Jareninska gibanica je bila še pred nekaj meseci relativno neznana jed. Zanjo so morda vedeli nekateri starejši prebivalci zaselka Vajgen pri Jarenini v občini Pesnica, po predstavitvi gibanice v muzeju Alfija Nipiča pa se je to spremenilo.
[[image_8_article_73503]]
Ker smo tudi sami želeli preveriti, za kakšno jed gre, smo se odpravili na teren. V kuhinji muzeja v Jarenini so nas prijazno sprejele prizadevne članice Turističnega društva Ovtar Jarenina Silva Zener, Darja Repina in Zinka Rokavec ter nam prikazale celoten postopek priprave gibanice. O njeni zgodovini pa smo povprašali Sandro Kurnik Zupanič, predsednico sveta KS Jarenina in koordinatorko programov v muzeju Alfija Nipiča.
[[image_1_article_73503]]
Pekli so jo ob vseh težjih opravilih, zlasti ob košnji
Podeželske žene turističnega društva jareninsko gibanico, ki velja za lokalno posebnost, pripravljajo po starem receptu z Zupaničeve domačije v Vajgnu. Tam so v preteklosti gibanico pekli ob vseh težjih opravilih, predvsem pa ob košnji. Ob prvem svitu se je na travnike v Jarenini napotilo 16 koscev, ki so kosili eden za drugim v poševni vrsti. Sledile so jim grabljice, ki so raztrosile travo. Naslednji dan so travo obrnili, pograbili ter naložili na vozove. Kosci in grabljice so se po končanem delu okrepčali z gibanicami, pečenimi v krušni peči. Še tople so naložili v gibančnik (pleteno slamnato košaro), po šest eno na drugo, da so ostale tople. Tako naložene so jih v gibančniku razrezali na 12 trikotnih kosov in jih odnesli na travnik, kjer so jih kosci in grabljice pojedli. Zraven so ponudili jabolčnik, za priboljšek pa tudi vino.
[[image_2_article_73503]]
Sandri Kurnik Zupanič je recept za jareninsko gibanico zaupala njena babica Milica Zupanič. O tem, kaj ji je povedala, pa v spodnjem posnetku:
Slana jed z dodano proseno kašo
Darja Repina je lani gibanico po nekoliko prilagojenem receptu, originalni je vseboval manj nadeva, poskusno spekla v domači kuhinji. "Potem ko smo ugotovili, da je jed ustrezna, smo se odločili, da jo bomo pripravili tudi v okviru turističnega društva. V lepo urejeno muzejsko kuhinjo smo poklicali članice našega društva, aktiv podeželskih žena in deklet, in spekli gibanico. Ženske so bile nad njo navdušene." Od lanskega poletja so spekle že več kot 50 gibanic. Njihova posebnost je v tem, da gre za slano in ne sladko jed, kot marsikdo pričakuje, skuti pa je dodana skuhana prosena kaša.
Za testo potrebujemo: 300 g gladke moke, 20 g kvasa, 50 g masla, 2 dcl mleka in sol. Za nadev: 500 g skute, 150 g prosene kaše, 4 dcl kisle smetane, 4 dcl mleka in sol. Za preliv pa še 2 jajci in 2 dcl kisle smetane. Iz naštetih sestavin naredimo kvašeno testo in ga pustimo vzhajati. Vzhajanega razvaljamo na cm debelo in položimo na namaščen pekač.
Proseno kašo skuhamo na mleku. Dodamo skuto in kislo smetano ter sol in dobro premešamo. Nadev enakomerno porazdelimo po testu. Zapognemo robove in pustimo, da se tako pripravljena gibanica malo dvigne. Nato jo prelijemo z razžvrkljanimi jajci in kislo smetano. Spečemo in prelijemo s stopljenim maslom ali margarino. Malo ohladimo, po želji posladkamo in ponudimo.
[[image_5_article_73503]]
[[image_6_article_73503]]
[[image_7_article_73503]]
V Turističnem društvu Ovtar Jarenina načrtujejo, da bi za jareninsko gibanico zaščitili ime oziroma pridobili označbo zajamčene tradicionalne posebnosti po evropski shemi kakovosti.
[[image_4_article_73503]]
Jareninsko gibanico lahko poskusite v muzeju Alfija Nipiča v Jarenini, tam jo lahko tudi naročite (na [email protected]).