Ormož bo v prihodnjih letih postal dom enega najsodobnejših proizvodnih obratov v Sloveniji, saj je avstrijski proizvajalec žerjavov in dvigal Palfinger napovedal izgradnjo nove tovarne. Načrtujejo 70 milijonov evrov težko investicijo, kar pomeni tudi nova delovna mesta, izobraževalni center in logistični obrat. A medtem ko ormoška občina pozdravlja to priložnost, se številni sprašujejo, kaj to pomeni za obstoječo tovarno v Mariboru.

Zagon nove tovarne do leta 2028

Kot smo že poročali, so memorandum o sodelovanju v Ormožu podpisali minister za gospodarstvo Matjaž Han, ormoški župan Danijel Vrbnjak in operativni direktor Palfingerja Alexander Susanek.

Nova investicija bo locirana v industrijski coni Glinokop, kjer načrtujejo postavitev obrata za proizvodnjo dvigal in žerjavov ter logističnega centra. Prvotno bo podjetje zaposlilo 25 ljudi, vendar napovedujejo, da bo ta številka s časom narasla. Poleg tega je ormoška občina zaprosila ministrstvo za izobraževanje za nov izobraževalni program “strojni tehnik,” ki naj bi se začel že leta 2026. Palfinger bo v izobraževalnem centru nudil infrastrukturno in kadrovsko podporo, kar bo lokalnim študentom omogočilo več praktičnega dela in boljše možnosti za zaposlitev.

Minister Han je ob tem poudaril, da bo država investicijo podprla z do 30-odstotnim sofinanciranjem, kar predstavlja med 15 in 20 milijonov evrov.

Mariborski obrat zagotovo ostaja

Eno izmed ključnih vprašanj, ki si ga ob vsem tem zastavljajo prebivalci Maribora in zaposleni v Palfingerju je, ali bo nov obrat v Ormožu povzročil zmanjšanje obsega proizvodnje v Mariboru. Palfinger je v Mariboru prisoten že več kot 30 let in zaposluje okoli 900 ljudi, vendar tamkajšnja lokacija ne omogoča širitve. Minister Han je sicer zatrdil, da bo podjetje v Mariboru ohranilo enako število zaposlenih in da gre zgolj za širitev dejavnosti.

[[image_1_article_71775]]

Na podobno temo se je na nedavni novinarski konferenci odzvala tudi direktorica Štajerske gospodarske zbornice, mag. Aleksandra Podgornik, ki je pojasnila, da Palfinger že dolgo išče možnosti za širitev. "Po mojih informacijah gre za širitev investicije, definitivno se v Mariboru ne bo zgodilo krčenje," je izpostavila in dodala, da žal niso našli skupnega jezika z lokalno skupnostjo, prav tako ni bilo primernega prostora in pogojev, ki bi jih oni želeli.

"Imeli so idejo, da bi se širili v Hoče, a je bil tudi tam Zakon o vodah velik izziv, saj je, kot vemo, v Hočah vodovarstveno območje," je še izpostavila. 

"Vesela sem, da se bo omenjena širitev zgodila v naši regiji. Navsezadnje tudi pokrivamo Ormož in si želimo še več takih investicij, kar je v današnjih časih prava redkost."

"Ne želimo si še enega primera Magne"

Podgornikova se je ob tem spomnila izkušnje z Magno, kjer je bil zakon o vodah ključen razlog za težave. "Vemo, da se Magna ni krčila samo zaradi trendov v Evropi, ampak prvenstveno zaradi Zakona o vodah," je povedala in izpostavila, da še danes nimajo rešitev za podjetja, ki so že od nekdaj na teh območjih.

"V Podravju imamo ogromno podjetij, ki imajo zaradi tega velike težave, saj ne smejo postaviti sončnih elektrarn, kaj šele kaj druga."

Naj bi šlo za rešitev v tej smeri, da se določijo seznami nevarnih snovi in se na ta način omogoči podjetjem, da se razširijo, kar je v današnjih časih tudi nujno potrebno.