Minuli teden je med 194 slovenskimi osnovnimi šolami potekal največji spletni kviz na svetu na temo spletne varnosti pod okriljem A1 Slovenija in zavoda Varni internet. V kvizu je sodelovalo približno 20.000 osnovnošolcev, ki so odgovarjali na vprašanja o varni rabi in pasteh interneta.

Kviz je bil sestavljen in 4 sklopov po 8 vprašanj, ki pa učencem niso povzročala večjih težav, ob tem jih je spodbujal  in jih na humoren način skozi vprašanja popeljal voditelj in stand-up komik Sašo Stare skupaj s sovoditeljico Sofijo. Učenci so bili pri sodelovanju tako uspešni, da so se vpisali v slovito Guinnessovo knjigo rekordov in pri tem premagali Britance. Množična udeležba v kvizu je namreč zadostovala tudi za nov Guinnessov svetovni rekord, ki zdaj šteje 15225 hkratnih udeležencev kviza.

Vir: Facebook OŠ Kungota

Vir: Facebook OŠ Kungota

Spletni varnosti dajejo poseben pomen

Učenci Osnovne šole (OŠ) Kungota se ob tem lahko pohvalijo še z enim uspehom. Med udeleženci vseslovenskega kviza se je namreč najbolje odrezala prav kungoška šola. Po pregledu rezultatov posameznih šol, ki sta jih organizatorja A1 Slovenija in zavod Varni internet izračunala na podlagi ne le doseženih pravilnih odgovorov in hitrosti odgovarjanja, temveč tudi relativne udeležbe na posameznih šolah, je zmaga pripadla kungošli šoli. Drugo mesto je zasedla Osnovna šola Hajdina, tretje pa Osnovna šola Kidričevo. A1 Slovenija je za tri osnovne šole, ki so se odrezale najbolje, pripravil nagradni sklad v skupni vrednosti 10.000 evrov za nakup računalniške opreme, ki ga bo podelil v naslednjih dneh.

V OŠ Kungota so se za sodelovanje odločili, ker menijo, da je za učenke in učence spletna varnost nova realnost, ki je obenem izrednega pomena. “Skupaj s strokovnimi delavci se trudimo omejiti uporabo ekranskih tehnologij, a dejstvo je, da so neizogiben del življenja naših otrok. Vprašanje je le ravnotežje med količino uporabe,” je dejala ravnateljica Osnovne šole Kungota Zdenka Keuc.

Na šoli si tako prizadevajo, da bi otroci nove tehnologije uporabljali za njihove prave namene, zato jih skozi učni proces tudi usmerjajo k temu. Podpirajo računalniško podprte eksperimente, v ta namen organizirajo tudi poseben tehnološki dan, a si pri tem ne želijo, da se življenje otrok vrti izključno okrog tehnologij, je še povedala ravnateljica. “Sodelovanje v okviru kviza se nam je tako zdela lepa priložnost, da kot šola stopimo skupaj in podpremo vseslovensko akcijo, ki ima lep namen,” je še dejala Keučeva.

Nemudoma, ko so bili seznanjeni z datumom kviza, so na šoli začeli s pripravami, pove ravnateljica. “Skupaj z računalničarjema in predstavniki šolske skupnosti smo se dogovorili in določili natančen način dela,” pove. 16. februar je bil tako na OŠ Kungota nekoliko drugačen dan, vsem učencem od 4. do 9. razreda pa so omogočili, da lahko v kvizu sodelujejo. “Posebne vsebinske priprave ni bilo, organizator nam je pravočasno posredoval vsebine za pripravo, otroke pa smo sproti obveščali, kako bo kviz potekal in jih spodbudili, da se nanj pripravijo. Glede na uspešen rezultat, mislim da jim je to tudi odlično uspelo,” še pove ravnateljica.

Vir: Facebook OŠ Kungota

Šola z največjo, kar 72-odstotno udeležbo, je bila Osnovna šola Markovci, največ sodelujočih učencev v absolutnem številu pa je prišlo iz Osnovna šola Domžale. Tam je na vprašanja odgovarjalo kar 427 učencev. Učenec oz. učenka, ki je posamično zbrala največ točk, prihaja iz Osnovna šola Mala Nedelja, sicer pa je na vsa vprašanja pravilno odgovorilo 194 udeležencev.