Prazniki so čas, ko se zberemo z najbližjimi, si vzamemo trenutek za odmik od vsakdanje naglice in uživamo v okusih, ki nas povezujejo. Pri tem vino ni le dodatek, temveč lahko postane pravi osrednji igralec na praznični mizi.

Pogovarjali smo se z dvema izkušenima vinarjema, Matejem Markušem (Vina Oskar) in Klemnom Vršičem (Vina BAKUS), ki sta delila svoja razmišljanja in nasvete o tem, kako izbrati, servirati in uživati vino ob prazničnih pojedinah.

Začnimo … z načrtovanjem in kozarci

Tako kot pred praznično pojedino vselej razmislimo o izbiri krožnikov, pribora in serviet, ob izbiri vina razmišljamo tudi o kozarcih.

»Sam za uvod ko navadno ponudim penino, nikoli ne uporabim klasičnih peninskih kozarcev ampak kozarce za belo vino, dovolj velikega volumna da penina lahko v njih "zadiha" in s tem da iz sebe ves aromatski potencial,« razlaga Markuš in nadaljuje:

»Včasih je veljalo da morajo biti penine in šampanjci ohlajene na vsaj 5 do 6 stopinj. To je sicer dobro, ampak se moramo zavedati da se bodo malenkost manj ohlajene bistveno bolj razdajale v svoji aromatiki, predvsem, kadar gre za kompleksnejše variante, ki so zorele dlje.«

[[image_1_article_72726]]

Dodaja še: »Približno enako velja za bela vina vendar tukaj še par stopinj več. Pri rdečih vinih je temperatura okoli 18°C super, treba pa je paziti na dovolj volumensko velik kozarec, ki vinu daje dovolj zraka, da lahko v njem "zadiha" in se pokaže v najboljši luči.«

Zaupa nam še en praktičen nasvet: »Če je vino zorjeno, torej starano, ga je včasih pametno tudi dekantirati, s tem ga ločimo od morebitne usedline ter dodatno prezračimo.«

Pri tem Vršič za vse, ki pripravljajo domače praznične pojedine, svetuje nekaj nadvse uporabnega: »Najbolj enostavno in ekonomično je izbrati univerzalen kozarec, v katerem lahko postrežemo skoraj vsa vina. Pri temperaturi pa moramo biti pozorni, katero vino ponujamo. Penine naj bodo hladnejše (6°C), bela vina 10°C, rdeča 18°C. Pri večini vin na trgu, tudi pri naših, najdete na etiketi podatek o primerni temperaturi serviranja. Optimalno je da so vina ohlajena kakšno stopinjo nižje, saj se v toplem ambientu hitro segrejejo. Prav tako pa je tudi lažje vino nekoliko ogreti v kozarcu, če je postreženo prehladno kot pa obratno.«

Kaj pa, ko je vino enkrat odprto in ostane na praznični mizi? »Kar se tiče odprtih steklenic, se sam nikoli ne obremenjujem preveč, saj večini vin ustreza, da pridejo v stik z kisikom in tako lepše zadišijo,« pove Markuš in pripomni: »Včasih je prav zanimivo spremljati kako se aromatika razvija ko sedimo za mizo.«

»Ponavadi smo v družbi družine in prijateljev, tako da ohranjanje vina svežega ni težava, saj v veliki družbi hitro poide,« pa hudomušno pripomni Klemen Vršič, ki predlaga, da vino, če ga želimo za nekaj časa postaviti na hladno, med večerjo damo kar na okensko polico in si v hladilniku prihranimo dragoceni prostor za vse ostale praznične dobrote.

Obstaja recept za praznično vinsko spremljavo?

Če pri pripravi praznične hrane sledimo receptom, se pojavi vprašanje, ali obstaja tudi »recept« za popolno praznično vinsko spremljavo.

»Praznična hrana je velikokrat "težka", zato sam menim, da je idealna kombinacija belo vino suho vino z do 13 % alkohola ter prijetno živahno kislino, ki predstavlja dobro protiutež,« razmišlja Markuš, ki stoji za Vini Oskar, pri čemer svetuje: »Štajerci imamo tukaj zelo pestro izbiro: Sauvignon, Rizling, Šipon, ...«

O kombiniranju vin in prazničnih jedi spregovori tudi Vršič: »Zraven govejih jedi se ponavadi priporočajo rdeča vina, recimo modri pinot. Sam bi raje priporočal nekaj bolj svežega zraven vse te težke hrane.«

Pove še: »Solaris, chardonnay ali sivi pinot so vsa odlična izbira. Vina so bogata in jih lahko brez težav ponudimo zraven teh jedi, hkrati pa še vedno sveža in odlično uravnotežijo močno hrano. Tudi s penino rosé ne bi zgrešili, saj ima enake karakteristike, kot prej omenjena vina.«

[[image_2_article_72726]]

Pa kombiniranje vina in prazničnih sladic?

»Včasih je veljalo, da k sladicam sodijo sladka predikatna vina, danes pa je bolj zanimivo nekaj kar ni tipično. Sam gostom velikokrat ob sladicah ponudim popolnoma suhe zelo zorjene penine, ki so kislinsko zelo bogate in lepo uravnotežijo sladkor, hkrati pa njihov aromatski profil zajema zelo širok spekter od suhega sadja raznih začimb, ki jih pogosto najdemo v božičnih pecivih, tako se okusi lepo poklopijo,« pove Matej Markuš ter pripomni, da se vedno splača poskusiti nekaj novega, včasih tudi »norega«.

Kaj pa o sladicah pravijo v Vinih BAKUS? »Vedno se orientiramo glede na to, kako sladka je naša sladica. Božični medenjaki in peciva so ponavadi precej sladki, za to bi zraven priporočal vino z večjim ostankom sladkorja,« pravi Vršič in doda: »Vino zraven teh sladic naj res bogato, ekstraktno in polnega okusa. Pri takšnih vinih lahko imamo potem tudi malo manj sladkorja, ampak se vseeno lepo ujamejo s sladicami.«

Že res, da obstajajo pravila in priporočila, a Vršič, ki stoji za prepoznavnimi Vini BAKUS, izpostavi še nekaj … »Najbolj pomembno je, da izberemo vino ob katerem uživamo. Nekateri bodo izbrali suha, drugi slajša vina ali penine. Vsakdo ima svoj okus in najbolje se je zanesti na to.«

Doda še: »Lahko pa včasih poskusimo kaj novega in si zraven večerje privoščimo vina po priporočilu kuharjev, sommelierjev ali vinogradnikov itd. ... Tako spoznamo nove kombinacije okusov, ki nas lahko pogosto pozitivno presenetijo.«

[[image_3_article_72726]]

Steklenica dobrega vina je univerzalno in vselej odlično darilo

Vino pa med prazniki ni le ključen del praznične mize, ampak tudi presenečenj pod smrečico. Ob čokoladi in njenih variacijah namreč predstavlja najbolj univerzalno in priljubljeno idejo za darilo, s katerim res ne moremo zgrešiti. Kaj za obdarovanje priporočata Vršič in Markuš?

Matej Markuš kot darilo vsekakor priporoča njihovo penino Oskar Brut, ki jo izpostavi kot izvrsten uvod prazničnih srečanj, Klemen Vršič pa povabi, da za izbiro steklenice za darilo pobrskamo po njihovi ponudbi vin, vselej dobra izbira pa je tudi njihova penina Rosé.

Še vedno ne veste, katero vino postreči?

Kaj naša vinarja priporočata kot svojo ultimativno praznično vinsko izbiro?

»Pri tem vprašanju bom verjetno nekoliko pristranski, saj sem ljubitelj penin in bi verjetno lagal, če bi priporočal karkoli drugega kot penino rosé,« pravi Vršič in nadaljuje: »Drugače pa šalo na stran. Kot sem že omenil, je izbira vina za kakršnokoli priložnost vedno stvar okusa vsakega posameznika. Ob vinu je treba uživati in to lahko samo takrat, kadar nam je vino všeč.«

Če morda sami nismo taki ljubitelji penine, pa Klemen Vršič priporoči še njihov solaris, chardonnay in sivi pinot, ki jih lahko kombiniramo s številnimi jedmi.

Kot vsestransko izbiro k jedem Matej Markuš priporoči svojo penino Oskar Brut, doda pa, da se k praznični večerji odlično podata tudi renski rizling ter nato modri pinot.

Penine so zvezde prazničnega nazdravljanja

Oba vinarja se strinjata, da so penine prva izbira za božična in novoletna nazdravljanja. Markuš priporoča svojo penino Oskar Brut, ki je vsestranska tako za uvod kot za darilo. Vršič pa izpostavlja svojo penino rosé.

Kadar izbiramo vino za darilo, z dobro penino ali kakovostnim belim vinom skorajda ne moremo zgrešiti. Vršič poudarja: »V naši ponudbi je nekaj za vsak okus. Penina rosé je najbolj priljubljena izbira, a tudi solaris, chardonnay ali sivi pinot so odlična darila.«

Oba vinarja sicer opažata, da se okus potrošnikov spreminja. »Ljudje vse bolj cenijo kakovost in radi raziskujejo nove okuse,« pravi Markuš, Vršič pa dodaja, da je vedno več povpraševanja po suhih vinih, čeprav se ljudje na koncu odločajo za to, kar jim najbolj prija.

Za konec Klemen Vršič vse bralce vabi, da obiščete njihovo spletno trgovino, kjer v decembru s kodo BREZDOSTAVE nudijo brezplačno dostavo, Matej Markuš pa zaključi z mislijo: »Praznični večer je vedno lepši ob dobrem vinu, a najpomembnejše je, da ga delimo z ljudmi, ki jih imamo radi.«