Potem, ko smo včeraj poročali o razrešitvi predsednika Mestne četrti Studenci, do katere je prišlo zaradi nezadovoljstva svetnikov, se je na očitke in dogodek odzval sedaj že nekdanji predsednik MČ Danilo Filip Križman. Svetniki so mu med drugim očitali svojeglavo in nekorektno vodenje, neizvedbo krajevnega praznika ter neizdajo glasila MČ, ki je že tradicionalno.

Do takšne situacije v MO Maribor še ni prišlo

“Zgodil se je prvi puč v zgodovini mestnih četrti, odkar živimo v malo bolj demokratični državi se je zgodilo, da so mi odvzeli predsedovanje s kršenjem statuta občine, poslovnika in zdrave pameti. Argument prvopodpisanega Željka Vogrina pod zahtevo za sklic izredno kratke seje je bil, da zato, ker so oni zahtevali sejo in ne jaz, in da jo mora zato voditi najstarejši član,” dogodek, ki se je zgodil v sredo, 12. junija, opisuje Križman in dodaja, so v ihti pozabili razrešiti novega predsednika podpredsedniške funkcije.

Križman: “Razprave niso dopustili, na razgovore z menoj niso prihajali.”

Na seji so kljub Križmanovi želji po tajnem glasovanju, izvedli javno. “Na zahtevo morajo biti volitve tajne. Pučisti so javno glasovali, ali bodo volitve tajne ali ne. Vse to so naredili v prisotnosti Mirjane Mihin, vodje službe za mestne četrti na mestni upravi. Željo Vogrin je (absurd je za to premila beseda) pa je celo vodja Statutarno pravne komisije pri Mestnem svetu.

Zadeve se je lotil mnogo prepozno

Včeraj nam je novoizvoljeni predsednik MČ Studenci Janez Šauperl pojasnil, da jih žalosti dejstvo, da ni prišlo do izvedbe krajevnega praznika, Križman naj bi se zadeve lotil mnogo prepozno, ko so bili roki že zamujeni. Možnost, da bi do le-te prišlo v prihodnjih mesecih, pa zavrnil. “Ta je načrtovana za 19.9. Skoraj vse je zasnovano, za izvedbo je dovolj 100 ur dela, pol je za tajnika,” to točko komentira Križman.

Bistven vzrok za puč je po njegovih besedah podaljšek Ceste proletarskih brigad in kot jih je poimenoval – stare packe prejšnjih svetov, predvsem Erjavčeva in gudronska jama. “Komisija za okolje je strokovno najmočnejša v zgodovini MČ Studenci in te zadeve obravnava strokovno in zavzeto. To je pokazala na projektu štirih hiš v Damiševem naselju, ki je prvopodpisanemu na seji odnesel pokrovko.”.

“Zanimivo bo predvsem, kaj ima na grbi zdajšnji nelegalni predsednik.”

_____________________________________________

Križman nam je posredoval točke sredine izredne seje, njegove odgovore objavljamo v celoti: 

1. Podpisani ugotavljajmo, da MČ ne deluje v skladu s Statutom in Poslovnikom mestne občine Maribor

To ne drži. O tej točki bi bila potrebna razprava, pučisti so jo onemogočili.

2. Kjub opozorilom članov se prva seja ni sklical v razumnem času

Prva seja je bila 28.3., imela je 20 točk. Seje je v glavnem zminiral Željko Vogrin. Imeli smo dve nadaljevanji. Zaradi tega delo v MČ ni prav nič trpelo, saj od takrat že več kot dva meseca. Če bi bilo to res, bi reagirali takoj.

3. Vodenje same seje je potekalo mimo določil poslovnika.

Brez točnih navedb je to osebna ugotovitev.

4. Kljub vsemu,da je od konstitutivne seje poteklo že šest mesecev, svet MČ še vedno nima imenovanih vseh komisij in odborov.

V preteklem mandatu, večino časa ga je vodil ravno Ž. Vogrin, je imel svet 8 komisij in varnostni sosvet. Za 13 članov, od katerih je eden bil le na ustanovni seji (Isat Krasnići), ena na dveh (Urška Vivod), Tretja pa morda na treh (Dragica Korenjak). Svet v celotnem času ni obravnaval ničesar pomembnejšega.

Sedaj delujeta dve komisiji, uredniški odbor, sestavljen je varnostni sosvet. To pokrije 99 % potreb, svet lahko funkcionira polno, posebej komisija za okolje (predsednik sem jaz).

5. G. Križman kot predsednik MČ uveljavlja svojo voljo in zahteva, da je sam predsednik večine komisij, odborov, aktivnosti pa vodi solo brez komisije in sklepov sveta.

Vodim eno komisijo, ki jo na kratko imenujem komisija za okolje (majhen k), drugače ima uradni naziv Komisija za komunalo, promet, varstvo okolja in urejanje prostora. Vodim uredniški odbor za glasilo, ki lahko izide pravi čas pred proslavo, ki je načrtovana 19.9. Vse je pripravljeno, časa je več kot dovolj.

Po položaju sem predsednik varnostnega sosveta, ki se še ni sestal (ker kaj za obravnavati).

Nekdo ne zna šteti. Namreč: zdajšnji predsednik Janez Šauperl je tudi podpredsednik. Še vedno vodi komisijo za organiziranje in sodelovanje pri organizaciji kulturnih, športnih in drugih prireditev, prostovoljna društva in druga interesna združenja (obrtniki in podjetniki). Imena komisije ne zna na pamet.

_____________________________________________

Danilo F. Križman pa še vedno ostaja predsednik Komisije za komunalo, promet, varstvo okolja in urejanje prostora MČ Studenci.