V Podravju se soočamo z izrazitim »odlivom možganov«, saj se letno v tujino preseli več ljudi, kot se jih v Podravje vrača. To pomeni negativno migracijsko bilanco domačih visoko usposobljenih delavcev, ki jo sicer nekoliko omili pozitivni neto priseljevanja tujih državljanov (2.324 v letu 2023). Kljub temu pa več kot 30.000 ljudi dnevno migrira na delo v tujino, predvsem v Avstrijo, kar predstavlja več kot 20 % delovno aktivne populacije regije.
[[image_1_article_74466]]
Statistični podatki kažejo, da je delež zaposlenih v visokotehnoloških in inovativnih sektorjih v Podravju nekoliko pod državnim povprečjem. Na primer, znanstveniki in inženirji predstavljajo le 3,6 % vseh zaposlenih (državno povprečje je 4,6 %), delež IT strokovnjakov je 1,8 % (državno povprečje 3,0 %), medtem ko bruto domači izdatki za R&R v Podravju znašajo le 0,91 % BDP, kar je manj kot polovica slovenskega povprečja (2,10 % BDP).
Iskanje trajnostnih rešitev
Strategije pametne specializacije so učinkovit okvir za pozitivno obravnavo problema odliva možganov, saj se lahko osredotočijo na konkurenčne prednosti, ki obstajajo v posamezni regiji. Eden od načinov zadrževanja in privabljanja talentov je tako razvoj inovativnih politik, pri čemer je ključno sodelovanje vseh deležnikov: raziskovalcev, znanstvenikov, gospodarstvenikov, nevladnikov in javne uprave, z namenom skupnega razvoja ekosistema, v katerem inoviranje odločno prispeva h kakovostnim delovnim mestom.
Na Regionalni razvojni agenciji (RRA) za Podravje - Maribor so k omenjeni problematiki pristopili v okviru projekta TALENT4S3, financiranega iz programa Interreg Evropa. Namenjen je iskanju trajnostnih rešitev za demografske izzive in privabljanje talentov v našo regijo.
Študijski obisk v Mariboru: Predstavitev nacionalnih in lokalnih ukrepov
Študijski obisk je bil posvečen iskanju konkretnih rešitev za trajnostno privabljanje in zadrževanje talentov v Podravju ter možnostim impementacije slovenskih dobrih praks v druge partnerske države (Španija, Italija, Romunija, Finska, Litva, Irska in Nizozemska). Udeleženci so se seznanili z nacionalnimi in regionalnimi strategijami ter ukrepi, ki že omogočajo boljšo podporo talentom. Razprave so vključevale primere dobrih praks, ki so se izkazali za učinkovite pri reševanju demografskih izzivov, kot so pomanjkanje usposobljenih kadrov in beg mladih iz regije.
[[image_2_article_74466]]
Predstavljene dobre prakse: PONI Podravje, program podpornega okolja za inovativne podjetnike, ki jim omogoča mentorstvo in razvoj poslovnih idej. Pomembno vlogo pri spodbujanju izobraževanja in raziskovalnega dela imajo Zoisove in Ad futura štipendije, ki podpirajo mednarodno mobilnost in razvoj talentov. Za neposredno povezovanje iskalcev zaposlitve z delodajalci so na voljo Sejem zaposlitvenih priložnosti in Platforma za trg dela, ki olajšata dostop do kariernih priložnosti. Na strateški ravni pomembno prispeva Smart Specialisation Strategy (S5), ki podpira razvoj pametne specializacije in inovacij v ključnih sektorjih. Posebno pozornost je bila namenjena tudi Dr. Aleš Debeljak Programu, ki omogoča reintegracijo slovenskih raziskovalcev iz tujine. Dodatno so bili predstavljeni tudi Factories of the Future, iniciativa za razvoj visokotehnoloških rešitev v industriji, ter SRIPs, strateška razvojno-inovacijska partnerstva, ki povezujejo gospodarstvo in akademski sektor. Nenazadnje je bila izpostavljena tudi izmenjava izkušenj z regijo Estremadura v Španiji, kjer so bile prilagojene in implementirane dobre prakse v slovenski kontekst.
Skupni koraki naprej za prihodnost Podravja
Srečanje projekta TALENT4S3 je dodatno okrepilo sodelovanje med regionalnimi in nacionalnimi deležniki ter omogočilo konkretne korake k izboljšanju regionalnih politik za privabljanje in zadrževanje talentov. Izmenjava izkušenj, diskusije in predstavitve dobrih praks so oblikovale predloge za nadaljnje ukrepe, ki bodo dolgoročno vplivali na gospodarski razvoj in demografske izzive v Podravju.
V prihodnosti bo ključno izboljšati privlačnost regije za mlade in visoko izobražene kadre prek boljših zaposlitvenih možnosti, večje podpore raziskavam in razvoju ter spodbujanja mednarodne mobilnosti, pri čemer bo imel projekt TALENT4S3 pomembno vlogo.