Poleg pobiranja in shranjevanja pridelkov ter sajenja zimske zelenjave pa je prav tako izjemnega pomena pripraviti vrt oziroma prazne gredice na zimo in počitek, saj je jesenska priprava dobra osnova za odličen pridelek naslednjo sezono.

Tla moramo pripraviti še pred prihodom zime

V kolikor se odločimo za gnojenje s hlevskim gnojem je tla potrebno obdelati že jeseni, saj so v nasprotnem primeru rastline lačne. Nekateri so zagovorniki rahljanja tal in drugi prekopavanja. Težka in ilovnata tla je pred zimo potrebno dobro prekopati, lahka peščena tla pa lahko samo globoko razrahljamo. Če gnojimo z organskimi gnojili, gnojimo s polovičnim odmerkom v jeseni in s polovičnim odmerkom spomladi ob pripravi gredic na vrtu.

Zimske solate, ki jih posejemo jeseni, nam spomladi dajejo zgodnje obilne pridelke. Pri ljubiteljih vrtnarjenja so najbolj uveljavljene mehkolistne zimske solate. Vse bolj priljubljene so prav tako zimske krhko-listne solate. Sejemo jih od sredine avgusta do konca septembra. Včasih je uspešna tudi kasnejša setev. Tako kot skozi vso leto, so vam v prodajalni KZ Rače na voljo tudi sadike zimske solate različnih sort.

Vse pripomočke za shranjevanje in pobiranje, pripomočke za kletarjenje, čebulice, semena, sadike, vrtne koprene, različna gnojila, ki jih še potrebujete v jesenskem času in še mnogo več, lahko dobite v prodajalni z repromaterialom Kmetijske zadruge Rače

Zadnji rok za motovilec, špinačo, redkvice

V avgustu in septembru posejana motovilec in špinača sta namenjena jesenskemu uživanju. Druga polovica septembra pa je čas, ko ju posejemo za spomladansko uporabo. Rukolo lahko na prosto sejemo vso leto, divja rukola v bolj zavetrnem delu celo prezimi. Zadnji rok za setev redkvice je sredina septembra in pobiramo jo lahko že čez dober mesec.

Pred nizkimi temperaturami in hladnejšimi nočmi lahko na našem vrtu zaščitimo svoje mlade rastline na različne načine. Prav tako s pokrivanjem podaljšujemo pobiranje pridelkov. Med drugim lahko na vrtu rastline pokrijemo s tuneli ali z vrtno kopreno, ki dviguje temperaturo okoli rastline in na tak način pomaga rastlini.

Ne prehitevajte s čebulo in česnom.

Čebulček in česen sadimo v drugi polovici oktobra. Zimski česen sadimo še bolj pozno, šele v zadnjem tednu oktobra ali v prvem tednu novembra. Tako bo najbolje prezimil.

Danes so redke rastline, ki so tako vsesplošno znane in tako zelo široko uporabne v prehrani kot česen, ki se že tisočletja uporablja. Dolgo so ga namreč uporabljali le kot zdravilo. Česen ima izjemne zdravilne učinkovine saj dokazano vsebuje snovi koristne za srce, znižuje krvni tlak, ga uravnava, čisti kri, znižuje raven škodljivega holesterola, lajša težave pri dihanju, prebavi, deluje antibiotično pri različnih vnetjih, nahodih, gripi in podobno. Česen nam lahko pomaga pri ohranjanju spomina, imunskega sistema, nam pomlajuje možgane, nekatere raziskave pa celo postavljajo česen na prvo mesto seznama tistih prehrambenih proizvodov, ki lahko preprečujejo nastanek nekaterih vrst raka. Seveda je lahko z uživanjem velikih količin surovega česna, ki ohranja vse zdravilne učinkovine, lahko ogroženo naše družabno življenje. Da pa se to ne bi zgodilo, lahko uporabimo nekatera priporočila. Po zaužitju česna lahko žvečimo meto, peteršilj, spijemo kavo, ga pomešamo z maščobo, kot je olivno olje, z avokadom ali pa ga preprosto zaužijemo pozno zvečer.

Tukaj lahko nabavite vse za shranjevanje in pobiranje pridelkov

Kot že rečeno, je jesen čas pobiranja in shranjevanja pridelkov, ki smo jih skozi vso leto skrbno negovali. Za shranjevanje in pobiranje pa potrebujemo različne posode, kadi, košare, zaboje, sode, steklenice, kozarce za vlaganje, vreče, vrečke in drugo. Vse pripomočke za shranjevanje in pobiranje, pripomočke za kletarjenje, čebulice, semena, sadike, vrtne koprene, različna gnojila, ki jih še potrebujete v jesenskem času in še mnogo več, lahko dobite v prodajalni z repromaterialom Kmetijske zadruge Rače. Pri nakupu in svetovanju vam bodo na podlagi izkušenj ter znanja z veseljem pomagali.