Arso je ponovno sklical izredno novinarsko konferenco zaradi nevarnega vremena. Kot je povedal meteorolog Branko Gregorčič, je bil tokratni vremenski dogodek sestavljen iz dveh delov. Ponedeljkovi močni nalivi so zajeli predvsem zahod države in osrednjo Slovenijo, danes pa k nam iz jugovzhoda prihaja vlažen zrak, zato bodo padavine najmočnejše popoldne in zvečer. Meteorologe današnji dan najbolj skrbi, ker bo drugi padavinski val padel na že namočena območja.

Reka Drava že poplavlja v svojem spodnjem toku

Največ padavin pričakujemo na območju Zasavja, Savinjske, Koroške, Podravja in Štajerske. “Na teh območjih pričakujemo med 50 in 80, krajevno lahko tudi do 100 litrov dežja na kvadratni meter,” je povedal Gregorčič. Vendar je pričakovanje, da bodo bolj enakomerne in brez ekstremnih nalivov, zaradi česar bo vpliv na vodotoke počasnejši.

Janez Polajnar iz Arso je medtem povedal, da jih najbolj skrbi, ker bodo padavine padale na že namočeno podlago, sploh na ranljivih območjih. Zaradi tega lahko dodatno narastejo hudourniki in zaradi prizadetosti območja ne morejo povedati, kako se bo voda raztekala.

Opozoril je še, da že poplavlja tudi reka Drava, v svojem spodnjem toku, pod jezom Markovci. Visokovodni val, ki je po Dravi prišel ponoči iz Avstrije, se pomika po Sloveniji, je razložil Polajnar.

Razlila se bo tudi reka Mura, vendar kot kaže znotraj poplavnih nasipov. Tekom dneva lahko pričakujemo razlivanja vseh manjših hudourniških vodotokov.

Reke in hudourniški vodotoki v Podravju, predvsem na Koroškem ter reke v porečju Savinje bodo čez dan in v noči na sredo še naraščale. Tekom dneva lahko pričakujemo tudi razlivanje manjših hudournikov v Zasavju in predalpskem hribovju, zvečer pa lahko na Obali najbolj izpostavljena območja poplavi morje.

Za večji del Slovenije obstaja povečana nevarnost nastajanja plazov

Direktor geološkega zavoda Miloš Bavec opozarja, da obstaja povečana nevarnost nastajanja plazov tudi na območjih, ki do zdaj niso bila prizadeta. To velja za večji del Slovenije.

Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan pa je dodal, da so v ponedeljek predlagali občinam, naj za javno alarmiranje uporabijo sirene. Ob tem naj svoje občane predhodno obvestijo, iz kakšnega razloge se lahko sproži sirena, da se izognejo kasnejši zmedi občanov in obremenjevanju številke 112.