Jakobski Dol je bil pretekli konec tedna središče vsega dobrega, kar prinese poletje na Štajerskem: druženja, domače hrane in vina, nasmehov, malce pa tudi tekmovalnega duha. V okviru krajevnega in župnijskega praznika so namreč pripravili že 15. Jakobsko kühlo – državno tekmovanje društev kmečkih žena in deklet v kuhanju kisle žüpe.

Dogodek, ki ga je letos že prav res tradicionalno organiziralo Društvo kmečkih žena Jakob v sodelovanju z Zvezo kmetic Slovenije, je privabil tako tiste, ki prisegajo na tradicijo, kot tiste, ki jih je zgolj zanimalo, kako je videti državno prvenstvo v pripravi te priljubljene kmečke jedi.

Ko v kotličkih vre zgodovina

Na prizorišču se je zbralo 12 ekip iz različnih koncev – ob gostiteljicah Društva kmečkih žena Jakob še Društvo žena in deklet Občine Hajdina, Društvo gospodinj Juršinci, Društvo kmetic Občine Šentilj, Društvo kmečkih žena Lenart, Društvo kmečkih žena in deklet Cerkvenjak, Društvo kmečkih žena in deklet Trbovlje, Društvo podeželskih žena Sv. Jurij ob Ščavnici, Društvo kmetic, žena in deklet na podeželju Izlake – Mlinše – Kolovrat, Podeželske žene TD “Ovtar” Jarenina, Društvo podeželskih žena in deklet Selnica ob Dravi ter Društvo kmečkih žena Občine Kungota.

Obiskovalce je že od daleč vabil vonj, ki ga pozna skoraj vsak, ki je odraščal na podeželju, pa tudi vsak, ki se je kdaj udeležil »pravega« slovenskega praznovanja – vonj po kisli žüpi, ki se kuha v velikih kotlih nad ognjem. Kaj je tisto, kar kislo juho napravi zmagovalno, je razkrilo prav sukanje kuharskih mojstric nad kotli – nekatere so se odločile za bolj kiselkaste različice, druge za bolj krepke, spet tretje za malce blažjo obliko.

[[image_5_article_79031]]

Med tekmovanjem ni šlo le za to, kdo bo skuhal najboljšo žüpo, ampak tudi za to, kdo bo ustvaril najlepši kotiček – s prtom, šopkom in domačimi dodatki, ki so naredili vsak prostorček zares poseben.

[[image_6_article_79031]]

Zlato v Lenart

Komisija, ki ni imela lahkega dela, je po pokušini odločila: zlato priznanje za najboljšo kislo žüpo je šlo v roke Društvu kmečkih žena in deklet Lenart. Srebrni priznanji sta prejeli Turistično društvo Ovtar Jarenina in Društvo kmetic občine Šentilj, priznanje za najlepše urejen prostor pa so si prislužile članice Društva žena in deklet občine Hajdina.

[[image_1_article_79031]]

Lenarške mojstrice kisle juhe Jožica Muršec, Marija Zlodej ter Marija Vrabelj so povedale, da tradicijo kuhanja kisle žüpe negujejo že vrsto let, tekmovanja pa se udeležujejo že vse, odkar ga v Jakobu prirejajo – tako letos ni bilo prvič, da je zlata kühla odromala prav v njihove roke.

In kako se na tekmovanje pripravljajo ter kaj je njihova skrivnost kisle žüpe?

Še zdaleč ne le tekmovanje

Čeprav je tekmovanje osrednji del prireditve, pa je nedeljsko dopoldne v Jakobu ponudilo še marsikaj – predvsem priložnost za druženje, klepet ob sveže pripravljenih domačih dobrotah, čas za pokušino lokalnih vin, pa tudi trenutek za kak obrat ob glasbi ali dva.

[[image_3_article_79031]]

Za vse radovedne pa tudi možnost, da poskusijo med dolgotrajnim kuhanjem iz izkušenih kuharskih mojstric lokalnih društev izvleči tisto skrbno varovano skrivnost najboljše kisle juhe.

[[image_4_article_79031]]

Zakaj kisla žüpa?

Kisla žüpa je bila nekoč nepogrešljiva na vsaki kmetiji – kuhali so jo za praznike, za delovne nedelje, pa tudi kot okrepčilo po veselih nočeh. Danes je ostala kot spomin na čase, ko so bile mize skromnejše, družba ob njih pa toliko bolj glasna in povezana. Jakobska kühla to dediščino ohranja že 15 let in kot kaže, se bo vonj po žüpi iz kotličkov v Jakobskem Dolu širil še dolgo.

[[image_7_article_79031]]