ptic.
Tokrat je sodelovalo 24 fotografov
Letošnje srečanje, ki je potekalo v sodelovanju z Zavodom za turizem in razvoj Lendava in Stanovanjskim podjetjem Lendava, so pripravili v Lendavi. Za program in organizacijo dogodka je poskrbel Vlado Sofronievski iz Lendave .“Želim, da bi se ta srečanja z namenom medsebojnega spoznavanja in povezovanja kulturno-turistične ponudbe odvijala na različnih lokacijah po Sloveniji,” nam je povedal Wigele. Tokrat je sodelovalo 24 fotografov iz vse Slovenije. Srečanje se je začelo v vaškem domu v Dolgi vasi pri Lendavi. Po pozdravnih govorih Igorja Kolenka, direktorja Stanovanjskega podjetja Lendava, in podžupana občine Lendava Patrika Kosca so sodelujoče pogostile lokalne gospodinje z lokalnimi kulinaričnimi specialitetami, kot so pereci in kurtoši, narezki, kavica, …
Odpravili so se v Mursko šumo
“Ker je namen srečanja tudi spoznavanje nove in najnovejše fotografske opreme, so nam podjetja Nikon, Fujifilm, Sigma in Sony predstavili novosti na trgu. Opremo smo kasneje na terenu lahko tudi preizkusili,” pojasnjuje Matjaž Wigele. S kombiji so se namreč odpeljali v Mursko šumo. Gre za svojevrstni gozd, ki se na površini 361 hektarjev razprostira ob slovensko-hrvaško-madžarski meji, južno od krajev Pince Marof in Benica, ob sotočju Ledave in Mure. Predstavlja edinstveno naravno gozdnato krajino ob reki Muri, kjer na mnogih delih človek še ni posegel v naravo. Murska šuma je nižinski poplavni gozd, drevesne vrste, ki v njem rasejo, so predvsem listavci. Tam je veliko ptičjih vrst, zato je to območje ornitološko eno najpomembnejših v Sloveniji. Del Murske šume se je do danes ohranil kot pragozd. Fotografe so na omenjeni lokaciji pričakali trije ornitologi; Anja Cigan, mag. biologije in ekologije z naravovarstvom, Željko Šalamun, gozdar in ornitolog pri Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, in Branko Bakan, profesor biologije in sociologije, raziskovalec, botanik in ornitolog.
“Sledila so predavanja na teme spoznavanja lokalnih ptic in njihovih habitatov, kodeksa in etike fotografiranja, spremembe habitatov glede na vremenske razmere. Fotografsko opremo, ki nam je bila razpolago, smo testirali ter primerjali s starejšo opremo. Po dvournem delu na terenu smo se vrnili v vaški dom, kjer so nam domači kuharji, med njimi sta bila prvaka v kuhanju na Bogračijadi leta 2019, skuhali bograč. Nato nas je še pozdravila direktorica Zavoda za turizem in razvoj Lendava Martina Bukovec. Predstavila nam je njihovo turistično, kulturno in kulinarično ponudbo.” Za zaključek so se fotografi podali šena lendavski stolp Vinarium, kjer so še naredili nekaj fotografij.