Včeraj je v Mariboru potekala uradna otvoritev Inovacijskega središča ORbITaLA, ki deluje pod okriljem Regionalne razvojne agencije za Podravje - Maribor. Novo središče bo podprlo razvoj alternativnih prehranskih mrež v Sloveniji, kot so zadruge in kooperative, ki povezujejo lokalne pridelovalce in porabnike. Obenem pa te mreže spodbujajo vzpostavitev trajnostnih, lokalno povezanih prehranskih sistemov. Cilj Inovacijskega središča ORbITaLA je izboljšati dostop do lokalno pridelane hrane in hkrati prispevati k zmanjšanju vpliva na okolje.

Neposreden dostop do sveže in trajnostno pridelane hrane

Alternativne prehranske mreže povezujejo lokalne pridelovalce in porabnike in omogočajo neposreden dostop do sveže, trajnostno pridelane hrane. Delujejo izven običajnih trgovskih verig. Zato je posrednikov manj, spodbujeni so pristnejši in okolju prijaznejši odnosi v prehranskem sistemu.

[[image_2_article_71797]]

ORbITaLA sodi v okvir mednarodnega projekta Food4CE, ki ga koordinira Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo (FGPA). Delovala bo kot eno izmed petih regionalnih inovacijskih središč, ki jih bomo vzpostavili v Sloveniji, Avstriji, Italiji, na Madžarskem in Poljskem. Ta središča bodo omogočila deljenje dobrih praks na področju digitalizacije in optimizacije logistike za alternativne prehranske mreže v navedenih državah.

Maršenka Marksel, FGPA: "Lokalni pridelovalci hrane, povezani v alternativne prehranske mreže, se srečujejo z izzivi na področju digitalizacije, logistike in transporta, zlasti v hladni verigi. Skupaj z logističnimi partnerji želimo izboljšati procese, zmanjšati stroške in omogočiti večjo učinkovitost. Z deljenjem uspešnih praks želimo podpreti vse, ki se soočajo s temi izzivi, in tako izboljšati njihovo vsakodnevno poslovanje."

Skupno iskanje rešitev k trajnostni lokalni hrani

Inovacijsko središče ORbITaLA se nahaja na Pobreški cesti 20 v Mariboru. Odprto je vsako sredo od 8. do 13. ure in deluje tako virtualno kot fizično. Središče je zasnovano kot prostor povezovanja raziskovalcev, predstavnikov alternativnih prehranskih mrež, lokalnih ponudnikov hrane, logističnih operaterjev in oblikovalcev politik. Njegov namen je spodbujati skupno iskanje rešitev, prilagojenih izzivom trajnostne lokalne prehrane, in prispevati k bolj učinkovitim in trajnostnim prehranskim sistemom.

Ob otvoritvi sta bili prvič predstavljeni dve ključni orodji - platforma za prenos znanja (KTP) in platforma za poslovno povezovanje (MP). Ti platformi bosta imeli pomembno vlogo pri širjenju znanja in izkušenj za izboljšanje logističnih procesov in ponujali učinkovite rešitve za povezovanje znotraj alternativnih prehranskih mrež. S tem bosta omogočili krepitev lokalne oskrbe s hrano, povečali učinkovitost kratkih prehranskih verig in prispevali k okoljski trajnosti.

Danijela Kocuvan, kontaktna oseba inovacijskega središča na RRA Podravje - Maribor: "S povečanjem povpraševanja po lokalno pridelani hrani se odpirajo nove poslovne priložnosti za alternativne prehranske mreže in lokalne ponudnike, da do kupcev po najkrajši možni poti dostavijo lokalno hrano. S tem prispevajo k širšim družbenim učinkom in povečanju vrednosti lokalne ekonomije. ORbITaLA predstavlja podporno okolje za izmenjavo znanja in izkušenj, prenos informacij ter nudi individualno podporo za reševanje potreb mrež in ponudnikov."

Povezovanje v lokalnih prehranskih verigah

Inovacijsko središče ORbITaLA spodbuja trajnostne rešitve s povezovanjem ključnih akterjev v lokalnih prehranskih verigah - od proizvajalcev in logističnih operaterjev do trgovcev in porabnikov. S tem prispeva k izboljšanju učinkovitosti prevozov, znižanju stroškov distribucije, lažjemu načrtovanju distribucijskih poti, zmanjšanju izgube hrane ter vzpostavitvi bolj odpornega in trajnostnega prehranskega sistema v regiji. Sistema, ki lahko bolje odgovarja na lokalne potrebe in okoljske izzive.

[[image_1_article_71797]]

Klemen Hartman, Krapše, d. o. o.: "Podjetje Krapše že 22 let uspešno deluje na področju logistike hrane, kjer smo skozi leta razvili in vzpostavili učinkovit ter zanesljiv sistem dostave prehrambnih izdelkov, kar je ključnega pomena tako za dobavitelje kot za končne uporabnike. V skladu s strogimi predpisi smo vzpostavili hladno verigo, ki zagotavlja ustrezno kakovost hlajenih in zamrznjenih izdelkov skozi celoten postopek transporta. S tem zagotavljamo, da hrana v šole, vrtce, bolnišnice in domove za starejše pride varna in sveža, kar je bistvenega pomena za obroke otrok, bolnikov in varovancev. Podjetje je ključen člen v dobavni verigi hrane v Sloveniji. Ponosni smo, da z nami sodeluje veliko znanih slovenskih podjetij. V zadnjih letih je vedno več velikih sistemov prepoznalo prednosti zunanjega upravljanja logistike, za manjša podjetja pa naša storitev pomeni priložnost za zanesljivo dostavo v hladni verigi."

Simona Sternad Vogrin, Kmetijska zadruga Rače: "Velik izziv zadrugi predstavlja dostava mesnin, ki zahtevajo neprekinjeno hladno verigo. Zadruga oskrbuje javne ustanove in gostinska podjetja iz lokalnega okolja, ki imajo različen sistem delovanja. Zgodi se, da zaradi specifičnih zahtev naročnika in pomanjkanja kadrov na obeh straneh zadruga s težavo izpelje naročilo. Podpora središča, ki nas povezuje z logističnimi ponudniki, bo izboljšala naše možnosti za zanesljivo dostavo."

Gorazd Kocbek, Oljarna Kocbek: "Naša dolgoletna družinska tradicija pridelave bučnega olja temelji na kakovosti in zanesljivosti. Da lahko sledimo naši zgodbi, je ključna podpora logističnih partnerjev, ki poskrbijo, da naši izdelki varno in pravočasno dosežejo končne kupce. Naše logistične potrebe so specifične in nestanovitne. Zato nam je izjemno pomembna prilagodljivost logističnega partnerja ter zagotovilo za zanesljivost in varnost."

Martin Pečar, OmniOpti: "Naši sistemi za optimizacijo logistike omogočajo podjetjem prihranek od 10 % do 40 % stroškov distribucije, kar omogoča bolj trajnostno in učinkovito poslovanje."