Uroš Brežan, minister za naravne vire in prostor, je danes po zadnjem obilnem deževju, zaradi katerega so se sprožili tudi številni plazovi, obiskal mestno občino Maribor, občino Pesnica, zdaj se mudi v Šentilju.
Ob ogledu plazu Drankovec v Jakobskem Dolu v pesniški občini, ki je odnesel dobršen del občinske ceste, ki vodi mimo doma starejših Idila proti centru Jakoba, je pohvalil lokalne službe (občinske uprave, civilno zaščito, krajevne skupnosti) v posameznih občinah, ki v teh razmerah delujejo izjemno dobro in agilno. “Znajo se odzvati na zahteve, ki jih prinesejo takšne razmere.” Dejal je, da se z ekipo z ministrstva pogovarjajo o tem, kako bodo dolgoročno nastavili sanacijo škode, ki nastaja. “Na strani države bomo naredili vse, kar je potrebno, da bodo pripravljeni projekti šli v čim krajšem času tudi v izvedbo.”
Na naše vprašanje, ali bo torej država občinam pomagala, je minister odgovoril: “Zagotovo, to je naša naloga. Tudi zakon o odpravi posledic naravnih nesreč pravi tako. Po tem, kar sem videl, lahko rečem, da bomo gotovo šli preko tiste meje, ki jo zakon zahteva, zato da se pripravi sanacijski program. Govorim o škodi, ki mora presegati 0,3 promila prihodkov državnega proračuna. Ko bomo s strani občin dobili najprej prijavo škode, potem pa pripravljene projekte, bomo šli v pripravo sanacijskega programa, ki ga bo potrdila vlada. To bo podlaga za to, da se bodo ti projekti potem na terenu začeli tudi izvajati.”
Ker bo država občinam povrnila le stroške izvedbe projektov, ne pa tudi DDV-ja in stroškov priprave projektne dokumentacije, nas je zanimalo, ali jim bo država tudi na tem področju stopila naproti. “V tem trenutku so pravila in izvajanje sanacij takšna. Verjamem, da bomo tudi tu našli skupni jezik. Naša skupna naloga, tako države kot občin, je, da državljanom v takšnih razmerah priskočimo na pomoč.”
Župan Gregor Žmak: Škoda se bliža šestim milijonom
Župan občine Pesnica mag. Gregor Žmak je dejal, da narava pesniški občini tokrat ni prizanesla, sprožili so se številni plazovi. Starejši ljudje vedo povedati, da že 70, 80 let niso videli takšnih poplav. “Vse to bomo zelo težko sanirali sami. Minister Brežan je obljubil pomoč, res pa je, da bomo morali sami pri pripravi projektov plačati visok znesek DDV-ja in projektne dokumentacije.” Kje bodo vzeli denar za to, župan v tem trenutku še ne ve. V proračunu imajo predvidenih veliko evropskih investicij, ki jih morajo zaključiti. Poskušali bodo poiskati morebitne rezerve, v nasprotnem primeru se bodo morali zadolžiti, je še dejal župan in dodal: “Še včeraj smo mislili, da je škode za 3,5 milijona evrov, danes se je izkazalo, da se bližamo že šestim milijonom evrov. Pri nas ceste že tako ali tako urejamo v težkih pogojih. Ni tako kot v nižinskih občinah, kjer položijo asfaltno prevleko in ta drži naslednjih 40 let. Tukaj v Slovenskih goricah že pri asfaltiranju vemo, da se bo zaradi konfiguracije terena in podlage pojavila kakšna razpoka.”
Naslednji korak bo popis škode, sledi ureditev dokumentacije in nato, kot je obljubila država, zagotovitev sredstev za sanacijo plazov.
Tudi če bo država res zagotovila sredstva za sanacijo večje škode (plazov, udorov cest, …), bodo še vedno lokalne skupnosti tiste, ki bodo morale v proračunih zagotoviti sredstva za sanacijo manjših poškodb, ki so nastale na lokalni infrastrukturi.