Zelišča in aromatične rastline so ljudje v preteklosti povezovali s čudežnimi ozdravitvami. Da imajo nekatere rožice posebno moč, zaradi česar jih je dobro imeti pri roki, je prepričana Jožica Šerbinek iz Jakobskega Dola v občini Pesnica, ki smo jo obiskali na njeni domačiji v Ročici 46. Po pripovedovanju naj bi v njeni stari hiši, ki je stala na istem mestu kot sedanja, nekaj časa živeli celo menihi. “Sam bog ve, s čim so se pečali, saj so takrat grajene stene merile več kot meter, pod hišo pa je bila globoka klet, ki je spominjala na zaklonišče. Morda so se za temi zidovi pripravljali balzami in blažila. Sedaj tradicijo gojenja zelišč in aromatičnih rastlin nadaljujem tudi sama. Iščem načine, kako okuse tradicionalne kuhinje oplemenititi z dodatki zelišč in dišavnic, divjih in gojenih,” nam pove Jožica, ki nas najprej pelje na čudovit vrt.

Na Jožičinem vrtu raste več kot 70 zelišč in aromatičnih rastlin

Jožica, ki je po poklicu kmetijska tehnica, smer vinogradništvo, sadjarstvo, je leta 1993 ostala brez zaposlitve in se prek zavoda za zaposlovanje in inštituta za rehabilitacijo invalidov iz Maribora vključila v projekt, ki je vzpodbujal pridelavo zelišč. “Ko sem dobila to povabilo, sem na nad tem zelo navdušila, saj so bila v našem vrtu vedno zelišča, ki jih je mama redno dodajala raznoraznim jedem. Vrt smo imeli sprva v dolini, nato sem ga preselila na travnik, nazadnje pa na zemljišče v neposredni bližini moje zelišče izbice. Sprva smo sadilni material, šlo je za šest različnih zelišč, dobili od Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, ostale rastline pa sem iskala, kupovala ter razmnoževala sama, tako da v mojem zeliščnem vrtu danes raste približno 70 zelišč in aromatičnih rastlin, prav tako jagodičevje, vrtnine, sadje in podobno. Vrt je skupaj z majhnim sadovnjakom velik približno pet arov. Približno 40 odstotkov zelišč konča na kompostu, ostalo pa uporabim. Letno pridelam do 25 kilogramov suhih zelišč.”

Potem ko so v lanskem letu rastline na Jožičinem zeliščnem vrtu na kmetiji Šerbinek zaradi suše nekoliko slabše uspevale, je letos drugače. “Vse zelo lepo uspeva, tudi neurja za zdaj niso povzročila večje škode. Večina rastlin je trajnic, enoletnic je le 10 odstotkov.” Na vrtu, ki ni urejen po sistemu gredic in ki ga obišče veliko šolskih in drugih skupin, tako najdemo: poprovo meto, timijane, meliso, plahtico, sivko, origano, majaron, rman, koper, baziliko, tavžentrožo, artičoke, veliki oman, mala strašnica, ribez, aronijo, maline, robide, fige, ginko, vrba, bezeg, šipek, žajbelj, pehtran, rabarbaro, maslenice, perunike, ognjič, dalije, različne vrtnice, hrmeliko, pelin, vijolice, šparglje, ameriški slamnik, pegasti badelj, slovenski hmelj, mak, lan, … “Največ dela na vrtu sem imela konec maja, junija, ko sem obrezovala zelišča.”

Med najbolj priljubljenimi izdelki so čaji, sadni siri, vrtnični žele bonboni, kisi, mila in mazila

Iz pridelanih zelišč in aromatičnih rastlin nastajajo v Jožičini zeliščni izbici številni izdelki; čaji, začimbe (majaron, origano, timijan, bazilika, vrtni šetraj), zeliščna sol, zeliščni sladkor, zeliščni želeji (vrtnični, sivkin, bezgov, metin in citronkin), zeliščni keksi, zeliščni žele bonboni, zeliščni kis (pehtranov in bazilikin), mešanica zelišč za zeliščni sirup, sadni siri (iz kutin, jabolk, hrušk, jagode, marelice), zeliščna mila, mazilo za ustnice, zeliščne kopeli, zeliščna mazila ter zeliščni žakeljčki in blazinice. “Sprva sem pripravljala enostavne čaje, kar pomeni, da je v zavitku le ena vrsta zelišč, nato pa sem se, zaradi velikega zanimanja, odločila za mešane čaje. Prvi je nastal mešani zeliščni čaj, ki ga lahko pijemo vsak dan, sestavljen pa je iz melise, poprove mete, rmana, kamilice, sivke, majaronovih cvetov in plahtice. Ko sem začela vzgajati  vrtnice, sem tudi njih dodala v čajno mešanico, prav tako poprovo meto in bezeg. V ponudbi sta tudi enostavna čaja z žajbljem in plahtico, ki imata na zadnji strani napisane recepte.”

Še posebej zanimivi so izdelki iz skupine kozmetika, ki je narejena na povsem tradicionalni način: “Začela sem s petimi različnimi mazili, ohranila pa sem ognjič, plahtico in sivkino mazilo. Izdelujem tudi tri različna negovalna mila iz ognjiča, sivke in poprove mete.”

In po katerih izdelkih je največ povpraševanja? “Po mešanih in prazničnih čajih, sadnih sirih, vrtničnih žele bonbonih, zeliščni soli, kisih, milih in mazilih.” Vsa zelišča in ostale rastline, ki jih uporablja za izdelke, Jožica pridela in predela sama. Tako v svoji zeliščni izbici, v zatemnjenem prostoru, preživi dolge dneve, včasih tudi noči, zlasti v jesenskem času. Čaje ima že v naprej pripravljene v škatlah, ostalo izdeluje sproti. Za sušenje rastlin uporablja mrežaste sušilnice, razmišlja pa o tem, da bi v sadovnjaku postavila manjšo leseno hiško, v kateri bo uredila sušilnico.

Veliko njenih izdelkov, ki si jih je mogoče ogledati na spletni strani, na voljo pa so v Jožičini zeliščni izbici, je namenjenih za osebna in poslovna darila. Pogosto pa lahko našo sogovornico, ki je bila več let predsednica Društva kmečkih žena Jakob, srečate tudi na raznih tržnicah in sejmih. V zadnjem času opaža, da zanimanje za njene naravne izdelke in proizvode, ki so na ocenjevanih več visokih priznanj, narašča.