Na vinogradniški kmetiji Črnko v Jarenini so danes predstavili novo serijo linije vin, imenovanih Oceanus. Gre za rumeni muškat in penino, pridelano po klasični metodi. Posebnost obeh vin je, da sta kar pet let zoreli na dnu Piranskega zaliva, in to na globini 20 metrov pri temperaturi, v temi in tišini, s čimer sta postali  harmonični vini bogatega in plemenitega okusa. Zoreli sta v tamkajšnjem školjčišču, obdani z muljem, sekundarna fermentacija in zorenje pa sta potekala v steklenicah v idealnih temperaturnih pogojih (od 12 do 13 stopinj Celzija).

[[image_1_article_72614]]

Črnkovi so pionirji na tem področju, saj so kot prvi v Sloveniji  prvo penino iz globin morja predstavili že leta 2009. Prvo steklenico je takrat na prireditvi v Črnkovi degustacijski sobi odprl takratni predsednik države dr. Danilo Türk.

Peneče vino in rumeni muškat sta vrhunske kvalitete, steklenice pa so obraščene z raznimi morskimi organizmi, ki v kameni podobi formirajo unikatne steklenice iz morskih globin. Penina Oceanus je suha penina, izdelana po tradicionalni metodi »methode traditionele classique«, rumeni muškat pa polsladko vino z letnico 2018. Steklenice pakirajo v stilno oblikovano embalažo iz plemenitega slovenskega orehovega lesa.

Morje je lahko prav dobra vinska klet 

Silvo Črnko je še pojasnil, kako se je sploh porodila ideja o zorenju vin na dnu slovenskega morja: "Hčerka Tamara se je kot 14-letno dekle potapljala s starjšimi prijatelji in takrat ji pod vodo niso dali za popit penine. Prišla je iz morja in se nad tem pritožila. Nakar mi je povedala, v kakšni globinah so imeli steklenico. Iz njenega računalnika smo razbrali, v kakšni globini je določena temperatura, in ugotovili, da je morje prav dobra vinska klet. Na določenih globinah je namreč temperatura vso leto nespremenjena in primerna za fermentacijo penine oziroma hranjenje vina."

[[image_2_article_72614]]

Steklenica v morju zorjene penine dosega pri Črnkovih ceno 200 evrov, rumeni muškat pa 150 evrov. Oba ponujajo v unikatno izdelani leseni embalaži. 

[[image_3_article_72614]]

Današnjega slovesnega odpiranja prve steklenice so se med drugim udeležili gostje iz ameriškega veleposlaništva v Ljubljani, med njimi je bila Melania Arreaga, odpravnica poslov na ameriškem veleposlaništvu, župan občine Pesnica mag. Gregor Žmak, Jurček Žmauc, dolgoletni generalni konzul Slovenije v Clevelanduin številni drugi gostje. 

[[image_5_article_72614]]

Žmak je med drugim v nagovoru dejal, da je vedno znova ganjen, ko vidi, kaj je družina Črnko naredila. Omeni letnico 1995, ko je s chardonnayjem dobila zlato medaljo v Parizu, s čimer je odprla precej poti za štajerske in slovenske vinogradnike čez lužo. Ameriški ambasadi se je zahvalil za vso pomoč. Žmauc pa je poudaril potencial, ki ga imata slovenska hrana in vino, v Združenih državah Amerike. 

[[image_4_article_72614]]

Velik del vin izvozijo v ZDA 

Družina Črnko je prve steklenice pod lastno blagovno znamko napolnila pred 40 leti, davnega leta 1984, kmalu zatem pa so se začeli udeleževati raznih vinskih sejmov in vinskih ocenjevanj. V preteklosti so za svoja vina prejeli mnoge zlate in srebrne medalje na svetovnih ocenjevanjih v Parizu, San Franciscu, v Montrealu in v Ljubljani. Že vrsto let uspešno prodajajo vina v Sloveniji, zadnjih 20 let pa tudi v ZDA, kamor danes izvozijo velik del svoje vinske ponudbe. Vina pridelujejo na pet hektarjih vinogradov, na gričih Jareninskega Vrha in bližnjega Slatenika.

[[image_6_article_72614]]