Maribor se v letu 2024 sooča z novimi izzivi na področju kakovosti zraka, saj je povprečna koncentracija delcev PM10 v prvih devetih mesecih rahlo presegla slovensko povprečje. Za dodatna pojasnila smo se obrnili na Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH).

Koncentracije delcev PM10 nad povprečjem

Kar se tiče rezultatov januar-september 2024 so bile izmerjene koncentracije delcev PM10 v Mariboru rahlo nad povprečjem izmerjenih koncentracij v Sloveniji. Število preseganj mejne dnevne vrednosti za delce PM10 pa je v navedenem obdobju 10, kar je tik pod povprečjem izmerjenega števila preseganj v Sloveniji.

"Ker je bilo v obdobju januar-september 2024 v Mariboru izmerjeno že 10 preseganj mejne dnevne vrednosti, ima leto 2024 že v tem trenutku več preseganj od leta 2023 (1) ter 2022 (3)," pojasnijo na NLZOH.

Zrak je v primeru toplotnega obrata bolj onesnažen

Kot smo že pojasnili, so se v Sloveniji z začetkom kurilne sezone začele pojavljati tudi višje koncentracije delcev PM10, občasno so izmerjena tudi preseganja mejne dnevne vrednosti. Svoje pa k temu doda tudi meteorološka situacija, saj je zrak v primeru toplotnega obrata bolj onesnažen.

So pa v zimskem času kurišča na lesno biomaso še vedno pomemben (ter občasno tudi najpomembnejši) vir onesnaženja zraka z delci PM10.

Kako lahko mi prispevamo k izboljšanju kvalitete zraka?

Kot pojasnijo v NZLOH lahko onesnaženost z delci PM10 zmanjšamo s pravilnim kurjenjem lesne biomase, z uporabo ustrezno suhih drv ter vzdrževanih ogrevalnih sistemov. Na splošno pa zmanjšamo porabo energije za ogrevanje (recimo z vgradnjo bolj izolativnega stavbnega pohištva, izdelavo izolativne fasade) ter z uporabo energenta ter naprav z nižjimi emisijami onesnaževal.

Ob dnevih s povišanimi koncentracijami delcev pa lahko prilagodimo svoje ravnanje. Sem spada recimo uporaba JPP namesto osebnega prevoza, zmanjševanje temperature ogrevanja v stanovanju/hiši, neuporabe sekundarne peči za ogrevanje na trdno gorivo in podobno.

Dosegli smo nivo, pod katerega se ne bo možno premakniti

V začetku leta, so za naš medij sicer izpostavili, da "se je kakovost zraka z delci PM10 ter tudi z PM2.5 iz leta v leto izboljševala nekje do leta 2020, rezultati za leta 2020-2023 pa kažejo da smo dosegli nek nivo koncentracij pod katerega se v trenutni situaciji ne bo možno premakniti". 

Kot so pojasnili so bile navedene primerjave izvedene na osnovi letnih rezultatov, meritve v letu 2024 pa še potekajo. Če primerjamo samo rezultate januar-september, so izmerjene koncentracije delcev PM10 v letu 2024 rahlo nižje kot leta 2023 ter podobne kot leta 2022. Enako velja tudi za delce PM2,5.