Na novinarskem srečanju, ki ga je organiziral UKC Maribor, so predstavili najnovejše informacije glede pomembnih investicij in projektov, ki potekajo v mariborskem zdravstvenem centru. Med temi je izstopala predvsem gradnja nove onkologije ter postopki odkupa spornih stanovanj na Masarykovi ulici, ki so še vedno v fazi pogajanj z lastniki.

Dela na onkologiji potekajo v predvideni časovnici

Gradnja onkologije v UKC Maribor poteka po predvidenem terminskem načrtu, brez večjih zastojev, kot je poudaril direktor UKC Maribor, dr. Vojko Flis: "Delo na objektu onkologije poteka po predvideni časovnici in na srečo ni zastojev." Projekt naj bi bil zaključen do konca leta 2026. "V naši ustanovi trenutno tečejo številni projekti zelo intenzivno," je še dodal.

Medtem pa je nadaljnji napredek pri gradnji onkologije tesno povezan z reševanjem odkupov stanovanj, ki se nahajajo v bližini. V tem procesu so se pojavile težave, predvsem zaradi nesoglasij med lastniki stanovanj in UKC Maribor glede cene nepremičnin. Stanovalci so že večkrat zavrnili ponujene cene, vendar so jim bile v zadnjih ponudbah dodane nove ugodnosti.

Marca stanovalcem na Masarykovi ponudili nove, 10 % višje ponudbe

V začetku marca so stanovalcem ponovno ponudili cene, ki so bile 10 odstotkov višje od prejšnjih, pri čemer so bili upoštevani tudi dodatni stroški, kot so selitveni stroški in stroški notarskih storitev. "Želeli smo najti rešitve za te neljube dogodke in dolgotrajnega postopka," je povedal Ivan Osrečki, v. d. direktorja UNKIZ. "Nihče od stanovalcev ni kaznovan. Upoštevane so cenitve, ki jih je opravil cenilec," je še pojasnil Ostrečki.

[[image_1_article_75931]]

Če se stanovalci ne bodo odločili za prodajo pa bo morali nadaljevati postopek razlastninjenja, kar pa ni zaželeno niti iz ene, niti z druge strani. "V kolikor ne bo prišlo do dogovora, ki smo ga ponudili, bo naša zadnja rešitev pristopiti k postopku razlastinjenja," je zaključil Ostrečki.

Negovalna bolnišnica še letos

Ob tem potekajo tudi drugi pomembni projekti, predvsem gradnja novih prostorov za infekcijski oddelek in negovalno bolnišnico. Gradnja infekcijskega oddelka poteka brez zastojev, javni razpis za izbiro izvajalca pa naj bi bil objavljen v prihodnjih dveh tednih. Dela so bila načrtovana za obdobje dveh do dveh in pol let, vendar zaradi nekajmesečne zamude pri začetku gradnje, se pričakuje zaključek projektov v nekoliko podaljšanem terminskem okviru.

"Projekti tečejo v predvidenem terminskem planu," so poudarili predstavniki UKC Maribor, ki pravijo, da so dela na negovalni bolnišnici v polnem teku, ki naj bi bila odprta do konca leta. Zaradi sprememb v projektu so se sicer pojavile manjše zamude, vendar pa bodo prostori pripravljeni za normalno delovanje do konca leta 2025.

Težave pri iskanju zdravstvenega kadra

Direktor Flis je prav tako izpostavil pomembnost iskanja rešitev za kadrovske težave, še posebej pri medicinskih sestrah. "Težave s kadri pri medicinskih sestrah ostajajo, vendar smo v primeru negovalne bolnišnice pripravljeni na prerazporeditev in morebitno dodajanje kadra," je še dejal.

[[image_2_article_75931]]

Poleg tega so na novinarski konferenci izpostavili tudi potrebe po obnovi infrastrukture v UKC Maribor. Želje internistov, nevrologov in patologov po novih prostorih in obnovi kuhinje so ključni izzivi, ki jih želijo reševati v prihodnosti. "Za patologijo imamo že idejno zasnovo, vendar bo treba počakati še na izvedbo," so pojasnili.

Po besedah dr. Flisa, se UKC Maribor veseli končnega zaključka vseh projektov, saj so prostori nujno potrebni za zagotavljanje večje kapacitete in boljše oskrbe pacientov.