Konjeniška zveza Slovenije letos z namenom promocije konjeništva ter v podporo konjeniškim klubom pod njenim okriljem organizira vseslovenski dan odprtih vrat. Konjeniški klubi se namreč ukvarjajo tudi s šolami jahanja ter najpomembnejše, z vzgojo otrok v odnosu do živali.

Konjeniški klubi bodo svoja vrata odprli v soboto, 7. septembra 2019.

Otroci se bodo lahko na ta poseben dan, ki nosi ime »V novo šolsko leto na konju,« brezplačno udeležili jahanja, jahači pa jim bodo predstavili pravilno ravnanje s konjem, pripravo konja na ježo, nego konja ter približali nežnost in razigranost teh mogočnih živali. Vsak klub bo dan izvedel malo drugače, saj bo predstavil svoje posebnosti ter discipline, s katerimi se ukvarja, podrobnosti o dogajanju pa bodo objavljene na spletni strani Konjeniške zveze Slovenije ter na družabnih omrežjih klubov.

Okoliški klubi, ki septembra odpirajo svoja vrata ter vas vabijo med svoje konje so KK Pesnica, JK Kasco Svečina iz Zgornje Kungote, KK Boni iz Slovenske Bistrice, Nazaj na konja iz Cirkovc, KK Karlo Maribor z Meljskega hriba ter ptujski KD Marsilea.

Skrivnosti konjeniškega športa

O tem, katere čare skriva konjeništvo, smo se pogovarjali tudi s članico mariborskega Konjeniškega kluba Karlo, ki se nahaja na Meljskem hribu, Katjo Kocjančič: »Konjeniški šport je edini šport pri katerem moški in ženske tekmujejo skupaj. Konjeniški šport zajema več področij, v Sloveniji pa prevladuje preskakovanje ovir, dresurno jahanje, eventing in vožnja vpreg.«

Katja jaha že več let, na »Hribu«, kot pogovorno pove, pa ima tudi svojo kobilo Vivace von Contender pasme holsteiner, s katero tekmuje. O svoji strasti pove: »Jahanje konjev je zelo zadovoljujoč in sproščujoč hobi, ki pa je poleg tega tudi finančno in časovno zahteven. Namreč jahač in konj se morata takorekoč “ujeti”, en drugemu morata zaupati, si znati prisluhniti in se spoštovati.  Za to je potrebno veliko treningov in vztrajnosti ter vsakodnevnih treningov, to lahko traja tudi par let. Želimo namreč harmoničnost in sinhronost dveh živih bitij, ki imata vsaka svojo zavest, čustva in razpoloženje.«

Katja in Vivace

“Konjeniški” bonton

Čeprav so konji velike in mogočne živali, zanje Katja pove, da so nežni in plašni: »Zavedati se moramo, da so konji v naravi plen. Posledično so zelo plašljiva bitja, ki včasih delujejo kot, da se ne zavedajo svoje velikosti in teze. Verjemite mi, prej se bo konj prestrašil vas, kot vi njega!«

Foto: Jana Kovačič

Zato jahačica Katja vsem obiskovalcem konjeniških klubov predlaga nekaj nasvetov: »V bližini konj obstaja tudi “nenapisan bonton”, na katerega se laiki včasih ne spoznajo. V bližini konj se trudimo ohranjati mirno okolje in ne povzročamo hrupa. Psi so na povodcih, v primeru dežja pa smo previdni tudi z dežniki, teh se znajo še posebej prestrašiti, kakor tudi šumov, ki jih povzročajo dežne pelerine.«