Kot smo že poročali, so v preteklem tednu na območju Pivole v občini Hoče – Slivnica v potok nelegalno odložili večje količine odpadnega oziroma grezničnega blata.

V pogovoru z biologi smo ugotovili, da lahko takšni neljubi dogodki povzročijo veliko ekološko katastrofo, saj se lahko zaradi razlitja blata onesnaži podtalnica, ki je vir pitne vode. Ne samo to, onesnažijo se lahko tudi druge, okoliške vode, kar pa vpliva na tamkajšnje organizme.

Kot so zapisali na spletnem portalu Siol, je poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan že dejal, da je do tega prišlo v ribnikih botaničnega vrta, kjer so gojili različne redke rastline.

Na območju onesnaženja bi se lahko namnožile alge

V primeru, da bo prišlo do evtrofikacije, se bo povečala količina hranilnih snovi, na teh območjih pa se potem lahko namnožijo alge.

Ker bi odpadno blato prišlo iz ene izmed čistilnih naprav, obstaja možnost, da se v njem najdejo kontaminanti, pod katere na primer spadajo zdravila, ki jih ljudje jemljejo. Nenazadnje iz grezničnega blata pogosto delajo raziskave, kje je največji porast porabe drog.

Okoljski minister je onesnaženje ostro obsodil

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je danes ob robu svečane otvoritve nove papirne linije v sladkogorski tovarni Paloma onesnaženje ostro obsodil: “Gre za okoljski kriminal, gre za zavrženo dejanje. Pričakujem, da bodo pristojne službe, ki so seveda že na terenu in že zadevo raziskujejo, čimprej izsledile krivca. Ta bo za nastalo situacijo tudi odgovarjal.”

Vse državljane, ki slutijo, da se kaj podobnega morda dogaja še kje, je pozval, da to čimprej priglasijo okoljski inšpekciji. “Ljudje so brezobzirni, še posebej podjetja iščejo neke bližnjice, kako se znebiti odpadkov, tudi komunalnega blata,” je dodal.

Odpadno blato smo izvažali zlasti na Madžarsko

Razkril je še, da na okoljskem ministrstvu iščejo sistemske rešitve, kam s komunalnim blatom. Tako je v načrtu financiranje sežigalnic komunalnega blata, pripravljena pa je tudi zakonska podlaga za predelovanje komunalnega blata.

“Sistemska zakonodaja je res bila nedoročena, nekatera podjetja so to blato izvažala čez mejo, zlasti na Madžarsko. Sedaj delamo rešitve, da bo blato mogoče predelati doma,” je zagotovil okoljski minister.